Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
roaming w ue
02.06.2011 17:24

Tańsze rozmowy przez komórkę. Max. 0,35 euro za minutę

Cena minuty połączenia odebranego to maksymalnie 0,11 euro.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Minute/Dreamstime)

*Z kolei minuta połączenia odebranego wyniesie maksymalnie 0,11 euro - podał Urząd Komunikacji Elektronicznej. *

Od 1 lipca spadną również opłaty hurtowe za transmisję - megabajt pobieranych danych będzie kosztować maksymalnie 0,50 euro, a nie jak teraz 0,80 euro.

Ceny w złotych będą obliczane na podstawie referencyjnego kursu wymiany walut ogłaszanego przez Europejski Bank Centralny. Prawdopodobnie będzie to ok. 3,96 zł za euro.

Ostatnia obniżka cen usług telekomunikacyjnych w UE w roamingu miała miejsce rok temu. Od 1 lipca 2010 r. opłata za minutę połączenia wykonywanego nie mogła być wyższa, niż 0,39 euro (wcześniej było to 0,43 euro), a przychodzącego 0,15 euro (wcześniej 0,19 euro). Cena sms nie zmieniła się wtedy - było to też maksymalnie 0,11 euro i tak zostanie.

Operatorów telekomunikacyjnych do obniżek zmusza Komisja Europejska. Ceny połączeń w roamingu zaczęły spadać cztery lata temu. KE wprowadziła od 30 sierpnia 2007 r. tzw. eurotaryfę - ceny ustalane przez operatorów nie mogły być wyższe niż 0,49 euro za minutę połączenia wykonanego i 0,24 euro za minutę połączenia odebranego. KE ustaliła też, że koszty połączeń będą obniżane raz w roku.

Obniżki to dalszy ciąg, rozpoczętej ponad cztery lata temu przez ówczesną komisarz UE ds. społeczeństwa informacyjnego Viviane Reding, walki ze zbyt wygórowanymi - jej zdaniem - opłatami za usługi telekomunikacyjne w UE.

W 2009 r. eurodeputowani zaaprobowali też propozycję KE o wprowadzeniu obowiązku sekundowego naliczania kosztów rozmów w roamingu. Wcześniej zdecydowana większość operatorów stosowała naliczanie minutowe. Operatorzy są zobowiązani do stosowania takiego naliczania od 31. sekundy rozmowy. To oznacza, że mogą obciążyć połączenie pięciosekundowe, tak jak 30-sekundowe.

W ubiegłym roku wprowadzony został też limit opłat za korzystanie z internetu w sieciach łączności komórkowej podczas pobytu za granicą. Wynosi on 50 euro bez VAT (chyba, że abonent wystąpi o ustalenie innego limitu - wyższego lub niższego). Po wykorzystaniu przez klientów 80 proc. ustalonego wcześniej limitu operatorzy są zobowiązani do wysłania im wiadomości ostrzegawczej, a po przekroczeniu limitu muszą odciąć im dostęp do internetu, chyba że dany klient wyrazi chęć dalszego korzystania z sieci w bieżącym miesiącu.

Tagi: roaming w ue, roaming, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, telekomunikacja, najważniejsze, gospodarka polska, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz