Notowania

wiadomości
23.10.2018 11:29

To się opłaca - czyli co zyskuje pracodawca dzięki pracy zdalnej

Możliwość pracy zdalnej to jeden z najbardziej pożądanych przez pracowników benefitów. Trudno się dziwić – istnieje ku temu wiele powodów. Dlaczego praca zdalna opłaca się pracodawcom i co warunkuje jej efektywność?

Podziel się
Dodaj komentarz

Możliwość pracy zdalnej to jeden z najbardziej pożądanych przez pracowników benefitów. Trudno się dziwić – istnieje ku temu wiele powodów. Dlaczego praca zdalna opłaca się pracodawcom i co warunkuje jej efektywność?

Coraz więcej osób w Polsce wyraża chęć pracy zdalnej. Najnowsze badanie przeprowadzone przez Kantar TNS i Remote-Now ("The Remote Future. Rynek pracy zdalnej a oczekiwania pracowników”) ukazuje, że obecnie w Polsce w taki sposób może pracować nieco ponad 30% pracowników. Według raportu Pracuj.pl aż dla 70% pracowników możliwość pracy zdalnej miałaby pewien wpływ na decyzję o zmianie pracy. Dlaczego praca zdalna jest dla pracowników tak cenna?

Przede wszystkim wygoda

Praca zdalna umożliwia wykonywanie swoich zadań z dowolnego miejsca – głównie z domu, ale nie tylko. Często pracownicy mogą działać w wybranych przez siebie godzinach, wykorzystując najlepiej okresy swojej najwyższej produktywności. Dużym atutem pracy z domu jest także oszczędność czasu potrzebnego na dojazdy z i do biura.

Dla kogo praca zdalna

Praca zdalna występuje w różnych formach – od doraźnego korzystania z przywileju po całkowity brak obowiązku przychodzenia do biura. Czasami przydaje się w określonych sytuacjach życiowych – jest na przykład idealna dla młodych rodziców. Nawet sporadyczna praca zdalna może pomóc wielu ludziom lepiej pogodzić życie osobiste z zawodowym.

Niższe koszty dla pracodawcy

Już wiemy, co cenią w modelu pracy zdalnej pracownicy. Co zyskują pracodawcy? Przede wszystkim mogą oszczędzić na organizacji miejsca pracy dla pracownika, a często także na sprzęcie, co oznacza znacznie niższe koszty. Pracodawca może więc wynajmować mniejsze biuro i rzadziej wymieniać mniej eksploatowany sprzęt wspólny.

Specjaliści pod "jednym” dachem

Pozyskiwanie wykwalifikowanych pracowników i zatrzymywanie tych najlepszych w firmie jest ogromnym wyzwaniem dla pracodawców. Zatrudnianie na elastycznych warunkach – zwłaszcza w trybie zdalnym – może okazać się tu bardzo pomocne.

Gdy pojawiają się obawy

Jedną z największych obaw pracodawców względem pracy zdalnej jest kwestia zaufania. Nie mają przecież pełnej kontroli nad tym, co pracownik robi w godzinach pracy. Efekty pracy są jednak w pełni mierzalne, a badania wskazują na to, że pracownicy zdalni wykonują swoje zadania nawet bardziej efektywnie. Co więcej według wcześniej wspomnianego raportu Kantar TNS i Remote-Now, 70% pracowników nieposiadających możliwości pracy zdalnej uważa, że gdyby ją mieli, ich lojalność wobec pracodawcy by wzrosła.

Brakujący element – technologia

Oczywiście praca to nie tylko wykonane zadania – to także relacje międzyludzkie, które działają motywująco na pracowników. Kontakty między pracownikami pozwalają im dzielić się wiedzą oraz zwiększają kreatywność. Aby nie stracić tych cennych wartości przez zjawisko pracy zdalnej, warto zainwestować w nowoczesne rozwiązania technologiczne. Na uwagę zasługują zwłaszcza te proponowane przez firmę Polycom. Narzędzia audio- i wideokonferencyjne oferowane przez Polycom pozwalają pracownikom efektywnie współpracować, nawet jeśli przebywają w różnych częściach świata.

Tagi: wiadomości, gospodarka, gospodarka polska
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz