Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Tak ma wyglądać kraj. PiS-owi się nie podoba

1
Podziel się:

PiS wezwał rząd do ponownego opracowania Koncepcji Przestrzennego Zagospodarowania Kraju 2030.

Tak ma wyglądać kraj. PiS-owi się nie podoba
(włodi/CC/FLickr)

PiS wezwał rząd do ponownego opracowania Koncepcji Przestrzennego Zagospodarowania Kraju 2030. Zdaniem polityków PiS koncepcja jest szkodliwa, antypolska i przede wszystkim wspiera ponadnarodowe koncerny.

_ - Jest to koncepcja zła, szkodliwa, antypolska. W tej koncepcji rząd wspiera przede wszystkim ponadnarodowe koncerny _ - powiedziała Izabela Kloc (PiS).

Podkreśliła, że koncepcja zakłada model, który opiera się głównie na rozwoju miast. _ - Pytaniem zasadniczym jest, czy całe połacie naszego kraju mają się stać rzeczywistymi peryferiami, wyludnionymi, bez szansy na rozwój. Nie zgadzamy się na to _ - podkreśliła posłanka PiS. Wezwała rząd do ponownego opracowania dokumentu.

Zdaniem posłanki PiS koncepcja proponuje _ prymat kapitału globalnego - bez ojczyzny _. _ By w globalnej wiosce tubylczy konsumenci kupowali w ponadnarodowych marketach, brali kredyty w ponadnarodowych bankach, tyrali od rano do wieczora _ - mówiła.

Według Krzysztofa Tchórzewskiego (PiS) dokument dot. koncepcji został _ przegadany _, tak żeby ogólne cele nie były widoczne. Podkreślił również, że koncepcja nie przewiduje _ wspierania działalności gospodarczej, rozwoju małych i średnich przedsiębiorstw _.

Ponadto - jego zdaniem - koncepcja zakłada, iż warunki życia Polaków już za 20 lat będą gorsze niż niewolników w cesarstwie rzymskim. _ - Z punktu widzenia PiS koncepcja jest nie do przyjęcia. Jeżeli mamy mówić, że Polska ma być nowoczesnym społeczeństwem, które także będzie miało czas na rozrywkę, odpoczynek _ - dodał.

Koncepcja Przestrzennego Zagospodarowania Kraju 2030, z którą w piątek w Sejmie zapoznali się posłowie jest najważniejszym długookresowym, krajowym dokumentem strategicznym dotyczącym zagospodarowania przestrzennego. Wśród celów, jakie stawia, jest m.in. podwyższenie konkurencyjności głównych ośrodków miejskich Polski w przestrzeni europejskiej i poprawa spójności wewnętrznej kraju.

Koncepcja przewiduje m.in., że w skład podstawowych węzłów sieci powiązań funkcjonalnych miast w 2030 r. będą wchodzić stolica i inne największe polskie miasta - Aglomeracja Górnośląska (Katowice wraz z miastami wchodzącymi w skład Górnośląskiego Związku Metropolitalnego), Łódź, Kraków, Trójmiasto (Gdańsk - Sopot - Gdynia z głównym ośrodkiem miejskim w Gdańsku), Wrocław, Poznań, Szczecin, kształtujący się duopol Bydgoszcz - Toruń oraz Lublin.

KPZK, jako dokument planistyczny najwyższego szczebla, została przyjęta w drodze uchwały rządu, tj. aktu wewnętrznego, wywiera jednak istotny wpływ na dokumenty planistyczne na poziomie województw oraz gmin. Władze wojewódzkie, a następnie gminne zobowiązane są uwzględnić zapisy KPZK w wojewódzkich planach zagospodarowania przestrzennego i w planach miejscowych.

Czytaj więcej o inicjatywach PiS-u
Chcą odwołać minister. Dają jej czarny pasek Odwołania Krystyny Szumilas chcą PiS, Solidarna Polska i Ruch Palikota, sprzeciwiają się temu PO i PSL. SLD wstrzymuje się od głosu.
Kaczyński: To są ludzie zbyt słabi moralnie Prezes PiS powtórzył, że jego partia zaskarży do Trybunału Konstytucyjnego nowelę ustawy zakładającą m.in. podwyższenie wieku emerytalnego do 67 lat.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(1)
Oko
8 miesięcy temu
Przez dwie kadencje rządzili i jedyne co im się udało to zniszczyć prawo,zaufanie do państwa ,do systemu bankowego.Jedyne co budowano to markety zachodnich firm.Nie było planu zagospodarowania przestrzennego,to róbta co chceta.No to urzędnicy ochoczo zezwalali na markety,zamiast stawiać na zakłady produkcyjne.