Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Telewizja cyfrowa - przemienniki pomogą zwiększyć zasięg

0
Podziel się:

Przemienniki, czyli tzw. stacje doświetlające, będą przekazywać odbity sygnał z głównych stacji nadawczych w rejony, do których on nie dociera.

Telewizja cyfrowa - przemienniki pomogą zwiększyć zasięg
(Monkey Business Images</br>/Dreamstime.com)

Po wyłączeniu analogowej telewizji naziemnej mogą wystąpić problemy z odbiorem programów TVP. W niektórych rejonach, zwłaszcza górskich, sygnał może być niedostępny nawet przez dziewięć miesięcy. TVP uspokaja - problemy dotyczą tylko niewielkich obszarów.

O tym, że po wyłączeniu emisji analogowej mogą wystąpić _ poważne problemy z odbiorem programów Telewizji Polskiej _ w ostatnim czasie sejmową komisję kultury i środków przekazu poinformowała Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji. _ Dotyczyć to będzie głównie obszarów górskich, na terenie których programy telewizji publicznej są dostępne z przemienników _ - poinformowała KRRIT.

Przemienniki, czyli tzw. stacje doświetlające, to nadajniki małej mocy, przekazujące odbity sygnał z głównych stacji nadawczych w rejony, do których on nie dociera. Jak informuje TVP, dziś funkcjonują one w 134 lokalizacjach na terenie kraju, a w zasięgu ich emisji jest ok. 3,5 mln osób. Część z tych obiektów - te o największym zasięgu - będzie emitować sygnał trzeciego multipleksu (MUX-3), przeznaczonego dla programów Telewizji Polskiej.

Zgodnie z pierwszą decyzją rezerwacyjną prezesa UKE dla MUX-3 (z 2009 r.), uruchomienie poszczególnych nadajników cyfrowych miało następować w momencie zaprzestania wykorzystywania tych stacji do emisji analogowej. W uchwalonej w 2011 r. ustawie o wdrożeniu naziemnej telewizji cyfrowej i kolejnej decyzji rezerwacyjnej prezesa UKE ustalono jednak, że wszystkie stacje MUX-3 zostaną uruchomione do 27 kwietnia 2014 r.

Czytaj więcej [ ( http://static1.money.pl/i/h/187/m112315.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/cyfryzacja;telewizji;nie;martwi;polakow;sa;badania,174,0,1057198.html) *Polacy są gotowi na telewizyjną rewolucję * 85 proc. Polaków wie o planowanym zastąpieniu sygnału analogowego telewizji sygnałem cyfrowym, a ponad 74 proc. - że do jego odbioru konieczny jest dekoder lub odpowiedni telewizor. Z tą datą MUX-3 ma osiągnąć pełny zasięg - jego sygnał dotrze wówczas do 98 proc. Polaków; od października 2011 r. może odbierać go 45 proc. ludności. Ostatnie nadajniki analogowe mają zostać wyłączone w lipcu 2013 r. i wówczas możliwe byłoby uruchomienie kolejnych stacji nadających sygnał MUX-3. Piotr Siemieniec, dyrektor biura usług radiowych i telewizyjnych spółki Emitel (operatora multipleksów), powiedział jednak, że stanie się to dopiero w kwietniu 2014 r. - taki termin został zapisany w umowie między Emitelem
a TVP.

- _ Jeśli byłaby wola po stronie TVP, by w pełni lub w części uruchomić trzeci multipleks tuż po wyłączeniu ostatnich emisji analogowych, wówczas byłaby szansa na pokrycie tych obszarów, w których sygnał analogowy zniknie, a nie pojawi się sygnał cyfrowy. Decyzja w tej sprawie leży jednak wyłącznie po stronie nadawcy _ - powiedział Siemieniec.

Jednocześnie podkreślił, że choć większość nadajników MUX-3 ma być włączona w 2014 r., to już w czerwcu br. trzy główne kanały TVP - Jedynka, Dwójka i TVP Info - będą dostępne dla 92 proc. Polaków - dzięki ich obecności na multipleksie pierwszym (MUX-1). We wrześniu br. ma to być 95 proc. ludności. Programy TVP znajdują się na MUX-1 tymczasowo - nie dłużej niż do kwietnia 2014 r. Przed końcem 2012 r. KRRiT ma rozpisać na zwolnione przez TVP miejsca konkurs dla nadawców.

