Notowania

Tauron i Orlen chcą budować elektrociepłownę w Czechach. List intencyjny podpisany

PKN Orlen i Tauron Polska Energia podpisały list intencyjny dotyczący warunków udostępnienia gruntu pod budowę elektrociepłowni w Czechach.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Piotr Zajac/REPORTER)
Tauron jest zainteresowany posiadaniem nowoczesnej elektrowni w Czechach

"W ramach podpisanego listu intencyjnego Tauron i PKN Orlen zadeklarowały powołanie zespołu roboczego. Jego zadaniem będzie m.in. analiza warunków współpracy na jakich spółka z grupy kapitałowej Orlen udostępni Tauronowi teren do ewentualnej budowy nowoczesnego źródła wytwarzania w czeskich Neratowicach. Zespół będzie się składał z przedstawicieli każdej z firm, a liderem oraz koordynatorem jego prac będzie Tauron" - czytamy w komunikacie Orlenu.

Inwestycja, której dotyczą analizy, ma być wysokosprawnym źródłem energii elektrycznej i ciepła w postaci pary m.in. dla spółki Spolana. To należąca do grupy kapitałowej Orlen jedna z największych firm chemicznych w czeskim przemyśle.

- Spółki z udziałem Skarbu Państwa powinny ze sobą współpracować i wspierać tam, gdzie jest to możliwe i ma uzasadnienie ekonomiczne. Rozwój polskich aktywów w regionie Europy Środkowo-Wschodniej jest dla nas istotny. Założenia listu intencyjnego wpisują się w tę politykę. Zwłaszcza, że analizujemy możliwości inwestycyjne w zakresie nowych technologii chemicznych i instalacji produkcyjnych w Czechach - powiedział prezes Orlenu Daniel Obajtek.

- Istotnym kryterium realizacji tych projektów inwestycyjnych jest zapewnienie dostępu do źródeł energii po jak najbardziej atrakcyjnej cenie - dodał.

Zobacz też: Rząd chce zlikwidować zatory płatnicze

W efekcie realizacji rozważanej inwestycji będzie można również wytwarzać energię elektryczną dla spółki obrotu Tauron Czech s.r.o., z przeznaczeniem na czeski lub polski rynek energii.

- Z myślą o zapewnianiu bezpieczeństwa energetycznego analizujemy projekty dywersyfikujące nasze źródła zasilania. Współpraca dwóch wiodących polskich koncernów w przedsięwzięciach energetycznych wpisuje się w rządową Strategię na Rzecz Odpowiedzialnego Rozwoj" - powiedział z kolei prezes spółki Tauron Polska Energia Filip Grzegorczyk.

- Tauron, zarządzając spółką obrotu energią elektryczną w Republice Czeskiej, jest zainteresowany posiadaniem nowoczesnego i efektywnego energetycznie źródła wytwórczego na tym rynku - dodał.

Grupa PKN Orlen zarządza sześcioma rafineriami w Polsce, Czechach i na Litwie, prowadzi też działalność wydobywczą w Polsce i w Kanadzie. Jej skonsolidowane przychody ze sprzedaży sięgnęły 95,36 mld zł w 2017 r. Spółka jest notowana na GPW od 1999 r.

Tauron Polska Energia S.A. jest spółką holdingową w grupie kapitałowej, która zajmuje się wydobyciem węgla, wytwarzaniem, dystrybucją i sprzedażą energii elektrycznej oraz ciepła. Jest notowana na GPW od 2010 r. Grupa Tauron obejmuje swoim działaniem 18% powierzchni kraju i jest największym dystrybutorem energii w Polsce oraz jednym z największych podmiotów gospodarczych w kraju. Spółka jest notowana na GPW od 2010 r.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez * *dziejesie.wp.pl

Tagi: tauron, giełda, wiadomości, gospodarka, gospodarka polska, najważniejsze, giełda na żywo
Źródło:
ISBnews
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
10-10-2018

Gregorw Czechach nie ma tyle złodziei co w POlsce żydowskiej

10-10-2018

Ryszard Lwie setcepTo zadziwiające że w Polsce starzeją się elektrownie moce wytwórcze są już na granicy pokrycia zapotrzebowania i zamiast tu budować np.elektownie to … Czytaj całość

11-10-2018

AsaGenialnie. Polski kapitał rozwija skrzydła. Nasze elity powoli się odbudowują. Jesteście cudowni - WY POLACY.

Rozwiń komentarze (3)