Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

"To taktyczny geniusz, strategiczny idiota"

0
Podziel się:

Benjamin Netanjahu zręcznie przeprowadzał Izrael przez kryzysy, jednak
nie ma do zaoferowania długodystansowej strategii - ocenia Financial Times.

"To taktyczny geniusz, strategiczny idiota"
(Remy Steinegger/World Economic Forum (CC BY SA 3.0))

Benjamin Netanjahu zręcznie przeprowadzał Izrael przez kryzysy, jednak nie ma do zaoferowania długodystansowej strategii - ocenia we wtorkowym _ Financial Timesie _ Gideon Rachman w komentarzu zatytułowanym _ Netanjahu - taktyczny geniusz, strategiczny idiota _.

Netanjahu, który jako premier rządzi od dwóch kadencji i ma szansę na trzecią, ma na koncie polityczne sukcesy - wskazuje publicysta brytyjskiego dziennika. Pod jego rządami Izrael rozwijał się jako producent zaawansowanej technologii, gospodarka rozwijała się prężnie mimo kryzysu w gospodarce światowej, a kraj zachował stabilność mimo zawirowań w sąsiedniej Syrii i Egipcie - wymienia.

Rachman wskazuje jednak, że przez wszystkie lata u władzy izraelski premier nie zrobił nic, by rozwiązać największe i długoterminowe problemy swego kraju.

Według niego największym pytaniem pozostaje przyszłość Palestyńczyków. _ Prawda jest taka, że Netanjahu nie ma długoterminowej strategii dla okupowanych terytoriów, a przynajmniej żadnej, do której mógłby się publicznie przyznać _ - pisze publicysta _ FT _. Według niego Netanjahu popiera dalszą kolonizację tych obszarów i nie prowadzi rozmów z umiarkowanymi siłami palestyńskimi, co sugeruje, że popiera ekspansjonistyczną politykę wobec palestyńskich terytoriów.

Wśród innych problemów Rachman wymienia pogorszenie się stosunków Izraela z ważnymi sąsiadami, Turcją i Egiptem, a także słabnące poparcie Zachodu.

_ Izrael był zaskoczony brakiem poparcia dla swojego stanowiska, gdy ONZ głosowała nad statusem Palestyńczyków w tej organizacji. Poparcia Izraela odmówiły nawet Niemcy, zazwyczaj wiernie wspierające państwo żydowskie _ - przypomina publicysta.

Według niego Izrael nie może już liczyć na niezłomne poparcie USA. Nominacja na nowego ministra obrony Chucka Hagla, który w przeszłości deklarował, że interesy Izraela i USA są różne, to silny sygnał - zauważa.

Dotychczasowa polityka Netanjahu jest _ zręczna pod względem taktycznym, ale nie oferuje żadnej strategicznej wizji _ - podsumowuje publicysta _ Financial Timesa _.

Czytaj więcej w Money.pl
Premier Izraela namawiał do ataku na Iran Były szef izraelskiego kontrwywiadu Szin Bet, Juwal Diskin, ostro skrytykował Benjamina Netanjahu.
Netanjahu wymachiwał bombą. Groził Iranowi Premier Izraela: _ trzeba ustanowić wyraźną granicę prac nad programem nuklearnym, której nie wolno mu przekroczyć bez ryzyka interwencji zbrojnej _.
Tak źle z premierem Izraela jeszcze nie było Popularność premiera Izraela Benjamina Netanjahu jest najniższa od czasu, gdy w kwietniu 2009 r. rozpoczął drugą kadencję na czele rządu.
wiadomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)