Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

TK: Przepis o VAT niezgodny z konstytucją

0
Podziel się:

Przepis ustawy o podatku VAT, który nakłada na podatnika dodatkowe zobowiązanie (sankcję VAT) np. za zawyżenie kwoty zwrotu podatku, jest niezgodny z Konstytucją RP - orzekł Trybunał Konstytucyjny.

TK: Przepis o VAT niezgodny z konstytucją
(Bartłomiej Zborowski/PAP)

Trybunał zakwestionował przepis w zakresie, w jakim prowadzi on do kumulacji odpowiedzialności podatkowej. Chodzi o to, że ta sama osoba za ten sam czyn może zostać ukarana jednocześnie dodatkowym zobowiązaniem (sankcja wynosząca 30 proc. zawyżonej kwoty) oraz grzywną przewidzianą w Kodeksie karnym skarbowym.

"Kumulowanie odpowiedzialności to wyraz nadmiernego fiskalizmu" - orzekł Trybunał.

Według TK, stosowanie wobec tej samej osoby za ten sam czyn sankcji administracyjnej (dodatkowe zobowiązanie podatkowe) i odpowiedzialności za przestępstwa albo wykroczenia skarbowe w postępowaniu karnym skarbowym, narusza konstytucyjną zasadę państwa prawnego.

Sędziowie przypomnieli też, że zakwestionowany przepis ma treść podobną do przepisu uchylonego przez TK w 1998 r. Także wówczas Trybunał orzekł, że przepisy dopuszczające stosowanie w tym samym przypadku dodatkowego zobowiązania podatkowego i odpowiedzialność za wykroczenia skarbowe są niezgodne z konstytucją.

| Przepis ustawy o VAT zaskarżył do Trybunału Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu, który rozpatrywał sprawę przedsiębiorcy, ukaranego przez urząd skarbowy 30-procentową sankcją VAT za zawyżenie kwoty podatku naliczonego do przeniesienia na następny okres rozliczeniowy. Przedsiębiorca odwołał się od tej decyzji do sądu, powołując się na wyrok TK z 1998 r. |
| --- |

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)