Notowania

To może być koniec tanich telefonów. Resort finansów bierze się za nieuczciwych sprzedawców

Nowy telefon lub tablet bez faktury może być już wkrótce o wiele trudniej kupić - resort finansów zapowiada, że "weźmie" się za przedsiębiorców, którzy na portalach aukcyjnych sprzedają elektronikę bez VAT. Obecnie mają trwać prace nad projektem ustawy.

Podziel się
Dodaj komentarz
(REUTERS)
Proponowane rozwiązanie zakłada, że od 1 lipca br. najmniejsi przedsiębiorcy (z obrotami do 200 tys. zł wartości sprzedaży) nie będą mogli już korzystać ze zwolnienia z podatku

Już wkrótce znaczenie trudniej będzie kupić w sieci nowy telefon lub tablet bez faktury. Resort finansów bierze się za przedsiębiorców, którzy na portalach aukcyjnych sprzedają elektronikę bez VAT. Obecnie mają trwać prace nad projektem ustawy.

Ministerstwo finansów już w lutym zapowiadało w wydanym przez siebie komunikacie, że weźmie się za portale aukcyjne. Chodzi o uporządkowanie sprawy sprzedawców, którzy wystawiają przedmioty na aukcjach i nie oferują za to faktury.

Taka praktyka wśród przedsiębiorców sprzedających elektronikę jest dość popularna. Zmiana przepisów ma sprawić jednak, że będą musieli składać JPK_VAT. Pliki te umożliwią resortowi szybką weryfikację i znalezienie potencjalnych oszustów - czytamy w poniedziałkowym "Dzienniku Gazecie Prawnej".

Zobacz: * *Jak długo firmy czekają na pieniądze za fakturę? Wyniki badania

Nowa "broń" resortu została ukryta w projekcie nowelizacji ustawy o podatku od towarów i usług. Obecnie znajduje się w konsultacjach. Proponowane rozwiązanie zakłada, że od 1 lipca br. najmniejsi przedsiębiorcy (z obrotami do 200 tys. zł wartości sprzedaży) nie będą mogli już korzystać ze zwolnienia z podatku. Dotyczy to tych, którzy handlują sprzętem elektronicznym, RTV i AGD oraz elektroniką w sieci.

Według opinii ekspertów, których cytuje "Dziennik Gazeta Prawna", stanowczość fiskusa jest godna pochwały. Wojna z firmami, które oferują tańszą elektronikę odbije się jednak na kieszeni klientów: ceny nowych telefonów będą rosły, bowiem ofert bez VAT na portalach aukcyjnych już nie będzie.

Tagi: wyłudzenia vat, podatek vat, wiadomości, gospodarka, gospodarka polska, najważniejsze
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
26-03-2018

alojzsuper znowu kupie golebie

26-03-2018

jaLudzie gonią za nowinkami i przepłacają. Wmawia nam się, że trzeba mieć najnowsze, bo to najmodniejsze itp. Wystarczy lekko zmienić podejście do … Czytaj całość

26-03-2018

czesioono i dobrze jest tego pełno albo nie dają FVat albo dają i nie płacą VAT powinni pozamykać!!!

Rozwiń komentarze (10)