Notowania

drogi
17.09.2018 11:54

Wreszcie jest umowa na tunel w Świnoujściu. Morawiecki: będziemy pilnować

Po wielu perturbacjach podpisano umowę na tunel w Świnoujściu. Wykonawcą strategicznej dla regionu inwestycji jest konsorcjum z firmą Porr na czele. Tunel ma powstać w 48 miesięcy.

Podziel się
Dodaj komentarz
(UM Świnoujście)
Umowa podpisana, Świnoujście ma dzisiaj świętować

- Będziemy pilnowali każdego dnia, żeby za cztery lata tunel został rzeczywiście otwarty - powiedział premier Mateusz Morawiecki podczas uroczystości podpisania umowy na budowę tunelu w Świnoujściu.

Przeprawa w Świnoujściu ma połączyć wyspy Uznam i Wolin. Dziś mieszkańcy i turyści muszą korzystać z połączeń promowych, aby dostać się na drugą stronę. Wykonawcą projektu jest konsorcjum złożone z firmy Porr z Austrii, który za partnerów ma firmy Gülermak Agir Sanayi Insaat ve Taahhut i szczeciński Energopol. Inwestycja ma kosztować 793 mln zł.

*Polskie stocznie toną w zamówieniach. Zobacz wideo: *

Miasto zamierza dzisiaj świętować podpisanie umowy. Prezydent zapowiedział już wielki festyn. Teraz tunel powinien powstać w 48 miesięcy. Terminowość jest w tym przypadku niezwykle istotna. Jeśli inwestycja nie powstanie do 2023 roku, przepaść mogą bowiem unijne środki na ten cel.

Prezydent Świnoujścia Janusz Żmurkiewicz, Fot. UM Świnoujście

Inwestycja długo miała pecha. Początkowo budowę miał przeprowadzić koncern Astaldi. Włoska firma wygrała przetarg, ale, jak ujawniła nam wtedy wiceprezydent miasta, tuż przed podpisaniem umowy jej przedstawiciele przestali odbierać telefony. Wkrótce potem Włosi wycofali się z projektu.

Miasto zdążyło już jednak przygotować specjalne breloczki, świętujące rozpoczęcie budowy 5 lipca. Władze miasta tłumaczyły nam jednak, że za gadżety i tak zapłacili Włosi. Przepadło im też 10-milionowe wadium na inwestycję. Te środki już trafiły do miejskiej kasy.

Cały odcinek przeprawy ma mieć 3,4 km długości, natomiast sam tunel - 1,44 km.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez * *dziejesie.wp.pl

Tagi: drogi, tunel w świnoujściu, wiadomości, gospodarka, gospodarka polska, najważniejsze
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
17-09-2018

Nicky66Budowniczy Sam sam będzie nadzorował budowę, ten facet już chyba całkiem sfiksował zna się na wszystkim, a jak ktoś zna się na wszystkim to nie zna … Czytaj całość

17-09-2018

JojoJak pan M będzie pilnował? Tak jak budowy statków w Szczecinie!!!!!!

17-09-2018

LopekA czemu nie pilnujesz "codziennie" żeby węzeł Kobyłka na S8 został w końcu otwarty. Wczoraj tam przejeżdzałeś i co brak refleksji czy niemoc, … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (28)