Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Zobacz, jak oszukuje się w Polsce na podatkach. To najskuteczniejsze triki z VAT

50
Podziel się

Metod płacenia mniejszych podatków jest bez liku. Oczywiście nie wszystkie one są nielegalne. W Polsce nie brakuje jednak przedsiębiorców, którzy bezceremonialnie wykorzystują niemoc fiskusa. Według najświeższych danych PwC w tym roku luka w VAT może kosztować budżet ok. 39 mld zł.

Najprostszym sposobem unikania czy wyłudzania VAT jest metoda na znikającego podatnika.
Najprostszym sposobem unikania czy wyłudzania VAT jest metoda na znikającego podatnika. (Shutterstock/bleakstar)
bDAMbyRN

Trzeba jednak odnotować, że postęp w walce z wyłudzeniami w tym obszarze jest dość znaczny. W zeszłym roku ta luka była o 13 mld zł bardziej kosztowna niż w obecnym. To jednak wciąż za dużo.

Tym bardziej, że jak zauważa "Dziennik Gazeta Prawna", nie wszystkie dziury w systemie udało się zatkać. Z kolei w innych podatkach prace nad uszczelnianiem są dopiero w toku i trzeba będzie jeszcze długo czekać na ich efekty.

Zobacz także: Ministerstwo Finansów bierze się za restauracje. Optymalizacji podatkowej mówi "nie"
bDAMbyRP

Najprostszym sposobem unikania czy wyłudzania VAT jest metoda na znikającego podatnika. Jest to dziecinnie proste, ale wymaga od oszukującego sporej bezczelności i buty. Trzeba tylko kupić towar i potem sprzedać go po cenie niższej od rynkowej.

Atrakcyjność oferty ma przyciągnąć kupujących, którzy nie będą zbyt analizowali zakupu. Jak wyjaśnia w gazecie Tomasz Pabiański z firmy doradczej PwC, podstawą przekrętu jest w tym przypadku imitacja wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów.

W czym rzecz? Zgodnie z prawem UE sprzedaż towaru z jednego kraju do drugiego jest obłożona zerową stawką VAT w kraju wysyłki. Podatek płaci się dopiero, sprzedając go w kraju przeznaczenia. Ten właśnie mechanizm wykorzystują przestępcy.

bDAMbyRV

Najłatwiej zrozumieć to na przykładzie. Kupuje się w Niemczech towar za 100 tys. euro. Tam zgodnie z prawem nie płacimy VAT. W Polsce sprzedajemy produkty za 95 tys. plus VAT, w sumie za 117 tys. Tyle, że po tej transakcji podatnik znika i nie odprowadza daniny.

Inną popularną metodą jest karuzela. Rzecz jednak w tym, że wymaga większego nakładu pracy. Trzeba stworzyć łańcuch dziesiątek fikcyjnych firm, które rzekomo handlują między sobą. Rzekomo, bo tak naprawdę nikt nikomu niczego nie sprzedaje. Przez komputery fikcyjnych firm przelatują tylko faktury.

Inna popularna metoda wykorzystuje niezwykłe skomplikowanie naszego systemu podatkowego. W tej grze akurat chodzi o to, że wiele towarów wymaga intelektualnej gimnastyki, by we właściwy sposób ustalić odpowiednią stawkę opodatkowania.

Dobrym przykładem jest tu np. olej rzepakowy, o którym pisze "DGP". Jeśli jest wykorzystywany do celów spożywczych, stawka podatku wynosi 5 proc., jeśli jednak jest to surowiec do produkcji biodiesla, jest to już 23 proc.

bDAMbyRW

W tej wersji gry z fiskusem również wykorzystuje się inną wersję opisywanego sposobu. Trzeba tylko kupić towar z niższą stawką i sprzedać go, stosując wyższą. Cena sprzedaży brutto będzie oczywiście wyższa i zostanie w kieszeni, bo przecież oszukujący w ten sposób nie zamierza żadnego podatku odprowadzać.

bDAMbySq
wiadomości
gospodarka
KOMENTARZE
(50)
przedsiębiorc...
3 lata temu
Denerwuje mnie, jak dziennikarze ciągle piszą "przedsiębiorcy" w kontekście wyłudzania podatku VAT (okradania państwa). Przedsiębiorcy są z reguły uczciwi. Podatki VAT wyłudzają przestępcy (złodzieje) i przedsiębiorcy nie mają z tym nic wspólnego. Oczekuję przeprosin.
robert
3 lata temu
W POLSCE NIE TRZEBA KRAŚĆ ANI OSZUKIWAĆ WYSTARCZY ZAWŁASZCZYĆ WYSOKIE STANOWISKO I BRAĆ ODPOWIEDNIO ZAWYŻONE APANAŻE Z GODNE Z PRAWEM OCZYWIŚCIE PRAWEM USTANOWIONYM PRZEZ ZŁODZIEJA I OSZUSTA
Qsy
3 lata temu
Przecież po to właśnie wymyślono ten podatek ! Praktyczny, prosty i najskuteczniejszy podatek obrotowy NIE DAWAŁ ŻADNYCH MOŻLIWOŚCI robienia przekrętów. Nie miał wiec prawa przetrwać. Światem rządzą złodzieje, którzy ustalają reguły gry "pod siebie". I z tym się trzeba pogodzić.
bDAMbySr
Vincent to mó...
3 lata temu
A Państwo jak kradnie VAT od przedsiębieorc? Ano prosto i bez zająknięcia: Kupujesz samochód na firmę 50% VAT-u odliczasz, sprzedajesz 100% musisz zapłacić. Jakieś pytania?
look
3 lata temu
Podatnicy mają dobrego nauczyciela-Państwo Polskie. Dlaczego a no dlatego, że w paliwie płacimy składkę drogową, która zamiast iść na drogi gdzieś znika. Nikt nie chce tego wytłumaczyć a w zamian proponuje się jeszcze większą składkę z przeznaczeniem na drogi. Przykłady można by mnożyć, ale nie słyszałem propozycji, żeby państwo chciało zaoszczędzić na sobie, tylko wciąż więcej i więcej wyciągnąć od ludzi. Nie chcę nawoływać do niepłacenia podatków, ale pazerność władzy przeraża.
...
Następna strona