Notowania

gazoport
09.11.2009 14:58

Trzy konsorcja walczą o kontrakt wart 600-700 mln euro

Gazoport w Świnoujściu ma być gotowy w 2014 roku.

Podziel się
Dodaj komentarz
(roy.luck / Flickr (CC BY SA 3.0))

- _ Wyłoniliśmy trzy konsorcja, które do końca grudnia złożą oferty wstępne na budowę terminalu gazu skroplonego LNG w Świnoujściu - _ poinformował prezes spółki Polskie LNG Zbigniew Rapciak. Szacowany koszt budowy gazoportu to 600-700 mln euro.

W maju zostanie wybrane konsorcjum, które wybuduje pierwszy w Polsce gazoport.

Pierwsze wyłonione w poniedziałek konsorcjum składa się z firm: Saipem (Włochy), Saipem (Francja), Techint Compagnia Tecnica Internazionale (Włochy), PBG i PBG Export (Polska) oraz Snamprogetti Canada (Kanada).

Drugie konsorcjum stanowią: Tecnimont z Włoch, polski Polimex Mostostal oraz francuskie firmy Sofregaz, Vinci Construction Grands Projects i Entrepose Contracting.

Trzecie konsorcjum, które przeszło do drugiego etapu przetargu na budowę terminalu LNG, składa się z firm koreańskich: Daewoo Engineering & Construction, Daewoo Engineering Company oraz Korea Gas Corporation.

Konsorcja startujące w przetargu musiały mieć odpowiednie doświadczenie w budowie terminali LNG i spełniać wymagania finansowe, m.in. osiągać roczne obroty nie mniejsze niż 1,5 mld zł.Po złożeniu wstępnych ofert Polskie LNG będzie negocjować umowy z potencjalnymi wykonawcami. _ _

_ - Później wszystkie trzy konsorcja zostaną poproszone o złożenie ostatecznych ofert i w tym trzecim, ostatnim kroku zadecyduje już tylko cena _ - powiedział prezes Polskiego LNG i poinformował, że ostateczne wyłonienie wykonawcy terminala jest przewidziane na 12 maja.

Rapciak przedstawił też stan realizacji budowy pierwszego w Polsce terminalu do odbioru gazu skroplonego LNG, który ma uniezależnić Polskę od rosyjskich dostaw surowca.

_ - W zasadzie mamy wszystkie decyzje administracyjne, m.in.pozwolenie na budowę,prowadzone są prace przygotowawcze pod budowę. Na przełomie roku rozpoczniemy doprowadzenie mediów, m.in. wody i elektryczności tak, żeby w maju plac był już wyposażony _ - zapowiada szef Polskiego LNG.

Rapciak podkreśla, że interesuje go _ tylko jedna data oddania terminala LNG _ - 30 czerwca 2014 roku.

ZOBACZ TAKŻE:

* [ Rusza przetarg na nadzorcę budowy gazoportu ]( http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/rusza;przetarg;na;nadzorce;budowy;gazoportu,233,0,521449.html )
Tagi: gazoport, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, najważniejsze, gospodarka polska, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz