Notowania

cba
09.06.2014 13:27

Sześć osób z zarzutami w sprawie wyłudzania dotacji z Unii

Śledztwo w tej sprawie CBA prowadzi pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Warszawie.

Podziel się
Dodaj komentarz
(AGENCJA SE/East News)

Sześć osób usłyszało zarzuty w sprawie wyłudzania dotacji na szkodę Unii Europejskiej oraz Skarbu Państwa. Pięć spośród nich zostało aresztowanych na trzy miesiące - poinformowało dziś Centralne Biuro Antykorupcyjne.

Śledztwo w tej sprawie CBA prowadzi pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Warszawie. _ Zarzutami są objęte dwa przypadki wyłudzenia dotacji w wysokości prawie 700 tysięcy złotych _- powiedział rzecznik prokuratury Przemysław Nowak.

Dodał, że jeden z podejrzanych - Maciej P. - był pracownikiem Mazowieckiej Jednostki Wdrażania Programów Unijnych i odpowiadał tam za ocenę wniosków o dofinansowanie projektów.

_ - Wszedł on w porozumienie z osobami, które ubiegały się o taką dotację, i przyjął od nich obietnicę korzyści majątkowej w wysokości dwóch procent wartości dofinansowania, następnie w odpowiedni sposób oceniał wnioski tych osób, jednocześnie przekazywał im informacje na temat innych podmiotów ubiegających się o dotacje _ - zaznaczył prokurator.

Z ustaleń śledczych wynika ponadto, że dotowane projekty - np. szkolenia osób po 45. roku życia de facto nie były realizowane. _ Tworzono jedynie dokumentację, która miała potwierdzić ich realizację _ - powiedział Nowak.

Pięć osób, z sześciu zatrzymanych w zeszłym tygodniu przez CBA, zostało tymczasowo aresztowanych na trzy miesiące przez Sąd Rejonowy dla Warszawy Mokotowa. Wobec szóstej osoby zastosowano dozór policji i poręczenie majątkowe.

Zatrzymanym przedstawiono zarzuty oszustwa oraz korupcyjne. Wśród zatrzymanych są dwie kobiety i czterech mężczyzn w wieku od 27 do 35 lat. _ Jeden z zatrzymanych przedsiębiorców usiłował ponadto wyłudzić kolejne dwa miliony złotych, powołując się na wpływy w Mazowieckiej Jednostce Wdrażania Programów Unijnych _ - poinformował z kolei rzecznik prasowy CBA Jacek Dobrzyński.

Jak dowiedziała się Polska Agencja Prasowa ze źródeł zbliżonych do sprawy CBA zabezpieczyło dokumenty w dwóch ministerstwach: Edukacji Narodowej oraz Pracy i Polityki Społecznej. Równolegle agenci Biura przeprowadzili przeszukania w mieszkaniach prywatnych, firmach, fundacjach, instytucjach i urzędach.

Czytaj więcej w Money.pl

Tagi: cba, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, gospodarka polska
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz