Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Do ponad 2 mln głosów wzrosła przewaga Clinton nad Trumpem

7
Podziel się:
Do ponad 2 mln głosów wzrosła przewaga Clinton nad Trumpem
(JAY LAPRETE/AFP)
bELxAZCJ

- Do ponad 2 mln głosów wzrosła przewaga kandydatki Demokratów Hillary Clinton nad wystawionym przez Republikanów Donaldem Trumpem w wyborach prezydenckich z 8 listopada. Trump zwyciężył, bo dostał więcej głosów elektorskich. Wciąż trwa liczenie wyników.

Jak podaje niezależny ośrodek The Cook Political Report podający najnowsze dostępne dane, na Clinton głosowało ponad 64,4 mln Amerykanów, a na Trumpa ponad 62,3 mln. To oznacza, że kandydatka Demokratów ma ponad 2,1 mln głosów przewagi nad rywalem. W ujęciu procentowym dostali oni odpowiednio 48,1 proc. oraz 46,5 proc.

W sumie w wyborach głosowało 133,9 mln osób, z czego ponad 7,1 mln (5,4 proc.) zagłosowało na innych kandydatów niż Trump i Clinton.

bELxAZCL

O zwycięstwie kandydata Republikanów zadecydowało to, że zdobył on 290, czyli większość głosów elektorskich, na które na poziomie stanów przelicza się głosy oddane w głosowaniu powszechnym przez obywateli. Clinton dostała ich 232. Wymagana większość, by dostać się do Białego Domu, wynosi 270 z 538 głosów elektorskich.

Ostatni raz sytuacja, gdy kandydat Demokratów dostaje więcej głosów, ale nie zostaje prezydentem USA, zdarzyła się w 2000 roku. Wiceprezydent Al Gore przegrał wtedy z George'em W. Bushem, który dostał o prawie 544 tys. głosów mniej.

Trump zdobył głosy elektorskie w wielu tzw. stanach wahających się, tj. takich, gdzie do ostatniej chwili wynik wyborów był niepewny. Zgodnie z zasadami wyborów, mimo względnie niewielkiej przewagi liczby głosów wyborców, dostał wszystkie głosy elektorskie w takich dużych stanach jak Floryda, Michgan czy Pensylwania.

bELxAZDm
wybory
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(7)
Hannibal
5 lata temu
Ropucha przegrała i finał. Takie pieprzenie że miała więcej głosów. Całe szczęście że wygrał Trump.
/'/'/
5 lata temu
Jaka przewaga, przecież wybory już się odbyły i wygrał Trump.Może to jakiś gabinet cieni tak jak u nas tworzy Schetyna i on też teraz "prowadzi" w cieniu , tyle tylko,że już PO WYBORACH.
czesiek111
5 lata temu
Kontrkandydat Jezusa Chrystusa na tron króla Polski, niejaki Jarosław K. tak nam "udoskonali" ordynację wyborczą w przyszłym roku, że przejmie wszystko: od gmin po sam szczyt. Czy my naprawdę jesteśmy tak słabi żeby na to patrzeć i nic nie robić tylko przecierać oczy???
bELxAZDn
Winiar
5 lata temu
Przy okazji tych wyborów w USA już wcześniej napisałem, że Amerykanie powinni z pokorą uczyć się demokracji od krajów Unii Europejskiej. Gdyby tak bliżej się przyjrzeć jak to funkcjonuje wtedy okazałoby się jak życie polityczne i społeczne jest kompletnie zdegenerowane. Niestety tą gangrenę Amerykanie usiłują eksportować do innych krajów.
arek
5 lata temu
Ale ona już przegrała