Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
benzyna
22.08.2010 07:21

Tańsze tankowanie na koniec wakacji

Wszystkie rodzaje paliwa są znacznie tańsze niż na początku lipca.

Podziel się
Dodaj komentarz
(ianmunroe/CC/Flickr)

Do końca wakacji pozostał tydzień, wygląda na to, że ci kierowcy, którzy zdecydowali się na wypoczynek w końcówce sierpnia zapłacą za paliwa w Polsce znacznie mniej niż Ci, którzy wyjeżdżali na początku lipca.

Ceny paliw na stacjach w Polsce regularnie sprawdzają e-petrol i Reflex. Według pierwszej z nich tym tygodniu litr benzyny 95 kosztował średnio 4,55 zł/l, czyli o 4 gr. mniej niż tydzień temu. Olej napędowy potaniał przeciętnie o 3 gr., do ceny 4,29 zł/l. Autogaz stracił na wartości symbolicznego grosza, kosztuje 2,14 zł/l.

Jak wyliczyło biuro Reflex, w ostatnich tygodniach ceny benzyny na stacjach spadały bardzo powoli - średnio 2-3 gr. za litr tygodniowo, ale w sumie od końca czerwca benzyna potaniała 17 gr. za litr. Obecny poziom jest najniższy od początku kwietnia tego roku. W porównaniu z rokiem ubiegłym benzyna jest droższa o 12 gr. za litr, czyli o 2,6 proc.

Z danych e-petrol wynika, że ostatnich dniach najdroższym województwem jeśli chodzi o oferowane ceny paliw jest opolskie. Jest tak w przypadku wszystkich typów paliw. Benzynę z kolei najtaniej zatankować można w województwie podlaskim i śląskim, olej napędowy - w śląskim, zaś autogaz w świętokrzyskim i podlaskim.

Polscy kierowcy zdecydowanie mieli szczęście. Kilkanaście dni temu na międzynarodowych rynkach naftowych w górę ruszyły ceny ropy naftowej i paliw gotowych. Baryłka po raz pierwszy od dawna przebiła granicę 80 dolarów. A polscy hurtownicy dostosowali do nich swoje cenniki - komentują analitycy e-petrol.

Na stacjach ten ruch nie został jednak wprowadzony, a dość szybko, bo w kilka dni, zwyżka na giełdach światowych została skorygowana gwałtownie w dół (dla ropy w okolice 76 dolarów).

Znów w analogicznym kierunku udał się więc polski hurt, zmiany zaczynają także być widoczne w handlu detalicznym. Ceny na stacjach są o blisko 20 gr. niższe niż na początku lata. W najbliższych dniach wielkich zmian cenników detalicznych nie powinno być.

Ostatni pełen tydzień sierpnia powinien być czasem dalszych korekt. Najpopularniejszą benzynę bezołowiową średnio powinniśmy tankować po 4,47-4,57 zł za litr, podczas gdy za olej napędowy właściciele samochodów z silnikiem wysokoprężnym będą płacić 4,22-4,34 zł/l. Najmniejsze wahania cen dotyczyć będą autogazu – w przyszłym tygodniu przeciętnie za litr tego paliwa będzie się płacić 2,19-2,34 zł - przewiduje e-petrol.

Tagi: benzyna, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, najważniejsze, gospodarka polska
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz