Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Tańsze odpowiedniki leków. Ministerstwo pomoże w wyborze

0
Podziel się:

Bartosz Arłukowicz zapowiada uruchomienie specjalnej infolinii.

Tańsze odpowiedniki leków. Ministerstwo pomoże w wyborze
(Krystian Maj/Reporter)

Ministerstwo zdrowia uruchomi infolinię, za pomocą której pacjenci będą mogli dowiedzieć się, czy dany lek ma tańszy odpowiednik - zapowiedział minister zdrowia Bartosz Arłukowicz (na zdjęciu).

Minister wziął udział w spotkaniu z przedstawicielami Uniwersytetu Trzeciego Wieku na temat zamienników leków.

Arłukowicz podkreślił, że takie bezpośrednie spotkania w resorcie pomogą ułatwić pacjentom życie. Zapowiedział, że to spotkanie pierwsze, ale nie ostatnie, ponieważ już kolejne Uniwersytety III Wieku wyraziły chęć udziału w podobnym spotkaniu.

Minister wyjaśnił, że celem spotkania jest wytłumaczenie słuchaczom, jak kupić leki tanie, i tak samo skuteczne. _ - Chcemy w najbliższym czasie w ministerstwie zdrowia uruchomić infolinię, w której pacjenci będą mogli się poradzić, czy istnieje tańszy odpowiednik danego leku _ - poinformował minister. Zaznaczył, że zatrudnieni w infolinii farmaceuci _ poinformują tylko o tym, czy dany lek ma swój tańszy odpowiednik _. Nie będą natomiast udzielali porad np. dotyczących stosowania leków.

Inicjatorką spotkania była Maria Godlewska, wiceprezes Uniwersytetu Trzeciego Wieku Woli i Bemowa w Warszawie. Jak powiedziała, przy okazji spotkania wigilijnego u premiera rozmawiała z ministrem zdrowia o tym, że potrzebne są spotkania dla osób starszych m.in. na temat zakupu leków refundowanych i zamienników leków.

_ - Wśród uczestników Uniwersytetu Trzeciego Wieku są w większości ludzie na emeryturze, którzy mają znacznie mniej pieniędzy i nie wszyscy wiedzą, że są zamienniki leków _ - mówiła. Dodała, że uczestnicy spotkań uniwersytetu często między sobą szukają informacji, czy można taniej kupić leki.

Spotkanie prowadził prezes Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych Grzegorz Cessak. Jak tłumaczył, na rynku dostępne są leki innowacyjne oraz leki generyczne, które są odpowiednikami, zamiennikami leków innowacyjnych.

Podkreślił, że leki generyczne mają taki sam skład w odniesieniu do substancji czynnej, jak w leku innowacyjnym oraz taką samą postać farmaceutyczną. Zapewniał, że zamienność leku generycznego dla leku innowacyjnego musi zostać potwierdzona rzetelnymi badaniami klinicznymi. _ - Nieprawdą jest, że lek generyczny to fałszywy lek innowacyjny lub jego nieudolna podróbka. Lek generyczny to pełnowartościowy, tańszy zamiennik, odpowiednik leku innowacyjnego _ - przekonywał Cessak.

Jak mówił, lek innowacyjny to produkt leczniczy dopuszczony do obrotu na podstawie pełnej dokumentacji, będący owocem długotrwałych i kosztownych badań. Od rozpoczęcia badań nad takim lekiem do wprowadzenia go na rynek mija kilka lat. Dodał, że znacznie prościej skopiować istniejący lek i sprzedawać go taniej. Dlatego wprowadzono 10-letni okres ochronny, w którym twórca leku ma na niego monopol.

Ministerstwo zdrowia przypomina, że farmaceuta ma ustawowy obowiązek poinformować pacjenta o możliwości nabycia tańszego odpowiednika leku objętego refundacją.

Czytaj więcej w Money.pl

wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)