Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Tłumy turystów w Tatrach. Kolejki na Rysy czy Giewont

0
Podziel się:

Władze parku spodziewają się największego ruchu turystycznego w połowie sierpnia. W sierpniu ubiegłego roku po Tatrach wędrowało ponad 650 tys. osób.

Tłumy turystów w Tatrach. Kolejki na Rysy czy Giewont
(Gerard/REPORTER)
bEIPUQRN

Ponad 200 tys. osób wędrowało po Tatrach od początku wakacji do połowy lipca - wynika z szacunków władz Tatrzańskiego Parku Narodowego. W sezonie wakacyjnym Tatry przeżywają największy najazd turystów.

W miesiącach wakacyjnych turystów w Tatrach jest tak dużo, że pod niektórymi szczytami tworzą się kolejki chętnych do wejścia. Tak jest m.in. na końcowych odcinkach szlaków na Giewont. Kolejki tworzą się też na szlakach zabezpieczonych łańcuchami asekuracyjnymi, np. przy wejściu i zejściu z Rysów (2503 m n.p.m.) - najwyższego szczytu w Polsce.

Władze parku spodziewają się największego ruchu turystycznego w połowie sierpnia. W sierpniu ubiegłego roku po Tatrach wędrowało ponad 650 tys. osób.

bEIPUQRP

Na terenie TPN nie ma obostrzeń co do ruchu turystycznego na danym szlaku. Zdaniem władz TPN tatrzańska przyroda nie ucierpi z powodu najazdu turystów, o ile miłośnicy górskich wędrówek będą postępowali zgodnie z zasadami parku i szacunkiem dla przyrody.

_ Dla przyrody najważniejsze jest to, żeby turyści nie schodzili ze szlaków, a śmieci wynosili ze sobą. Warto też pamiętać, że noc to czas, kiedy zwierzęta mogą odpocząć od ludzi, więc pamiętajmy, by po zmroku nie wychodzić w góry _ - mówił PAP dyrektor parku Szymon Ziobrowski.

Górscy ratownicy radzą, aby w miejscach, gdzie tworzą się kolejki turystów, zachować szczególną ostrożność, zaczekać na swoją kolejkę i nigdy nie omijać łańcuchów asekuracyjnych. Dla bezpieczeństwa swojego i innych turystów nie należy wyprzedzać oczekujących na szlaku.

W polskiej części Tatr jest 275 km oznakowanych szlaków turystycznych o różnych stopniach trudności - od bardzo łatwych po bardzo trudne - wyposażone w łańcuchy, klamry i drabinki. Co roku Tatry odwiedza około 3 mln turystów.

bEIPUQRV

Czytaj więcej w Money.pl

bEIPUQSq
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)