Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Takie skoku eksportu już dawno nie było. Dane GUS

0
Podziel się:

To co wyeksportowaliśmy, o 1,2 miliarda złotych przewyższa wartość importu do Polski.

Takie skoku eksportu już dawno nie było. Dane GUS
(Blondsteve/iStockphoto)

Polska gospodarka osiągnęła ponad miliard złotych nadwyżki w handlu zagranicznym w pierwszym kwartale 2014 roku - podał Główny Urząd Statystyczny. Nadal najpoważniejszym partnerem handlowym pozostają Niemcy.

W pierwszym kwartale 2014 roku eksport w cenach bieżących wyniósł ponad 165 miliardów złotych, a import 168,3 miliarda.

W porównaniu z wynikami z pierwszego kwartału 2013 roku, eksport zwiększył się o 7,8 procent, a import o 3,6. Ujemne saldo ukształtowało się na poziomie 3,3 mld złotych. W analogicznym okresie ubiegłego roku bilans był ujemny i wyniósł ponad 5 miliardów.

Niemcy najważniejsze

Udział Niemiec w eksporcie zwiększył się w porównaniu z pierwszym kwartałem ubiegłego roku o 1,0 punkt procentowy i wyniósł 26,3 procent, natomiast w imporcie zwiększył się o 0,4 punktów procentowych i stanowił 21,6 procent polskiego importu. Dodatnie saldo w wymianie z Niemcami wyniosło 8 miliardów złotych.

W I kwartale bieżącego roku wśród głównych partnerów handlowych Polski odnotowano wzrost eksportu do Hiszpanii, Szwecji, na Węgry, do Niemiec, Francji, Włoch, Holandii, Czech i Wielkiej Brytanii, a importu - z Belgii, Chin, Wielkiej Brytanii, Francji, Niemiec i Włoch.

Rosja kupuje od nas coraz mniej

Spadek eksportu odnotowano w obrotach z Rosją, a importu - z Holandią, Czechami, Rosją i Stanami Zjednoczonymi.

Obroty z pierwszą dziesiątką naszych partnerów handlowych stanowiły 65,8 procent eksportu, a importu ogółem 67,2 procent.

Urząd podał wcześniej, że według wstępnych danych w całym 2013 r. eksport wzrósł o 6,5 proc. r/r do 152,78 mld euro, zaś import zwiększył się o 0,7 proc. r/r do 155,09 mld euro.

Czytaj więcej w Money.pl
Polski eksport rośnie w szaleńczym tempie Po siedmiu miesiącach tego roku wartość eksportowanych towarów wyniosła około 87mld euro i była wyższa o 6,2 procent w porównaniu do 2012 roku.
Konflikt na Ukrainie uderzył w polskie firmy? Zaskakujące wyniki badań Kryzys za wschodnią granicą może dotknąć 12 tysięcy polskich firm. Instytut Mands sprawdził dla Money.pl, czy przedsiębiorcy odczuli zawirowania.
Minister rolnictwa ma żal do Ukrainy. O co? _ - Od siedmiu lat nie można porozumieć się z Ukrainą w sprawie eksportu polskiej wołowiny. Nie chcą kupować od nas, tłumacząc to chorobą wściekłych krów (BSE) _ - powiedział Marek Sawicki.
GUS skorygował dane o wzroście PKB PKB wzrósł w 2013 roku o 1,6 procent, lepiej niż podawano było rok wcześniej.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)