Notowania

świat
04.09.2016 08:53

Juncker: UE będzie kontynuować negocjacje ws. TTIP

Unia Europejska będzie kontynuować negocjacje z USA ws. partnerstwa handlowo-inwestycyjnego (TTIP), gdyż mandat Komisji Europejskiej w tej kwestii pozostaje ważny - zapewnił w niedzielę przewodniczący KE Jean-Claude Juncker na marginesie szczytu G20 w Chinach.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/Radek Pietruszka)

UE będzie kontynuować negocjacje z USA ws. budzącego coraz więcej kontrowersji partnerstwa handlowo-inwestycyjnego (TTIP). - Mandat Komisji Europejskiej w tej kwestii pozostaje ważny - zapewnił w niedzielę przewodniczący KE Jean-Claude Juncker na marginesie szczytu G20 w Chinach.

- Biorąc pod uwagę mandat, który kraje członkowskie UE udzieliły Komisji Europejskiej będziemy kontynuować negocjacje z USA - zapewnił podczas konferencji prasowej w Hangzhou. Wcześniej rządy Francji i Niemiec wyraziły sprzeciw wobec kontynuacji rozmów ze Stanami Zjednoczonymi w tej sprawie.

- Podczas ostatniego posiedzenia Rady Europejskiej w czerwcu zapytałem szefów państw i rządów UE czy chcą dalszych negocjacji z USA w kwestii TTIP. Odpowiedź była jasna, że tak - przypomniał.

W ubiegłą niedzielę wicekanclerz Niemiec i minister gospodarki Sigmar Gabriel powiedział w wywiadzie dla telewizji publicznej ZDF, że negocjacje dotyczące TTIP między Stanami Zjednoczonymi a Unią Europejską zakończyły się de facto fiaskiem, a Europejczycy nie mogą podporządkować się amerykańskim żądaniom. - Nie ma żadnego postępu - ocenił.

Z kolei we wtorek francuski sekretarz stanu ds. handlu zagranicznego Matthias Fekl zapowiedział, że rząd Francji we wrześniu opowie się za przerwaniem obecnej rundy negocjacji w sprawie TTIP. Twierdził, że nie ma już we Francji politycznego poparcia dla tych negocjacji.

Transatlantyckie partnerstwo handlowe i inwestycyjne (TTIP), przyszła umowa handlowa między UE i USA, ma doprowadzić do stworzenia największej strefy wolnego handlu na świecie. Docelowo ma wykraczać dużo dalej niż dotychczasowe porozumienia handlowe, polegające na redukcji stawek celnych. Umowa w swych założeniach przewiduje usunięcie barier regulacyjnych i wzajemne uznawanie standardów w celu obniżenia kosztów dla eksporterów, importerów i inwestorów.

Tagi: świat, chiny, handel, umowy, dyplomacja, organizacje, pap, g20, ue, usa, wiadomości, gospodarka, najważniejsze, gospodarka światowa
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
04-09-2016

vetoJak tak dalej pójdzie, to amerykańskie korporacje ubezwłasnowolnią Europę, a dokładnie jej zwykłych obywateli. Nie zgadzam się na to. I dlaczego te … Czytaj całość

04-09-2016

Pikustak wiadomo chcą zniszczyć drobnych przedsiebiorcow i to im się uda

04-09-2016

kasiaPopieram wolne niedziele

Rozwiń komentarze (22)