Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Tanie linie lotnicze czeka konsolidacja

0
Podziel się:

W niedalekiej przyszłości tanie linie lotnicze czeka konsolidacja - uważa rzecznik tanich linii lotniczych Germanwings Andreas Engel. Zdaniem przedstawicieli branży, kłopoty Air Polonii mogą, choć w dłuższym terminie nie muszą zaszkodzić wizerunkowi całej branży.

Tanie linie lotnicze czeka konsolidacja
bESOigMR

Zdaniem Engela, w niedalekiej przyszłości z blisko 50 działających w Europie tanich przewoźników lotniczych na rynku powinno pozostać jedynie około 20. Jak dodał, będzie to wynikiem konsolidacji i być może upadków tanich linii.

W niedzielę prezes Air Polonia Jan Litwiński poinformował, że przewoźnik ten zawiesza rejsy i wstrzymuje sprzedaż biletów. Powodem jest wycofanie się inwestora strategicznego. Jak podali przedstawiciele Air Polonia, do końca marca 2005 r. bilety zarezerwowało 53 tys. pasażerów.

Zdaniem Engela, sytuacja, w jakiej znalazła się Air Polonia, jest wynikiem walki konkurencyjnej na rynku tanich połączeń lotniczych. Jedynym wyjściem dla mniejszych firm świadczących tanie usługi lotnicze, aby utrzymać się na rynku, jest konsolidacja - uważa Engel.

bESOigMT

Engel poinformował również, że nie wpłynie to na zmianę planów działania linii Germanwings. Przewoźnik ten nie obsługuje tych samych tras, które dotąd były obsługiwane przez linie Air Polonia. W związku z tym Germanwings nie może zaoferować dotychczasowym klientom Air Polonii przelotów na wykupionych przez nich trasach - powiedział Engel.

Rzecznik prasowy Sky Europe Airlines Eryk Kłopotowski powiedział PAP w poniedziałek, że podziela obawy o skutki kłopotów Air Polonii dla wizerunku tanich linii lotniczych. Jego zdaniem, skutki te mogą być w Polsce odczuwane również dlatego, że polski rynek tanich przewozów lotniczych dopiero powstaje.

Sky Europe i inny tani przewoźnik Wizz Air zakomunikowały, że klienci Air Polonii, którzy zarezerwowali tam bilety, będą mogli dokonać wymiany rezerwacji na przeloty w ich liniach, bezpłatnie lub za symboliczną opłatą. Jednak będą musieli w takim przypadku zapłacić opłaty lotniskowe i podatki.

Prezes "Nowego Przewoźnika", spółki-córki LOT-u powołanej do realizacji tanich przewozów, Piotr Kociołek powiedział PAP, że nie sądzi, by kłopoty Air Polonii w dłuższym czasie mogły się źle przysłużyć wizerunkowi całej branży. Jak zauważył, w branży działa znacznie więcej linii lotniczych, które nadal mają się dobrze. "Nowy Przewoźnik" ma w przyszłym tygodniu ogłosić swoje plany rynkowe.

bESOigNu
wiadomości
gospodarka
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)