Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Tropiła zmowy i kartele. Tusk zwolnił ją za "brak świeżego spojrzenia"

0
Podziel się:

W UOKiK kompletne zaskoczenie po dymisji szefowej. Zdaniem premiera, potrzebne jest nowe podejście do rosnących zagrożeń..

Tropiła zmowy i kartele. Tusk zwolnił ją za "brak świeżego spojrzenia"
(Andrzej Hulimka/REPORTER)

Dziś Prezes Rady Ministrów Donald Tusk odwołał ze stanowiska prezes UOKiK Małgorzatę Krasnodębską-Tomkiel. _ - Nie znamy bezpośrednich powodów, nie spodziewaliśmy się tego i jesteśmy zupełnie zaskoczeni - _ usłyszeliśmy w biurze prasowym urzędu. Zagrożeń dla konsumenta jest coraz więcej i premierowi wydaje się, że czas by ktoś inny świeżym spojrzeniem ogarnął ten temat - wyjaśnia rzecznik rządu Małgorzata Kidawa-Błońska.

Aktualizacja: 13:00

Małgorzata Krasnodębska-Tomkiel od 4 czerwca 2008 roku pełniła funkcję prezesa UOKiK. Z Urzędem związana jest od 1998 roku.

Do kompetencji prezes UOKiK należało kształtowanie polityki antymonopolowej oraz polityki ochrony konsumentów, m.in. zainicjowała i nadzorowała prace nad nowelizacją ustawy o ochronie konkurencji i konsumentów. Informacja o dymisji spadła na urząd jak grom.

_ - Nie było żadnych zapowiedzi, jesteśmy kompletnie zaskoczeni - _ usłyszeliśmy w siedzibie UOKiK. Także Kancelaria Premiera nie wyjaśnia jakie są powody dymisji.

Rzeczniczka rządu Małgorzata Kidawa-Błońska wyjaśniła, że tak jak niedawno Donald Tusk dokonał zmian w rządzie, tak teraz dokonuje zmian w urzędach. _ - Zagrożeń dla konsumenta jest coraz więcej i premierowi wydaje się, że czas by ktoś inny świeżym spojrzeniem ogarnął ten temat - _powiedziała Kidawa-Błońska.

Jak dodała, była prezes UOKiK _ jest osobą z bardzo dużym doświadczeniem, ale świat i wyzwania w ochronie konsumenta zmieniają się. Instytucje, które nadwyrężają zaufanie ludzi, wykorzystują ich zaufanie, działają w coraz to inny sposób i zdaniem premiera potrzebne jest nowe spojrzenie na te zagrożenia _.

Rzeczniczka dodała, że nowy prezes zostanie wyłoniony w drodze konkursu. Do czasu powołania następcy, Małgorzata Krasnodębska-Tomkiel będzie jednak pełnić dotychczasowe obowiązki.

Prezes UOKiK odpowiada bezpośrednio przed Prezesem Rady Ministrów. Powoływany jest przez niego spośród osób wyłonionych w drodze otwartego naboru na 5-letnia kadencję.

Małgorzata Krasnodębska-Tomkiel jest wykładowcą prawa antymonopolowego w Collegium Civitas, Polskiej Akademii Nauk oraz Szkole Głównej Handlowej. Do kompetencji prezesa UOKiK należy kształtowanie polityki antymonopolowej oraz polityki ochrony konsumentów.

Setki decyzji i gigantyczne kary

Od chwili powołania na urząd, szefowa UOKiK podjęła setki decyzji i nałożyła kary idące w setki milionów złotych.

Do rekordowych należą kary za zmowę producentów cementu przed czterema laty. Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów nałożył ponad 411 mln zł kar na producentów cementu za uczestnictwo w kartelu.

Według Urzędu siedem firm przez 11 lat dzieliło rynek i ustalało ceny. Były to spółki zajmujące się produkcją i sprzedażą cementu - Lafarge Cement, Górażdże Cement, Grupa Ożarów, Cemex Polska, Dyckerhoff Polska oraz Cementownie Warta i Odra. Łączny udział tych producentów w polskim rynku wynosił niemal 100 proc. Na podstawie zebranych dokumentów UOKiK ustalił, że producenci cementu co najmniej od 1998 r. dzielili rynek, ustalając dopuszczalne udziały poszczególnych graczy oraz ceny minimalne cementu, wysokość podwyżek, terminy i kolejność ich wprowadzania. W tym celu wymienili między sobą informacje poufne - m.in. o wielkość sprzedaży.

Rok później głośna była sprawa zablokowania przez UOKiK transakcji zakupu przez koncern energetyczny PGE mniejszej firmy Energa. Fuzja tych dwóch firm zapisana była w strategicznych planach rządu dla energetyki. W styczniu 2011 r. firmy nawet podpisały wartą 7,5 mld zł umowę, jednak jej finalizację zablokował UOKiK, który uznał, że ograniczyłoby to mocno konkurencję. PGE odwołało się do sądu. Jednakwarszawski sąd okręgowy oddalił to odwołanie.

Czytaj więcej w Money.pl
Dwa duże banki naruszały interesy klientów Za _ naruszanie interesów konsumentów _, prezes UOKiK nałożyła kary w wysokości blisko 4 milionów złotych.
Premier odwołał prezesa ważnego urzędu Nowy prezes Urzędu Zamówień Publicznych zostanie wyłoniony w drodze otwartego, konkurencyjnego naboru - powiedziała rzeczniczka UZP Anita Wichniak-Olczak.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)