Notowania

Trend nie do zatrzymania. Coraz więcej płacimy zbliżeniowo

Wartość transakcji zbliżeniowych w drugim kwartale tego roku wzrosła o 16 proc. do 44,5 mld zł w porównaniu do kwartału poprzedniego, kiedy to wartość takich transakcji wyniosła o 38,3 mld zł - wynika z danych Narodowego Banku Polskiego.

Podziel się
Dodaj komentarz
(KAROLINA MISZTAL/REPORTER)

W drugim kwartale br. kartami płatniczymi w formie zbliżeniowej przeprowadzono 869,2 mln transakcji bezgotówkowych. W porównaniu do poprzedniego kwartału, kiedy takich transakcji było 755,7 mln, odnotowano wzrost o 15 proc. – informuje PAP.

Z danych NBP wynika, że karty zbliżeniowe stanowią 81,7 proc. wszystkich płatniczych w Polsce. Na koniec czerwca 2018 r. wydanych było 32,9 mln kart płatniczych z funkcją płatności zbliżeniowej.

Mastercard chce poprawić transport w polskich miastach. Liczy na wdrożenie rozwiązań z Londynu

Bank podał też, że w drugim kwartale br. średnia wartość pojedynczej transakcji zbliżeniowej wyniosła 51,2 zł. W poprzednim kwartale wskaźnik ten wynosił 50,7 zł.

- Powszechność wykorzystywania płatności zbliżeniowych odnosi się zatem zarówno do płatności niskokwotowych (o wartości poniżej 50 zł), jak i płatności o wartości wykraczającej poza limit 50 zł dokonywanych przy użyciu karty – dodano w komunikacie.

Wkrótce bez PIN-u za 100 zł

Jak jużinformowaliśmy w money.pl, przedstawiciele sektora finansowego uważają, że limit płatności bez PIN-u powinien zostać podniesiony. We wrześniu wniosek o podniesienie limitu do 100 zł złożyła Visa, a zgodę NBP ma już Mastercard.

Posiadacze kart za większe zakupy zapłacą bez podawania PIN-u w przyszłym roku.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez * *dziejesie.wp.pl

Tagi: karty płatnicze, płatności zbliżeniowe, wiadomości, gospodarka, najważniejsze, gospodarka polska
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
03-11-2018

zły wojakLudzie nie zdają sobie sprawy że sami pozbawiają się wolności. Proszę się zastanowić kto zyskuje na tym, by obywatele trzymali swoje pieniądze w … Czytaj całość

03-11-2018

Jajcarz.Moja samotna sąsiadka płaci zbliżeniowo za różne sąsiedzkie przysługi !

03-11-2018

bez sensuA ja chce zawsze z pinem, nawet jakbym miała płacić tylko 5 zł, no bez przesady, takie ciężkie wpisanie 4 cyfrowego pinu? A nawet nie ma żadnej opcji … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (4)