Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Monika Rosmanowska
Monika Rosmanowska
|

Trzy sposoby na szybkie założenie własnej firmy. Wystarczy kilka minut

0
Podziel się:

Polacy coraz chętniej zakładają firmy. Tylko w ubiegłym roku na ten krok zdecydowało się ponad ćwierć miliona osób. W 2018 może być ich jeszcze więcej. Działalność gospodarczą zarejestrujemy dziś nie tylko podczas wizyty w urzędzie. Możemy to zrobić przez telefon, Internet, a nawet bank.

Trzy sposoby na szybkie założenie własnej firmy. Wystarczy kilka minut
(kaboompics/CC0 Public Domain/pixabay)

W 2017 roku – według danych GUS – w Polsce działało 3,9 mln podmiotów posiadających REGON i deklarujących prowadzenie działalności. Najwięcej w branży transportowej, budowlanej, sprzedaży w sklepach spożywczych oraz mechaniki samochodowej. W ubiegłym roku powstało ponad 256 tys. nowych firm (o 9 tys. więcej niż w 2016). Najwięcej w branży transportowej, budowlanej, wykończeniowej, sprzedaży wysyłkowej i przez Internet oraz z zakresu mechaniki samochodowej. Głównie na Mazowszu, Górnym i Dolnym Śląsku, w Małopolsce i Wielkopolsce.

Bez wychodzenia z domu

Chętnych, by dołączyć do grupy przedsiębiorców przybywa lawinowo, bo dziś działalność gospodarczą można założyć szybko, za darmo i bez wychodzenia z domu. Wystarczy skorzystać z portalu Centralnej Ewidencji Działalności Gospodarczej – firma.gov.pl.

To miejsce, gdzie nie tylko otworzymy firmę. Znajdziemy tu informację o tym, jaką formę opodatkowania wybrać, jaki kod PKD ma opisywać naszą działalność, jakiego rachunku bankowego potrzebujemy, gdzie firma może mieć siedzibę oraz jak powinna się nazywać.

Na wspomnianym portalu CEIDG zamieszczone są nawet gotowe poradniki dla tych, którzy chcą np. filmować, udzielać korepetycji, otworzyć agencję reklamową czy biuro projektowania wnętrz, zajmować się pomocą drogową, produkować kosmetyki...

Samą rejestrację firmy również możemy zlecić przez Internet – bezpłatnie, za pomocą portalu CEIDG. Do tego potrzebujemy jednak podpisu elektronicznego lub Profilu Zaufanego. Ten ostatni też jest bezpłatny.

Niektóre banki, m.in. Bank Zachodni WBK, ING Bank Śląski PKO Bank Polski czy Millenium umożliwiają założenie tzw. Profilu Zaufanego przy wykorzystaniu bankowości internetowej. By go otrzymać, wystarczy, że w systemie bankowości elektronicznej, z którego korzystamy na co dzień, wypełnimy odpowiedni formularz, a operację potwierdzimy bankowym kodem autoryzacyjnym. Potwierdzenie założenia Profilu Zaufanego otrzymamy na adres mailowy.

Profil pozwala na załatwienie większości spraw urzędowych związanych nie tylko z naszą firmą, ale również z prywatnymi sprawami, np. zgłoszenie utraty dokumentu tożsamości przez sieć czy też otrzymanie Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego.

Przed rozpoczęciem rejestracji firmy warto się rozejrzeć za dofinansowaniem dla przedsiębiorców, m.in. z Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości czy Powiatowych Urzędów Pracy, a w przypadku startupów – z unijnych programów Starter i BizNest. Podstawą do starania się o zewnętrzne środki jest dobry biznesplan, czyli określenie, co zamierzamy robić, komu to sprzedawać, czego potrzebujemy do rozpoczęcia i rozwinięcia działalności i z jakimi kosztami się to wiąże.

Konsultant pomoże, ale i tak idziesz do urzędu

Jednoosobową działalność gospodarczą możemy też zarejestrować przez telefon. Na infolinii Centrum Pomocy (801 055 088) czekają konsultanci, którzy pomagają wypełnić wniosek. Co prawda nie jest on doradcą i nie podpowie np. jaką formę opodatkowania wybrać czy też jaki rodzaj działalności jest dla nas najlepszy, ale wskaże instytucje, które w tym pomogą.

Przede wszystkim jednak wyjaśni wszelkie zawiłości związane z formularzem rejestracyjnym.

Wada tego rozwiązania? Choć rejestracja jest telefoniczna, to i tak czeka nas wizyta w urzędzie gminy, by wniosek został przyjęty przez urzędnika. By to było możliwe, otrzymamy specjalny kod SMS.

Musimy również założyć osobno – kolejne wnioski do wypełniania – rachunek w banku.

Mniej biurokracji. Jeden wniosek na firmę i konto

Trzecia i obecnie najwygodniejsza możliwość, by zostać przedsiębiorcą, to założenie firmy za pośrednictwem banku. Jest to możliwe od stycznia br. I co ważne, również nic nie kosztuje.

Jako pierwszy taką możliwość dał swoim klientom PKO Bank Polski. Jak to wygląda w praktyce?

Wystarczy wypełnić jeden wniosek w serwisie iPKO, aby zarejestrować działalność gospodarczą i jednocześnie otworzyć rachunek firmowy. Trwa to tylko kilka minut.

W formularzu bank zapyta nas o to samo, co CEIDG, a więc formę prawną naszej firmy, rodzaj opodatkowania, nazwę, zakres działalności, siedzibę itd.

- Klient w jednym, prostym, wirtualnym wniosku zarejestruje firmę z pozycji swojego serwisu, potwierdzając tożsamość Profilem Zaufanym. Jako pierwszy bank w Polsce udostępniliśmy naszym klientom możliwość założenia Profilu Zaufanego eGO – mówi Adam Marciniak, wiceprezes Zarządu Banku, nadzorujący obszar informatyki i usług.

Czy to może zachęcić Polaków do jeszcze większej przedsiębiorczości? Ministerstwo Rozwoju nie ma wątpliwości.

- Każdego dnia w Polsce rejestrowanych jest w CEIDG ok. 1000 nowych firm. Blisko 70 proc. z nich zakładana jest poprzez wizytę w urzędzie. Głównym powodem rejestracji działalności osobiście jest brak zdalnej identyfikacji. Usługa udostępniona przez PKO Bank Polski znacząco rozszerza zakres wykorzystania użytecznych rozwiązań online. Mamy nadzieję, że możliwość założenia firmy przez systemy e-bankowości spotka się z dużym zainteresowaniem Polaków i spowoduje, że większość przedsiębiorców będzie obsługiwać swoją firmę elektronicznie – komentuje Tadeusz Kościński, wiceminister rozwoju.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)