Notowania

banki
10.03.2011 18:09

To może być rok rekordowych zysków dla banków

Zdaniem Komisji Nadzoru Finansowego, mogą rosnąć w tempie dwucyfrowym. Tylko w styczniu banki zarobiły ponad miliard złotych.

Podziel się
Dodaj komentarz
(flyfloor/iStockphoto)

*Zysk netto sektora bankowego może w 2011 roku wzrosnąć w tempie dwucyfrowym, a rezerwy, jakie zawiążą banki, będą niższe niż w 2010 roku - poinformował Krzysztof Broda z Komisji Nadzoru Finansowego. *

_ - Istnieje dużo sygnałów, że odpisy sektora powinny być w 2011 roku niższe niż w 2010 roku. Poprawa może być szczególnie widoczna w rezerwach w segmencie detalicznym. Jest szansa, że sektor poprawi zyskowność w 2011 roku w tempie dwucyfrowym _ - powiedział Krzysztof Broda, zastępca dyrektora pionu nadzoru bankowego w KNF.

Broda ocenił, że spadek poziomu zawiązywanych rezerw dotyczyć może nowych portfeli kredytów konsumpcyjnych, których jakość się poprawia.

Zdaniem dyrektora 2011 r. może przynieść większy wzrost kosztów sektora. - _ Wyższe premie, wynagrodzenia sprawić mogą, że koszty sektora mogą wzrosnąć w tempie szybszym niż w poprzednim roku _ - powiedział Broda.

Ocenił, że w 2011 r. portfel kredytów hipotecznych sektora może rosnąć w podobnym tempie jak w 2010 r.

_ - Kredyty hipoteczne mogą rosnąć w podobnym tempie, wpływ na dynamikę może mieć jednak zmiana w programie Rodzina na swoim. Z kolei przyrost kredytów konsumpcyjnych nie powinien być niższy niż w zeszłym roku _ - powiedział Broda.

Zysk netto sektora bankowego w 2010 roku wyniósł 11,67 mld zł, czyli był o 41 proc. wyższy niż w 2009 r.

Koszty działania banków wzrosły o 3 proc. do 25,5 mld zł, a rezerwy spadły o 10 proc. do 10,37 mld zł.

W styczniu 2011 roku zysk netto sektora bankowego wyniósł 1,09 mld zł, czyli był o 28 proc. większy niż rok wcześniej. Koszty działania banków wzrosły o 8 proc. do 2,07 mld zł, a odpisy spadły o 33 proc. do 587,4 mln zł.

Rośnie bankowość elektroniczna

Liczba punktów akceptujących karty płatnicze zwiększy się w Polsce w ciągu kilku najbliższych lat o kilkaset tysięcy - przewidują eksperci ze Związku Banków Polskich.

W ramach rozwoju usług mobilnych i obrotu bezgotówkowego upowszechnianych będzie też wiele innych udogodnień dla klientów. Wśród nich będą stosowane już od ubiegłego roku karty z mikroprocesorami czy karty bezstykowe, umożliwiające dokonywanie płatności poprzez zbliżenie ich do czytników bez potwierdzania PIN-em.

Obecnie w Polsce jest około 240 tysięcy punktów akceptujących karty płatnicze. Według bankowców powinno być od 550 do 600 tysięcy.

Ponad 16 milionów osób ma dostęp do swoich rachunków bankowych poprzez internet.
W ocenie zarządu Związku Banków Polskich, ponad 75 proc. obywateli korzysta dziś z usług bankowych. Banki rocznie udzielają około 17 milionów pożyczek i kredytów, z tego prawie 230 tysięcy kredytów na cele mieszkaniowe o wartości blisko 50 miliardów złotych.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/225/t86753.jpg ) ] (http://www.money.pl/banki/wiadomosci/artykul/ponad;2;miliony;polakow;ma;klopoty;z;dlugami,141,0,787085.html) Ponad 2 miliony Polaków ma kłopoty z długami Jesteśmy zadłużeni na ponad 28 mld złotych. Szybko przybywa nie spłacających zobowiązań.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/34/t46882.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/raporty/artykul/polakow;zjadaja;kredyty;zalegle;dlugi;siegaja;88;mld;zl,72,0,631880.html) Polaków zjadają kredyty, zaległe długi sięgają 88 mld zł Polacy są nawet czterokrotnie mniej zadłużeni niż Anglicy czy Hiszpanie, a i tak nie radzą sobie ze spłatą zobowiązań. Statystycznie każdy, kto zalega z opłatami, musiałby przez trzy miesiące całą pensję przeznaczać na zaległe długi, aby się ich pozbyć.
Tagi: banki, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, najważniejsze, gospodarka polska
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz