Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
budżet
17.12.2005 13:22

Tony Blair odpiera krytykę unijnego budżetu

Przyjęliśmy budżet, który mimo wszelkiej krytyki pozwala Unii Europejskiej iść naprzód - podsumowuje szczyt UE premier Tony Blair.

Podziel się
Dodaj komentarz

*Przyjęliśmy budżet, który mimo wszelkiej krytyki pozwala Unii Europejskiej iść naprzód - podsumowuje szczyt UE premier Tony Blair. *

Jego zdaniem, porozumienie budżetowe wzmacnia, a nie osłabia reputację Wielkiej Brytanii w UE.

W rozmowie z radiem BBC4 Blair bronił osiągniętego w nocy z piątku na sobotę kompromisu budżetowego, który został skrytykowany przez brytyjskich konserwatystów oraz sprzyjającą im prasę za oddanie 10,5 mld euro z brytyjskiego rabatu we wpłatach do unijnej kasy.

"Wszystkie kraje płacą więcej. A co dostajemy w zamian za porozumienie? Po pierwsze dostajemy rozwój gospodarczy we wschodniej i środkowej Europie, który wspieraliśmy, i dlatego powinniśmy zapłacić za ten rozwój, tak jak inne kraje" - podkreślił Blair.

"Po drugie zachowujemy rabat od wydatków na wspólną politykę rolną - rabat właściwie wzrośnie, a po trzecie - po raz pierwszy w historii naszej obecności w UE płacimy netto niemal tyle samo co Francja" - powiedział.

Zdaniem Blaira, Wielka Brytania zdołała ochronić swoje interesy dotyczące relacji z nowymi krajami UE.

"Gdybym zrobił to, co radzili mi konserwatyści - odszedł od stołu mówiąc, że nie damy pieniędzy nie tylko na politykę rolną ale na rozwój gospodarczy nowych krajów UE, zrujnowałoby to całe nasze relacje z tymi państwami, a także z nowym rządem Niemiec" - powiedział premier.

"Byłaby to ogromna szkoda dla naszego własnego narodowego interesu" - dodał. "W interesie Wielkiej Brytanii jest mocne zakotwiczenie w Unii, budowanie konstruktywego partnerstwa i sojuszy, pozwalających nasz dbać o nasz interes w UE" - ocenił

Oprócz przyjęcia budżetu UE, za sukces brytyjskiego przewodnictwa Blair uznał też rozpoczęcie negocjacji z Turcją i Chorwacją.

Jednak sobotnie tytuły prasowe wskazują, że Blair będzie musiał stawić czoła atakowi opozycji w Wielkiej Brytanii za oddanie 10,5 mld z wywalczonego w 1984 roku przez konserwatywną premier Margaret Thatcher rabatu we wpłatach do unijnej kasy.

"Porozumienie budżetowe tnie rabat brytyjski" - pisze na pierwszej stronie dziennik "The Times". "Teraz Blair oddaje 7 mld funtów rabatu za nic w zamian" - pisze "The Daily Telegraph".

Gazety cytują konserwatywnego polityka Williama Hague: "Bardzo rzadko w negocjacjach europejskich poświęca się tak dużo w zamian za tak niewiele. To zadziwiające, że rząd (Blaira) ustąpił o mile, podczas gdy Francja ledwo o centymetr".

Wielka Brytania zgodziła się na redukcję rabatu w zamian za zobowiązanie do przeglądu wydatków rolnych w 2008/2009 roku.

Francja była największym przeciwnikiem postulowanej przez Brytyjczyków reformy wydatków UE na rolnictwo.

Brytyjska prasa zauważa też, że rolę mediatora w sporze budżetowym odegrała kanclerz Niemiec Angela Merkel, która - jak pisze "Times" - "utworzyła ważny precedends, nie biorąc automatycznie strony Paryża"

Tagi: budżet, wiadomości, gospodarka, najważniejsze, gospodarka polska
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz