Notowania

koncepcja
25.05.2012 16:52

Tak ma wyglądać kraj. PiS-owi się nie podoba

PiS wezwał rząd do ponownego opracowania Koncepcji Przestrzennego Zagospodarowania Kraju 2030.

Podziel się
Dodaj komentarz
(włodi/CC/FLickr)

PiS wezwał rząd do ponownego opracowania Koncepcji Przestrzennego Zagospodarowania Kraju 2030. Zdaniem polityków PiS koncepcja jest szkodliwa, antypolska i przede wszystkim wspiera ponadnarodowe koncerny.

_ - Jest to koncepcja zła, szkodliwa, antypolska. W tej koncepcji rząd wspiera przede wszystkim ponadnarodowe koncerny _ - powiedziała Izabela Kloc (PiS).

Podkreśliła, że koncepcja zakłada model, który opiera się głównie na rozwoju miast. _ - Pytaniem zasadniczym jest, czy całe połacie naszego kraju mają się stać rzeczywistymi peryferiami, wyludnionymi, bez szansy na rozwój. Nie zgadzamy się na to _ - podkreśliła posłanka PiS. Wezwała rząd do ponownego opracowania dokumentu.

Zdaniem posłanki PiS koncepcja proponuje _ prymat kapitału globalnego - bez ojczyzny _. _ By w globalnej wiosce tubylczy konsumenci kupowali w ponadnarodowych marketach, brali kredyty w ponadnarodowych bankach, tyrali od rano do wieczora _ - mówiła.

Według Krzysztofa Tchórzewskiego (PiS) dokument dot. koncepcji został _ przegadany _, tak żeby ogólne cele nie były widoczne. Podkreślił również, że koncepcja nie przewiduje _ wspierania działalności gospodarczej, rozwoju małych i średnich przedsiębiorstw _.

Ponadto - jego zdaniem - koncepcja zakłada, iż warunki życia Polaków już za 20 lat będą gorsze niż niewolników w cesarstwie rzymskim. _ - Z punktu widzenia PiS koncepcja jest nie do przyjęcia. Jeżeli mamy mówić, że Polska ma być nowoczesnym społeczeństwem, które także będzie miało czas na rozrywkę, odpoczynek _ - dodał.

Koncepcja Przestrzennego Zagospodarowania Kraju 2030, z którą w piątek w Sejmie zapoznali się posłowie jest najważniejszym długookresowym, krajowym dokumentem strategicznym dotyczącym zagospodarowania przestrzennego. Wśród celów, jakie stawia, jest m.in. podwyższenie konkurencyjności głównych ośrodków miejskich Polski w przestrzeni europejskiej i poprawa spójności wewnętrznej kraju.

Koncepcja przewiduje m.in., że w skład podstawowych węzłów sieci powiązań funkcjonalnych miast w 2030 r. będą wchodzić stolica i inne największe polskie miasta - Aglomeracja Górnośląska (Katowice wraz z miastami wchodzącymi w skład Górnośląskiego Związku Metropolitalnego), Łódź, Kraków, Trójmiasto (Gdańsk - Sopot - Gdynia z głównym ośrodkiem miejskim w Gdańsku), Wrocław, Poznań, Szczecin, kształtujący się duopol Bydgoszcz - Toruń oraz Lublin.

KPZK, jako dokument planistyczny najwyższego szczebla, została przyjęta w drodze uchwały rządu, tj. aktu wewnętrznego, wywiera jednak istotny wpływ na dokumenty planistyczne na poziomie województw oraz gmin. Władze wojewódzkie, a następnie gminne zobowiązane są uwzględnić zapisy KPZK w wojewódzkich planach zagospodarowania przestrzennego i w planach miejscowych.

Czytaj więcej o inicjatywach PiS-u
Chcą odwołać minister. Dają jej czarny pasek Odwołania Krystyny Szumilas chcą PiS, Solidarna Polska i Ruch Palikota, sprzeciwiają się temu PO i PSL. SLD wstrzymuje się od głosu.
Kaczyński: To są ludzie zbyt słabi moralnie Prezes PiS powtórzył, że jego partia zaskarży do Trybunału Konstytucyjnego nowelę ustawy zakładającą m.in. podwyższenie wieku emerytalnego do 67 lat.
Tagi: koncepcja, przestrzeń, pis, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, gospodarka polska
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz