Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Telewizja publiczna nad finansową przepaścią

0
Podziel się:

Szatkowski: W TVP dziura budżetowa sięgnęła 200 mln zł.

Telewizja publiczna nad finansową przepaścią
(PAP/Bartłomiej Zborowski)

200 mln zł - taką stratę finansową zanotować ma TVP na koniec 2009 r. Spółka będzie wnioskować o jej pokrycie do Ministra Skarbu, od którego oczekuje podniesienia kapitału zakładowego telewizji.

Sytuację finansową TVP zaprezentował dziennikarzomtymczasowy, ustępujący zarząd: p.o. prezes Tomasz Szatkowski i Małgorzata Wiśnicka-Hińcza.

Według nich na 200 mln zł straty złożyły się: spadające wpływy z abonamentu rtv oraz _ dyskryminujące _ przepisy, które ograniczają emisję reklam w TVP i nie zezwalają na przerywanie nimi programów.

Według wyliczeń TVP, przyszłoroczne wpływy z abonamentu _ pokryją tylko 7 procent kosztów funkcjonowania telewizji publicznej _.

_ 100 mln to 25 proc. kosztów utrzymania ośrodków regionalnych TVP. Oznacza to, że w 2010 r. cały abonament zostanie przekazany na ośrodki _ - powiedziała Wiśnicka-Hińcza.

_ - Straty wynikające z nierównej konkurencji i dyskryminacji TVP wynoszą kilkaset milionów zł _ - stwierdza spółka w przekazanym dziennikarzom materiale prasowym.

Przedstawiciele zarządu nie odpowiedzieli jednak wprost na pytanie, czy będą wnioskować o zmiany ustawowe, zezwalające TVP na przerywanie programów reklamami.

Jak wskazuje TVP, wpływy z abonamentu zaczęły gwałtownie spadać w 2007 r. - wówczas telewizja otrzymywała ponad 500 mln zł, zarejestrowano też blisko 250 tys. nowych odbiorników.

W 2008 r. abonament dla TVP wyniósł już ok. 460 mln zł, a nowych odbiorników zarejestrowano ok. 35 tys. Od początku 2009 r. wpływy abonamentowe TVP topnieją już w drastycznym tempie, do ok. 200 mln zł. Prognoza na rok 2010 zakłada zaś między 90, a 120 mln zł.

Od dwóch lat topnieją też przychody TVP. Na koniec tego roku prognozuje się 1,5 mld zł przychodów.

*prognoza budżetów kluczowych działów TVP
Źródło: TVP

Zarząd alarmuje, że w przypadku braku działań naprawczych, w 2010 r. TVP może być zmuszona do: rezygnacji z części misyjnych produkcji, likwidacji niektórych ośrodków regionalnych, dalszej redukcji zatrudnienia (w grudniu kończą się w TVP zwolnienia grupowe, które objęły 403 osoby), ograniczenia inwestycji oraz zaprzestania wspierania produkcji filmowej.
_ _

Jeszcze na początku roku TVP miała przeznaczyć na inwestycje 189 mln zł. Nowe władze ścięły tą kwotę o kolejne 100 mln zł.

Źródło: TVP

W porównaniu z ubiegłorocznymi nakładami na inwestycje, redukcja sięgnęła łącznie 300 mln zł. Dalsze oszczędności, jak chociażby zmniejszenie budżetów wszystkich anten, zamknięcie niektórych kanałów tematycznych, można szacować na kolejne co najmniej 100 mln zł.

Działania naprawcze mają być dwojakie

Po pierwsze TVP oczekuje, że MSP jako właściciel spółki podwyższy jej kapitał (o 200 mln zł). TVP stawia bowiem zarzuty, że _ destabilizacja _ spółki wynika z działania _ władz państwowych, które przyczyniły się do znacznego zmniejszenia wpływów abonamentowych, przy utrzymaniu przepisów dyskryminujących TVP na rynku reklamy _.

Pozostała działalność misyjna oraz zadania zlecone przez administrację państwową (np. akcja promująca powszechny spis rolny, którą TVP wycenia na ok. 70 mln zł czy kampania informacyjna GIS na temat grypy) musiałyby być sfinansowane z komercyjnych środków TVP.

Te jednak także topnieją - w 2009 r. przychody z reklamy spadły w TVP o blisko 12 proc. Na 2010 r. prognozuje się stagnację lub minimalny wzrost tych przychodów - od 0,5 do 1,5 proc. TVP stwierdza, że _ bez zmiany przepisów _ zwiększenie tych wpływów nie będzie możliwe.

Oprócz apelu do ministra, TVP zapowiada też wdrożenie wewnętrznej kontroli kosztów oraz _ działań stymulujących wzrost przychodów _. Ograniczone mają być koszty bieżącej działalności, kontynuowane zwolnienia grupowe, przy jednoczesnym ograniczeniu zatrudniania nowych pracowników, a zgoda na niedochodowe przedsięwzięcia ma dotyczyć jedynie _ produkcji misyjnych o wysokich wartościach artystycznych _.

Zarząd powołał też zespół do spraw cyfryzacji TVP, który w ciągu trzech miesięcy przedstawić ma strategię cyfryzacji spółki.

ZOBACZ TAKŻE:

Czytaj w Money.pl
*Koniec z misją w publicznych mediach? * Powstał medialny sztab kryzysowy. Będzie błagał rząd o pieniądze, a Polaków o płacenie abonamentu. Według KRRiT i szefów publicznych anten, prognozowane w przyszłym roku wpływy z abonamentu na poziomie 400 milionów złotych nie wystarczą nawet na przetrwanie. Czytaj w Money.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)