Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Bartosz Krzyżaniak
|

Premier Szydło rozmawiała z prezydentem Erdoganem o zwiększeniu handlu z Turcją

233
Podziel się:

Premier Beata Szydło w niedzielę w Pekinie rozmawiała Recepem Tayyipem Erdoganem. Prezydent Turcji chce zwiększenia obrotów handlowych z Polską. Jest też zainteresowany inwestycjami w naszym kraju - podaje kancelaria premiera.

Premier Szydło rozmawiała z prezydentem Erdoganem o zwiększeniu handlu z Turcją
(AP/FOTOLINK)

Spotkanie dwustronne z prezydentem Turcji nie było wcześniej planowane. Według komunikatu kancelarii premiera Erdogan w rozmowie z szefową polskiego rządu wyraził wolę zwiększenia obrotów handlowych między Turcją a Polską do ok. 7-10 mld dolarów (obecnie wartość ta oscyluje wokół 5,5 mld dol.). - Prezydent Turcji wyraził duże zainteresowanie inwestycjami w naszym kraju - napisano w komunikacie.

Rzecznik rządu Rafał Bochenek powiedział, że podczas spotkania z prezydentem Erdoganem omówiono też sprawy z agendy europejskiej, zwłaszcza dotyczące polityki migracyjnej UE.

- Warto pamiętać, iż w obecnej sytuacji specjalne porozumienie zawarte w tej sprawie pomiędzy UE a Turcją ma tutaj kluczowe znaczenie - dodał.

Na marginesie Forum Pasa i Szlaku w stolicy Chin szefowa polskiego rządu rozmawiała także z minister spraw zagranicznych Birmy Aung San Suu Kyi i prezydentem Indonezji Joko Widodo.

Aung San Suu Kyi, szefowa dyplomacji Birmy i laureatka Pokojowej Nagrody Nobla, w rozmowie z Szydło była zainteresowana procesem transformacji w Polsce. Podczas spotkania poruszono tematy związane z intensyfikacją współpracy gospodarczej i zwiększeniem wymiany handlowej. Mówiono także o poparciu polskiej kandydatury na niestałego członka Rady Bezpieczeństwa ONZ na kadencję 2018-2019. Prezydent Indonezji Widodo wyraził natomiast zainteresowanie polskim przemysłem stoczniowym.

Forum Pasa i Szlaku poświęcone jest chińskiej koncepcji rozbudowy połączeń infrastrukturalnych pomiędzy Azją a Europą i Afryką. Polska chce być częścią tzw. Nowego Jedwabnego Szlaku. W poniedziałek premier Szydło weźmie udział w dwóch sesjach plenarnych w ramach okrągłego stołu przywódców.

W forum w stolicy Chin bierze udział blisko 30 przywódców z całego świata zainteresowanych udziałem w chińskim projekcie. Forum w niedzielę zainaugurował prezydent Państwa Środka Xi Jinping.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(233)
politolog
7 lat temu
No i dobrze, trzeba rozmawiać z każdym i z każdym robić biznes, jeśli się to jakkolwiek opłaca. Polityka honoru, przyjaźni, wrogości prowadzi zawsze do zagłady, jak pokazała nasza historia. Trzeba lawirować umiejętnie pomiędzy innymi graczami, żeby wyciskać dla siebie maksymalne korzyści. Kto tak nie robi kończy jako czyjaś kolonia (dosłownie, lub w najlepszym razie ekonomiczna). Turcja to duży i silny kraj, który mocno liczy się w regionie i nie można ich ignorować. Minusem jest to , że to ciapland, aczkolwiek najbardziej cywilizowany chyba? Tak czy siak, warto biznesy z nimi robić i stosunki mieć co najmniej poprawne. Piperzenie lemingów tu na forum jest żałosne i świadczy o ich poziomie intelektualnym (level: średnia gimbaza)
elo
7 lat temu
Pasuja da siebie PiS i ten turecki satrapa
Justa
7 lat temu
pierw szczuła w Wielkiej Brytanii. Efekt BREXIT. Teraz szczuje w Turcji i zacznie się u nas Islamizacja
sawas
7 lat temu
Biznes z Turcją ok, ale bez żadnych dodatkowych i cichych umów, że w zamian za zwiększenie obrotów wyrazimy zgodę na budowę jakichś minaretów, meczetów itp. itd.!
dojarka
7 lat temu
taka krowa co dużo ryczy to mało daje mleka
...
Następna strona