Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Trzeci dzień protestu oburzonych na Wyspach

0
Podziel się:

Ok. 200-500 osób spędziło drugą noc w kilkudziesięciu namiotach rozbitych na placu przed anglikańską katedrą św. Pawła.

Trzeci dzień protestu oburzonych na Wyspach
(PAP/EPA)

*Ok. 200-500 osób spędziło drugą noc w kilkudziesięciu namiotach rozbitych na placu przed anglikańską katedrą św. Pawła protestując przeciwko ekscesom finansjery pod hasłem OccupyLSX (Okupuj Giełdę)
. *

Tę formę protestu obrali po tym, jak policja w sobotę uniemożliwiła im marsz do City, gdzie mieści się siedziba giełdy LSE (London Stock Exchange) i gdzie mieli w planach rozbicie namiotów. Pobliski Plac Paternoster w pobliżu katedry, przy którym mieści się giełda AIM (Alternative Investment Market), otoczony jest przez policję.

Kanonik katedry św. Pawła, Giles Fraser, powiedział, że choć nie poparł inicjatywy, to sądzi, że ludzie mają prawo protestować, a mieszkańcy namiotów są przyjaźnie nastawieni wobec niego i siebie nawzajem. Zwrócił się do policji, by opuściła przykatedralny plac. W sobotę na schodach katedry doszło do szarpaniny policji z uczestnikami protestu.

Pierwszy punkt ośmiopunktowego oświadczenia, przyjętego przez ruch OccupyLSX, stwierdza, że obecnego systemu gospodarczego i finansowego nie da się utrzymać na dłuższą metę: jest niesprawiedliwy i niedemokratyczny. Dlatego potrzebna jest zmiana.

_ Odmawiamy ponoszenia kosztów za kryzys spowodowany przez bankierów _, _ Chcemy, by demokracja reprezentowała ludzi, a nie wielkie korporacje _, _ Zasoby świata muszą być zużytkowane na potrzeby ludzi i planety Ziemi, a nie być zawłaszczane przez wielkie korporacje, najbogatszych bądź przeznaczane na wojny _ - głoszą kolejne punkty.

Oświadczenie zostało przyjęte w czasie zgromadzenia na stopniach katedry przez ponad 500 osób. Nie jest to jeszcze tekst ostateczny.

Rzecznik protestujących powiedział reporterom, że celem protestu jest _ wyrażenie sprzeciwu wobec praktyk bankierów i instytucji finansowych, które dobro gospodarki i interes społeczny traktowały niczym brawurowi hazardziści w kasynie _.

W czasie weekendu policja zatrzymała osiem osób, z czego sześciu postawiła zarzuty zakłócania porządku publicznego. Jedna z osób stanie przed sądem pokoju za odmowę zdjęcia maski. Ustawa o porządku publicznym daje policji prawo żądania odsłonięcia twarzy.

Oburzeni w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/175/t75695.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/protest;oburzonych;uliczna;bitwa;w;stolicy;wloch,74,0,936778.html) Polała się krew. Chmura dymu nad Rzymem _ - Sprawców zajść trzeba zidentyfikować i ukarać - _zapowiedział premier Włoch Silvio Berlusconi.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/8/t136968.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/warszawa;znani;politycy;wsrod;oburzonych,217,0,936665.html) Warszawa: Znani politycy wśród oburzonych W manifestacji wzięli udział m.in. Wanda Nowicka, Robert Biedroń oraz Ryszard Kalisz (na zdjęciu).
[ ( http://static1.money.pl/i/h/103/t161127.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/oburzeni;wychodza;na;ulice;tysiaca;miast;nadciaga;rewolucja,73,0,936521.html) Trwa oblężenie europejskich stolic. Nadciąga rewolucja? Nie obyło się bez aktów wandalizmu. W Rzymie manifestanci podpalali samochody i zniszczyli witrynę banku.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)