Zdaniem KRRiT, by zapobiec przerwom w dostępie do programów TVP, które mogą nastąpić między wyłączeniem sygnału analogowego a pełnym uruchomieniem MUX-3, konieczne jest przeprowadzenie pomiarów zasięgów już pracujących stacji nadawczych MUX-1 i MUX-2 (na MUX-2 obecne są programy nadawców komercyjnych, m.in. TVN i Polsatu).

- _ To pomoże określić luki w pokryciu zasięgiem obszarów górskich i przesądzić o konieczności uruchomienia stacji doświetlających _ - podkreśla KRRiT. Zdaniem Siemieńca, z tego typu pomiarami należałoby jednak poczekać do czasu pełnego uruchomienia MUX-1, bo dziś nie da się dokładnie oszacować, do których rejonów sygnał MUX-1 z programami TVP nie dotrze.

Prezes TVP Juliusz Braun powiedział, że spółka dostrzega potrzebę doświetlenia rejonów górskich za pomocą przemienników i jest gotowa uczestniczyć w finansowaniu ich budowy, jednak zwrócił uwagę, że na MUX-1 obecne są także programy innych nadawców.

- _ To dotyczy wszystkich użytkowników multipleksu, więc nawet z tego punktu widzenia nie ma powodu, żebyśmy finansowali urządzenia, które następnie będą służyć również stacjom komercyjnym _ - zaznaczył.

Najbardziej rozwinięty dziś multipleks telewizyjny to MUX-2, którego sygnał od grudnia ub.r. dociera do 94 proc. Polaków. Docelowo, z końcem 2013 r., będzie to ok. 97 proc. ludności. Jak powiedział Siemieniec, dotąd komercyjni nadawcy nie kierowali zapytań do Emitela w sprawie ewentualnego uruchomienia dodatkowych przemienników. Zaznaczył, że stacje komercyjne nie były też w przeszłości zainteresowane budową przemienników telewizji analogowej.

Jak mówiła ostatnio prezes UKE Magdalena Gaj, koszt przemiennika to ok. 3 tys. zł., więc ich finansowaniem zainteresowane są także gminy, na terenie których konieczne będzie użycie tego typu nadajników.

Najwcześniej nadajniki analogowe mają być wyłączone w Zielonej Górze i Żaganiu (7 listopada br.) oraz w Gdańsku, Iławie i Poznaniu (28 listopada br.). W 2013 roku kolejno będą wyłączane pozostałe nadajniki na terenie kraju. Gaj zapowiedziała, że po Euro 2012 UKE planuje przeprowadzenie w terenie badań dotyczących faktycznego zasięgu i odbioru telewizji cyfrowej. Wówczas może zapaść decyzja o zmianie harmonogramu wyłączeń nadajników analogowych.

Przesunięcie zaplanowanych terminów wyłączeń emisji analogowej oznaczałoby jednak większe wydatki dla nadawców, którzy obecnie ponoszą koszt jednoczesnego nadawania analogowego i cyfrowego. Prezes TVP zapowiedział, że telewizja publiczna mogłaby wystąpić w tej sprawie przeciwko UKE na drogę sądową. - _ Nie możemy przyjmować do wiadomości, że nakłada się na nas kolejne zobowiązania finansowe, abstrahując od źródeł finansowania _ - powiedział.

Dotąd uruchomiono w Polsce trzy multipleksy. Na MUX-1 czasowo dostępne są programy: TVP1, TVP2 i TVP Info (wersja regionalna) oraz Eska TV, TTV, ATM Rozrywka i Polo TV. Na MUX-2 dostępne są kanały: Polsat, TVN, TVN7, TV4, TV Puls, TV6 i Polsat Sport News, w lipcu br. dołączy do nich Puls2. MUX-3 przeznaczony został dla TVP, która umieściła na nim: TVP1, TVP2, regionalną wersję TVP Info, TVP Kultura,TVP Polonia i TVP Historia.

Czytaj więcej w Money.pl
Tak Telewizja Trwam edukuje Polaków 80 proc. Polaków wie, czym jest cyfryzacja telewizji naziemnej
Do tego dnia trzeba wymienić telewizory TVP podpisała umowę zw sprawie uruchomienia pierwszego multipleksu naziemnej telewizji cyfrowej.
Naziemna telewizja cyfrowa. Tu można oglądać Od 1 sierpnia 87 proc. Polaków będzie miało dostęp do programów nadawanych na drugim multipleksie cyfrowym.
wiadomości
wiadmomości
kraj
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)