Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
libia
17.11.2013 08:19

Trzydniowy strajk generalny w Trypolisie

W rezultacie starć co najmniej 43 osoby poniosły śmierć a ponad 450 zostało rannych.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Marcilhacy Cyril/ABACA/EAST NEWS)

Władze miejskie Trypolisu ogłosiły wczoraj trzydniowy strajk generalny w tym mieście na znak żałoby i solidarności z rodzinami ofiar piątkowych starć, jakie wybuchły po protestach mieszkańców Trypolisu przeciw stacjonującej w mieście zbrojnej milicji.

Jak poinformował minister zdrowia Nuridin Abd al-Hamid Dagman, w rezultacie starć co najmniej 43 osoby poniosły śmierć a ponad 450 zostało rannych.

W opublikowanym komunikacie stwierdzono, że strajk rozpocznie się dziś i obejmie zarówno sektor publiczny jak i prywatny w stolicy Libii. Władze miasta zaapelowały do mieszkańców o _ spokój i powściągliwość _.

Przewodniczący Rady miejskiej Sadat a-Badri poinformował, że władze Trypolisu wezwą do strajku generalnego w całym kraju oraz do _ nieposłuszeństwa obywatelskiego _ do czasu odejścia członków zbrojnych milicji.

Do tragicznych w skutkach starć doszło kiedy członkowie milicji stacjonującej w dzielnicy Gharghur, na południu Trypolisu, ostrzelali uczestników pokojowej demonstracji, którzy domagali się opuszczenia przez nich miasta.

Do nowych starć doszło wczoraj na przedmieściach stolicy kiedy uzbrojeni mężczyźni usiłowali przeszkodzić członkom milicji w powrocie do miasta. Wiele ulic zostało zablokowanych przez płonące opony samochodowe.

Mieszkańcy Trypolisu regularnie protestują przeciwko obecności zbrojnych milicji w mieście oskarżając ich członków o stosowanie tortur, porwania i przetrzymywanie zakładników dla okupu. Milicje i organizacje paramilitarne, których członkowie pochodzą ze wszystkich zakątków Libii, uczestniczyły w 2011 r. w obaleniu dyktatorskiego reżimu Muammara Kadafiego, ale później pozostały w stolicy.

Dwa lata po rewolcie, która obaliła dyktaturę Kadafiego, Libia jest głęboko podzielona, a rząd centralny ma trudności z zapanowaniem nad rywalizującymi milicjami i radykalnymi islamistami.

Czytaj więcej w Money.pl

Tagi: libia, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, gospodarka światowa
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz