Notowania

drogi
11.09.2018 15:01

Pechowy tunel w Świnoujściu. Podpisanie umowy znowu przesunięte

Tunel w Świnoujściu miał połączyć miasto z resztą kraju. Miał być dawno w budowie, a podpisanie umowy znowu przesunięto. Mieszkańcy się denerwują, władze uspokajają. A o oryginalnym terminie rozpoczęcia prac przypominają breloczki z napisem "Budowa tunelu - zaczynamy 5 lipca!".

Podziel się
Dodaj komentarz
(Ministerstwo Rozwoju)
Podpisanie umowy z nowym konsorcjum wciąż się przesuwa. Mieszkańcy się denerwują, władze wskazują nowy termin

Umowa na rozpoczęcie prac z konsorcjum z firmą PORR na czele miała zostać podpisana 11 września. Nowy termin to 17 września. Skąd poślizg? Wiceprezydent miasta Barbara Michalska tłumaczy w rozmowie z money.pl to "problemami z uzyskaniem gwarancji należytego wykonania budowy". Zapewnia jednak, że rozmowy konsorcjum z bankami i towarzystwami ubezpieczeniowymi są na dobrej drodze. I zaprasza na 17 września na podpisanie umowy i na konferencję.

Mieszkańcy jednak niekoniecznie w to wierzą, bo do problemów z inwestycją są już przyzwyczajeni. Na tunel czekają już kilka dekad. Centrum miasta jest położone na wyspie Wolin i jedynym sposobem na przeprawę są promy. Na dostanie się do miasta trzeba więc czekać czasem i kilka godzin. Wyglądało jednak na to, że tunel w Świnoujściu wreszcie zostanie wybudowany. W czerwcu projekt dostał zielone światło od Komisji Europejskiej, wydawało się, że więc firma Astaldi, która wydała przetarg na budowę, szybko weźmie się do pracy.

Jednak jak tłumaczyła wtedy money.pl wiceprezydent Michalska, przedstawiciele firmy przestali odbierać po prostu telefony. Na początku sierpnia włoska firma powiedziała, że projektu jednak nie wykona. Wśród oficjalnych przyczyn wymienianych przez firmę był na przykład brak rąk do pracy w regionie i brak materiałów. Władze Świnoujścia były w szoku, ale szybko znalazły alternatywne konsorcjum z austriacką *firmą PORR *na czele.

Tańszy prąd i gaz dzięki innowacjom. Zobacz wideo:

Tunel w Świnoujściu. O 5 lipca przypominają ciągle breloczki

Jeśli umowa rzeczywiście zostanie podpisana we wrześniu, to prace powinny się zakończyć w ciągu 48 miesięcy. To ciągle wystarczy, by wyrobić się z terminem. Projekt powinien być ukończony w 2023 roku, jeśli nie zostanie - mogą przepaść unijne środki na budowę.

Mieszkańcy miasta są coraz bardziej zdenerwowani, a symbolem chaosu i niespełnionych obietnic stały się breloczki. Gadżety z napisem "Budowa tunelu - zaczynamy :)" i datą 5 lipca 2018 r. zostały wyprodukowane w masowych ilościach. Są i inne akcesoria promocyjne z datą 5 lipca - na przykład kaski czy kapsle.

[

Fot. iŚwinoujście.pl ]( http://www.iswinoujscie.pl/artykuly/56192/ )

Zapytaliśmy o gadżety wiceprezydent Świnoujścia. Mówi, że za wszystko zapłaciła firma *Astaldi. *A gadżety, nawet jeśli są z nieaktualną datą, i tak się przecież przydadzą. Bo razem z breloczkami w gadżetach są żetony, które można włożyć do sklepowych wózków zamiast monet.

- To taki prezent, który dostaliśmy od nich na koniec współpracy - uśmiecha się gorzko wiceprezydent. Włosi jednak musieli zostawić w Świnoujściu znacznie więcej niż tylko reklamowe gadżety. Przez odstąpienie od budowy, konsorcjum musiało zapłacić miastu wadium w wysokości 10 mln zł. Pieniądze do Świnoujścia już wpłynęły.

Mieszkańcy miasta, z którymi rozmawiał money.pl, są coraz bardziej zniecierpliwieni przesuwającą się budową, która ma niezwykle istotne znaczenie dla regionu. - Jeśli budowa nie ruszy teraz, przed wyborami samorządowymi, to nie ruszy chyba już nigdy - mówi nam jeden z nich.

Koszt całej inwestycji w Świnoujściu to 900 mln zł. Unijne dofinansowanie ma wynieść z tego 776 milionów złotych. Droga obejmie odcinek o długości 3,4 km, ale sam tunel będzie miał 1,44 km. Droga ma mieć przepustowość 15-20 tys. aut na dobę. Inżynierem kontraktu budowy będzie konsorcjum Sweco Consulting.

* * Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl * *

Tagi: drogi, świnoujście, wiadomości, gospodarka, najważniejsze, gospodarka polska
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
11-09-2018

FelaPolacy by chcieli aby PIS naprawil WSZYSTKO ciagu 4 lat!!!!! Ludzie tak sie nie da!!!!! A co zrobila dobrego PO przez te lata????? Teraz wszystkim … Czytaj całość

12-09-2018

byrcynBo to nieudacznicy z PO - aaa kurka pomyłka, - nie to już od 3 lat dojna zmiana rządzi ;)

11-09-2018

Leon869Znowu odgrzewana kiełbasa wyborcza... Tunelu nie ma i nie będzie ... to tylko obiecanki przedwyborcze Pisiu- kłamców

Rozwiń komentarze (103)