Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
włochy
19.06.2011 08:15

"The Economist": Berlusconi to klęska

Magazyn przypomina, że 74-letni premier jest najbogatszym człowiekiem we Włoszech i najdłużej rządzącym premierem od czasów Mussoliniego.

Podziel się
Dodaj komentarz
(ec.europa.eu)

_ The Economist _ w artykule, który trafił na okładkę tygodnika, oskarża premiera Włoch Silvio Berlusconiego o to, że jest _ klęską, jako przywódca narodu _, a jego najpoważniejszym błędem jest całkowite ignorowanie gospodarczych problemów kraju.

_ The Economist _ przypomina, że 74-letni premier jest najbogatszym człowiekiem we Włoszech i najdłużej rządzącym premierem od czasów Mussoliniego. Tygodnik podkreśla też, że już w artykule poświęconym Berlusconiemu w 2001 roku określił go jako człowieka niegodnego i niezdolnego do rządzenia Italią. W najnowszym numerze _ Economist _ zdanie to podtrzymuje.

Proces sądowy premiera związany ze skandalem zwanym _ Rubygate _ - Berlusconi oskarżony jest o korzystanie z prostytucji nieletnich i nadużycie urzędu - ośmiesza i premiera i kraj - pisze _ Economist _ - ale nie jest największym politycznym przestępstwem Berlusconiego, zwanego _ Il cavaliere _.

Tygodnik przypomina, że od lat zarzucał premierowi Włoch znacznie poważniejsze przewiny: korupcję i mroczne machinacje finansowe. _ Il cavaliere _ był sądzony kilkanaście razy za defraudacje, przestępstwa księgowe i łapówki. W kilu sprawach już miał zostać skazany, gdy dzięki złożonym manewrom prawników postępowania te były tak skutecznie przedłużane, że uległy przedawnieniu. Między innymi za sprawą zmian we włoskim prawie, które zainicjował sam Berlusconi.

Najcięższym przewinieniem premiera jest jednak - zdaniem _ Economist _ - katastrofalny brak zainteresowania sytuacją gospodarczą kraju. Wprawdzie dzięki surowej polityce monetarnej ministra finansów Giulio Tremontiego Włochy uniknęły _ gniewu rynków _ - pisze tygodnik - banki nie upadły, a deficyt budżetowy w 2011 roku wyniesie 4 proc.

Ale jedynie Zimbabwe i Haiti wykazały w dekadzie 2000-2010 powolniejszy wzrost gospodarczy niż Włochy. PKB Italii w istocie spadł. Dług publiczny - trzeci z największych wśród zamożnych krajów świata - wynosi 120 proc. PKB.

Jeżeli następca Berlusconiego nie zdoła powstrzymać tych negatywnych trendów we włoskiej gospodarce, Italia znajdzie się w takich tarapatach jak Grecja, Portugalia czy Irlandia. Winnym będzie jednak obecny premier, _ Il cavaliere _ - konkluduje _ Economist _.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/232/t140520.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/kolejna;rozprawa;w;sprawie;rubygate,60,0,841788.html) Kolejna rozprawa w sprawie Rubygate Na sali sądowej w Mediolanie nie będzie jednak ani Berlusconiego, ani młodej Marokanki Ruby, głównej bohaterki skandalu bunga-bunga. Obrońcy premiera będą wnioskować o przeniesienie procesu.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/210/t112338.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/kryzys;cofnal;kraj;o;10;lat;gdzie,99,0,836707.html) Kryzys cofnął kraj o 10 lat. Gdzie? Jednej czwartej Włochów grozi ubóstwo lub społeczna marginalizacja.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/175/t75695.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/berlusconi;sedziowie;moga;byc;przestepcami,253,0,825853.html) Berlusconi: Sędziowie mogą być przestępcami Premier Włoch, który stawił się w sądzie na procesie o korupcję, oświadczył, że jego partia opowiada się za powołaniem komisji śledczej, by sprawdzić, czy sędziowie nie działają w grupie przestępczej.
Tagi: włochy, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, gospodarka światowa, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz