Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Tauron wybuduje blok energetyczny w Tychach za 618 mln złotych do 2016 roku

0
Podziel się:

Nowa jednostka będzie miała moc 50 megawatów elektrycznych i 86 megawatów termicznych. Koszt inwestycji to 618 mln złotych.

Uroczystość wmurowania kamienia węgielnego
Uroczystość wmurowania kamienia węgielnego (PAP/Andrzej Grygiel)
bEDrGTFh

Dziś z udziałem premiera Donalda Tuska odbyła się uroczystość wmurowania aktu erekcyjnego pod budowę. Prace związane z budową nowego bloku rozpoczęły się w grudniu 2013 r., dotąd wykonano już główny fundament kotła fluidalnego. Budowa bloku to drugi etap projektu, w ramach którego w latach 2008-2012 przebudowano już kocioł węglowy bloku na jednostkę spalającą biomasę. Koszt całego projektu to ponad 782 mln zł.

Tyska inwestycja jest jedną z głównych spółki Tauron Ciepło, która wchodzi w skład grupy Tauron. Prezes spółki Tauron Polska Energia Dariusz Lubera podkreślił, że inwestycja spełnia ostre wymogi ekologiczne - w porównaniu z jednostkami dotychczas pracującymi w Tychach nowy blok będzie emitował dwukrotne mniej dwutlenku węgla, siedmiokrotne zmniejszy się emisja dwutlenku siarki, a czterokrotnie spadnie emisja pyłów. Po zakończeniu budowy tyska elektrociepłownia będzie miała moc 340 megawatów termicznych i 90 megawatów elektrycznych.

Prezes Lubera podkreślił, że to tylko jedna z inwestycji grupy Tauron. Spółka do roku 2020 wyda na inwestycje 44 mld zł. - _ Tauron Ciepło i Elektrociepłownia Tychy to ważny element 20-letniego programu inwestycyjnego. Do 2020 r. grupa zamierza wybudować w różnych technologiach 3200 MW nowej mocy. Stawiamy na efektywność, dywersyfikację paliw i ekologię _ - podkreślił Lubera.

bEDrGTFj

Tylko w 2013 grupa wydała na inwestycje 3,8 mld zł. Oddała do eksploatacji dwie farmy wiatrowe o łącznej mocy 122 MW, bloki biomasowe w Tychach i Stalowej Woli, a w grudniu 2012 r. - największy blok biomasowy w Jaworznie.

_ - Jesteśmy inwestycyjnie rozpędzeni. Na rok 2014 plan grupy Tauron to ponad 4 mld zł wydatków na inwestycje _ - podkreślił prezes. W 2014 w Salowej Woli spółka wspólnie z PGNiG ma wybudować pierwszy blok energetyczny oparty na gazie. Kolejny taki blok ma powstać w Łagiszy. Kluczową inwestycją będzie nowoczesny blok węglowy o mocy 910 MW w Jaworznie. Jak powiedział Lubera, grupa Tauron chce też włączyć się w projekt przygotowania i budowy pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce.

Tauron Polska Energia jest jedną z największych polskich firm. Zajmuje się wydobyciem węgla, oraz wytwarzaniem, dystrybucją i sprzedażą energii. Obejmuje swoim działaniem 18 proc. powierzchni kraju.

Tauron Ciepło jest największą spółką ciepłowniczą w kraju. Łączna moc zainstalowana zakładów wytwórczych, wchodzących w skład tej spółki wynosi 1853 MW, a łączna długość sieci jej ciepłowniczej to 1100 km. Spółka dostarcza ciepło ok. 700 tys. mieszkańców.

bEDrGTFp

Czytaj więcej w Money.pl

bEDrGTFK
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)