Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Szef Trybunału Konstytucyjnego Indonezji aresztowany za korupcję

0
Podziel się:

Akil Mochtar oskarżony jest o przyjęcie łapówki stanowiącej równowartość 184 tys. euro.

Szef Trybunału Konstytucyjnego Indonezji aresztowany za korupcję
(euthman/CC/Flickr)

Prezes Trybunału Konstytucyjnego, najwyższej instancji sądowej w Indonezji, został aresztowany w związku z oskarżeniem o korupcję - poinformował rzecznik indonezyjskiej komisji do spraw walki z korupcją Johan Budi.

- _ Akil Mochtar, który został zatrzymany wczoraj wieczorem, oskarżony jest o przyjęcie łapówki stanowiącej równowartość 184 tysięcy euro. W zamian za korzyści materialne miał on rozstrzygnąć na korzyść osoby korumpującej spór dotyczący wyniku wyborów regionalnych _ - powiedział Budi.

- _ W związku z tym śledztwem zatrzymano również czterech biznesmenów, jednego deputowanego i lokalnego polityka _ - dodał Budi, nie podając dodatkowych szczegółów.

Agencja AFP przypomina, że zatrzymanie Mochtara to tylko kolejny epizod w długiej serii aresztowań związanych z aferami korupcyjnymi, ale przypadek ten wzbudził wyjątkowe oburzenie w Indonezji, ponieważ po raz pierwszy o branie łapówek oskarżony został sędzia Trybunału Konstytucyjnego. Sąd ten ma ostatnie słowo w takich kwestiach jak wyniki wyborów oraz działalność instytucji państwowych.

Nawet prezydent kraju Susilo Bambang Yudhoyono powiedział, że rozumie "wściekłość i zaskoczenie Indonezyjczyków" zbulwersowanych tą aferą.

Korupcja jest zjawiskiem bardzo powszechnym w Indonezji i walka z nią była jednym z najważniejszych haseł kampanii wyborczej Yudhoyono, który - jak podaje agencja Reuters - został wybrany w 2004 roku w dużej mierze dzięki obietnicom wykorzenienia tych praktyk.

Krytycy prezydenta uważają jednak, że Yudhoyono zrobił niewiele, by wesprzeć działanie komisji ds. walki z korupcją, która nie dysponuje wystarczającymi środkami, by skutecznie zwalczać przestępczość urzędników w jednym z najbardziej skorumpowanych krajów świata - komentuje Reuters.

W sierpniu aresztowany został bardzo wpływowy szef agencji regulującej rynek energetyczny, któremu zarzucono przyjęcie 600 tys. dolarów łapówki, a w ubiegłym roku ustąpić musiał z funkcji ministra jeden z najważniejszych polityków rządzącej Partii Demokratycznej; został oskarżony o przyjęcie łapówki wartej wiele milionów dolarów w sprawie dotyczącej budowy kompleksu sportowego.

Czytaj więcej w Money.pl

wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)