Notowania

elektrownie atomowe
08.06.2011 12:52

Szwajcarzy nie chcą reaktorów jądrowych

Rząd ma stymulować wykorzystywanie odnawialnych źródeł energii, a istniejące reaktory będą wyłączane, gdy skończy się założony czas ich eksploatacji.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Christopher Peterson/CC/Flickr)

Szwajcarska Rada Narodowa, izba niższa parlamentu, zaaprobowała popieraną przez rząd propozycję stopniowej rezygnacji z energetyki atomowej.

Zezwolenia na budowę nowych elektrowni jądrowych nie będą wydawane, a pięć istniejących reaktorów ma zostać wyłączonych w ramach średnioterminowego planu, gdy dobiegnie końca założony okres ich eksploatacji.

Propozycje przedterminowego wyłączenia reaktorów nie uzyskały poparcia większości deputowanych. Rząd ma stymulować wykorzystywanie odnawialnych źródeł energii.

Apele o rezygnację z energii atomowej nasiliły się w Szwajcarii po 11 marca, kiedy trzęsienie ziemi i fala tsunami poważnie uszkodziły japońska elektrownię atomową Fukushima I. Sondaże pokazują, że większość Szwajcarów popiera wyłączenie reaktorów.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/250/t97786.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/niech;polacy;zdecyduja;czy;chca;atomu,24,0,842520.html) "Niech Polacy zdecydują, czy chcą atomu" Rzecznik Sojuszu Tomasz Kalita powiedział, że tak ważna decyzja powinna być omawiana w szerokiej debacie.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/145/t138129.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/rzad;japonii;fukushima;to;nie;czarnobyl,88,0,818008.html) Rząd Japonii: Fukushima to nie Czarnobyl Wypadki nuklearne w Czarnobylu i Fukushimie mają "odmienną naturę" - ocenił we wtorek, w związku z 25. rocznicą katastrofy na Ukrainie, rzecznik japońskiego rządu Yukio Edano, podkreślając, że w Fukushimie uwolniło się 10 razy mniej substancji radioaktywnych.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/252/t97788.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/w;bulgarii;nie;chca;elektrowni;atomowej,174,0,817838.html) W Bułgarii nie chcą elektrowni atomowej 1 czerwca w Sofii odbędzie się ogólnokrajowy wiec protestacyjny.
Tagi: elektrownie atomowe, szwajcaria, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, gospodarka polska
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz