Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Tomasz Sąsiada
|

Podatek VAT. W 2016 roku firmy nie zapłaciły 35 mld złotych

83
Podziel się:

W 2016 roku należności z tytułu niezapłaconego podatku VAT sięgnęły 35 mld zł i były o 60 proc. więcej niż rok wcześniej. Kwoty te rosną, mimo że aparatowi skarbowemu udaje się udaremnić coraz więcej wyłudzeń. Część z niezapłaconych pieniędzy będzie trudna do odzyskania, bo - jak zaznaczają eksperci - została ona naliczona niesłusznie.

Podatek VAT. W 2016 roku firmy nie zapłaciły 35 mld złotych
(Piotr Jedzura/REPORTER)

O sprawie pisze "Puls Biznesu". Administracja skarbowa stara się odzyskać miliardy złotych, które co roku publiczna kasa traci przez podatkowych oszustów. Według statystyk fiskus udaremnia coraz więcej wyłudzeń, ale też coraz bardziej rosną pozostałe do zapłaty należności.

Rosnące kwoty należności to efekt wydanych przez kontrolerów i dyrektorów urzędów skarbowych decyzji na podstawie art. 108 ustawy o VAT, zgodnie z którą po wystawieniu faktury należy zapłacić od niej VAT, nawet gdy transakcja nie nastąpiła. W znacznej części decyzje wysyłane są jednak podmiotów, które już przestały istnieć. Jeżeli fiskus nie podjął działań mających na celu zabezpieczenie zobowiązania podatkowego na majątku takiego podmiotu, to szanse na wyegzekwowanie tych kwot są niewielkie.

Według doradców podatkowych powodem szybkiego wzrostu należności jest również to, że w przypadku wykrycia karuzeli organy podatkowe zazwyczaj wydają decyzje w stosunku do wszystkich podmiotów biorących udział w łańcuchach fikcyjnych dostaw, przez co multiplikuje się wartość podatku - informuje "PB".

Dokładne kontrole firm mają dać w tym roku dodatkowe 600 mln zł wpływy, a w przyszłym ponad 1 mld zł. Największe nadzieje fiskus wiąże ze split payment - systemem podzielonej płatności w VAT. Według wyliczeń resortu finansów jeśli mechanizm ruszy od początku 2018 roku, to może on dać 5 mld zł dodatkowych wpływów z VAT.

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(83)
Podatnik
6 lat temu
Brawo mniej wydadzą na ich wsparcie!!! Będzie mniejsze zadłużenie Państwa!!! Brawo może zabraknie na rozdawnictwo, a może wziąć się za inwestycje!!! Jeszcze żadna nie powstała a na razie rozdają pieniądze poprzedników!!!
Uczciwie prac...
6 lat temu
KODziarze się cieszą
Cezar
6 lat temu
Im mniej dostanie "państwo" tym więcej mam w kieszeni.
RAVEN
6 lat temu
Tak jest zgadzam się że to zwyczajnie lewacka manipulacja, dziwię się portalowi że cieszy z możliwości okradzenia Państwa ?? WP Money..co to ma być?? szerzenie defetyzmu i propagandy na okrętkę, może od razu sprzedajcie wszystko i wszystkich szkopom i będzie nowa Generalna Gubernia.To staje się pomału męczące, mam na myśli to ciągłe PO/Nowoczesne plucie, ale to PIS wam na to pozwala myśle że powinniście poczuć smak prawdziwego PRL-u, za którym tak często rzewnie płaczecie w WP
kRYCHA
6 lat temu
KIEDY ZMNIEJSZY SIĘ DEFICYT BUDŻETOWY?
...
Następna strona