Notowania

Rosja komentuje wizytę Trumpa w Polsce. Poruszyły ją dostawy gazu i kupno Patriotów

"Trump nie oszczędził obietnic dostaw amerykańskiego gazu do Polski i regionu Europy Środkowo-Wschodniej" - komentuje rosyjska prasa.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Prt sc/Gazeta.ru)

Polska "może stać się hubem dostaw gazu LNG z USA do krajów sąsiednich", a także "osłoni się amerykańskimi Patriotami" - wybijają rosyjskie media w pierwszych relacjach związanych z wizytą prezydenta USA Donalda Trumpa w Warszawie.

Telewizja Kanał 1. podkreśliła, że jednym z głównych tematów rozmów Trumpa w Warszawie było bezpieczeństwo energetyczne Europy. "Polsce Trump przyrzekł rolę centralnego hubu, przez który popłynie główny tranzyt produktów branży naftowo-gazowej" - podkreśliła ta stacja.

Jednocześnie Kanał 1. przywołał opinię niemieckiej ekspertki Kirsten Westphal, której zdaniem Stany Zjednoczone dążą do wyparcia Rosji ze światowego rynku energii. Komentując perspektywy dostaw LNG do Polski, Kanał 1. oświadczył: "wszystko to potwierdza ocenę ekspertów, iż sankcje przeciwko Rosji mają podłoże nie tylko polityczne, ale i gospodarcze".

Relacjonując plany dostaw amerykańskich baterii obrony powietrznej Patriot, portal internetowy Gazeta.ru komentuje je uwagą, iż w czasach ZSRR liczba zestawów rakietowych osłaniających samą tylko Moskwę była dziesięciokrotnie wyższa niż liczba Patriotów, które zamierza zakupić Polska. Według portalu planowana liczba zestawów nie pozwoli dowództwu sił zbrojnych Polski na stworzenie porównywalnego pod względem skuteczności systemu obrony powietrznej stolicy państwa.

Rosyjski ekspert wojskowy Igor Korotczenko cytowany przez agencję RIA-Nowosti ocenił, że Patrioty "nie naruszają strategicznej równowagi sił i nie wpływają w żaden sposób na funkcjonowanie rosyjskich strategicznych sił jądrowych". Inny ekspert Wiktor Murachowski powiedział agencji, że zestawy "nie stanowią zagrożenia dla Rosji" i że "pod względem wielu parametrów ustępują" rosyjskim systemom S-400.

"Tym, czego Trump rzeczywiście nie szczędził, były obietnice dostaw amerykańskiego gazu do Polski i regionu Europy Środkowo-Wschodniej" - ocenia agencja RIA-Nowosti. Relacjonując wystąpienie Trumpa na placu Krasińskich, agencja opatruje je uwagą, iż "było oparte głównie na wydarzeniach historycznych w Polsce i rozmytych obietnicach dla Warszawy".

RIA-Nowosti ocenia zarazem, że wizyta Trumpa "stała się w Polsce głównym wydarzeniem ostatnich kilku lat".

Z Moskwy Anna Wróbel (PAP)

Tagi: świat, dyplomacja, prezydent, rosja, trump, usa, wiadomości, gospodarka, gospodarka polska, najważniejsze
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
06-07-2017

waldek 14la Rosja mogła by obniżyć cenę gazu i wycofać Iskandery z Prus Wschodnich. I nie było by tematu. Prawda że proste?

07-07-2017

Rekin IIITak, tylko to jest dopiero poczatek!!! Na tych zestawach patriot sie nie skonczy! Niech sie Rosjanie nie ciesza! Podobnie jest ze stacjonowaniem … Czytaj całość

06-07-2017

FhgxAle my bedziemy mieli 15 patriotów a wy macie w Kaliningradzie 150 Iskanderów więc spoko loko bez paniki bracia słowianie

Rozwiń komentarze (6)