Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Trend nie do zatrzymania. Coraz więcej płacimy zbliżeniowo

4
Podziel się:

Wartość transakcji zbliżeniowych w drugim kwartale tego roku wzrosła o 16 proc. do 44,5 mld zł w porównaniu do kwartału poprzedniego, kiedy to wartość takich transakcji wyniosła o 38,3 mld zł - wynika z danych Narodowego Banku Polskiego.

Trend nie do zatrzymania. Coraz więcej płacimy zbliżeniowo
(KAROLINA MISZTAL/REPORTER)
bEDtyMlh

W drugim kwartale br. kartami płatniczymi w formie zbliżeniowej przeprowadzono 869,2 mln transakcji bezgotówkowych. W porównaniu do poprzedniego kwartału, kiedy takich transakcji było 755,7 mln, odnotowano wzrost o 15 proc. – informuje PAP.

Z danych NBP wynika, że karty zbliżeniowe stanowią 81,7 proc. wszystkich płatniczych w Polsce. Na koniec czerwca 2018 r. wydanych było 32,9 mln kart płatniczych z funkcją płatności zbliżeniowej.

Zobacz także: Mastercard chce poprawić transport w polskich miastach. Liczy na wdrożenie rozwiązań z Londynu
bEDtyMlj

Bank podał też, że w drugim kwartale br. średnia wartość pojedynczej transakcji zbliżeniowej wyniosła 51,2 zł. W poprzednim kwartale wskaźnik ten wynosił 50,7 zł.

- Powszechność wykorzystywania płatności zbliżeniowych odnosi się zatem zarówno do płatności niskokwotowych (o wartości poniżej 50 zł), jak i płatności o wartości wykraczającej poza limit 50 zł dokonywanych przy użyciu karty – dodano w komunikacie.

Wkrótce bez PIN-u za 100 zł

Jak jużinformowaliśmy w money.pl, przedstawiciele sektora finansowego uważają, że limit płatności bez PIN-u powinien zostać podniesiony. We wrześniu wniosek o podniesienie limitu do 100 zł złożyła Visa, a zgodę NBP ma już Mastercard.

bEDtyMlp

Posiadacze kart za większe zakupy zapłacą bez podawania PIN-u w przyszłym roku.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez * *dziejesie.wp.pl

bEDtyMlK
KOMENTARZE
(4)
Jan
3 lata temu
Pani spadła z kraju bajbaju .Nie dajmy się ogłupiać.
bez sensu
3 lata temu
A ja chce zawsze z pinem, nawet jakbym miała płacić tylko 5 zł, no bez przesady, takie ciężkie wpisanie 4 cyfrowego pinu? A nawet nie ma żadnej opcji aby sobie ustalić kwotę żeby podawać pin. No cóż, lepiej dla złodziei, ukradnie taki komuś kartę i może sobie używać, właściciel zanim zablokuje kartę będzie już stratny, a tak by nie wiedział jaki pin i by karty nie użył...
zły wojak
3 lata temu
Ludzie nie zdają sobie sprawy że sami pozbawiają się wolności. Proszę się zastanowić kto zyskuje na tym, by obywatele trzymali swoje pieniądze w bankach, kto w "razie czego" może zablokować dostęp do konta, kto może sprawdzić jakie operacje czy jakie zakupy zrobiłeś? Czy to jest Twoja wolność?
bEDtyMlL
Jajcarz.
3 lata temu
Moja samotna sąsiadka płaci zbliżeniowo za różne sąsiedzkie przysługi !