Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
wiadomości
08.10.2005 19:19

To było jedno z najsilniejszych trzęsień w historii

Dzisiejsze trzęsienie w Azji było jednym z nawiększych, jakie dotychczas zanotowano. Profesor Zofia Mortimer z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie przypomniała, że żaden z ubiegłorocznych wstrząsów nie miał siły 8 stopni w skali Richtera.

Podziel się
Dodaj komentarz

Ekspertka dodała, że nawet trzęsienie, które wywołało tsunami miało siłę 7,2 w skali Richtera. Wyjaśniła, że podniesienie skali o jedną wielkość odpowiada dziesięciokrotnemu zwiększeniu energii.
Zdaniem profesor Zofii Mortimer, w rejonie trzęsienia dochodzi do kolizji płyt indoaustralijskiej z euoazjatycką. Jak wyjaśniła, płyty przesuwają się o kilka milimetrów w skali roku, jednak przy tak olbrzymich masach każde nagromadzenie ciśnień uwalnia energię w postaci potężnego trzęsienia ziemi.
Według oficjalnych źródeł w Islamabadzie, liczba ofiar trzęsienia ziemi w Azji wzrosła do tysiąca ośmiuset osób. Policja poinformowała, że wśród ofiar śmiertelnych jest 400 uczniów jednej z pakistańskich szkół. Epicentrum dzisiejszego trzęsienia znajdowało się na głębokości około 30-tu kilometrów, kilkadziesiąt kilometrów na wschód od Srinagaru w indyjskim Kaszmirze.

Tagi: wiadomości, gospodarka
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz