Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Turcja już nie chce do Unii? Dziwna retoryka Erdogana

24
Podziel się:

Turcja nie potrzebuje już członkostwa w Unii Europejskiej, lecz jednostronnie nie porzuci rozmów akcesyjnych, które utknęły w martwym punkcie - powiedział w niedzielę w parlamencie prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan.

- Jeśli UE zamierza zrobić krok naprzód, jest tylko jeden na to sposób. A mianowicie poprzez obdarowanie Turcji członkostwem - mówi prezydent Turcji.
- Jeśli UE zamierza zrobić krok naprzód, jest tylko jeden na to sposób. A mianowicie poprzez obdarowanie Turcji członkostwem - mówi prezydent Turcji. (AP/EAST NEWS)
bEKtVwqd

- Nie będziemy stroną, która się poddaje. Prawdę mówiąc, nie potrzebujemy już członkostwa w UE - oświadczył szef tureckiego państwa.

I podkreślił, że "UE zawiodła" Turcję w walce z terroryzmem. Rząd Erdogana twierdzi, że państwa UE nie doceniły wagi zagrożenia, przed którym stoi Turcja, oraz że nie odpowiedziały na prośby o wydalenie podejrzanych o związki z udaremnionym zamachem stanu w Turcji z lipca ub.r. - pisze agencja Reutera.

Erdogan wskazał jednak, że Unia wciąż potrzebuje Turcji. - Jeśli UE zamierza zrobić krok naprzód, jest tylko jeden na to sposób. A mianowicie poprzez obdarowanie Turcji członkostwem oraz rozpoczęcie działania na rzecz kulturowego i gospodarczego wzrostu - oświadczył.

bEKtVwqf
Zobacz także: Zobacz też: To jeden z największych rynków w Europie. I wciąż brakuje przepisów

We wrześniu podczas debaty przed wyborami parlamentarnymi w Niemczech kanclerz tego kraju Angela Merkel powiedziała, że jasne jest, iż Turcja nie powinna przystępować do UE, a negocjacje akcesyjne powinny zostać zakończone, pomimo tego, że kraj ten jest kluczowym sojusznikiem w NATO. Merkel zastrzegła jednak, że taka decyzja UE wymaga zgody większości państw unijnych.

Stosunki między Niemcami i Turcją pogorszyły się po ubiegłorocznej próbie puczu w Turcji. Masowe aresztowania i czystki w aparacie państwowym wywołały krytykę ze strony państw europejskich, na co prezydent Turcji zareagował oskarżeniem Niemiec o antytureckie uprzedzenia.

bEKtVwql

Według Komisji Europejskiej to działania tureckiego rządu uniemożliwiają członkostwo tego kraju w UE, a decyzja w sprawie ewentualnego zakończenia rozmów akcesyjnych należy do państw członkowskich.

Stosunki między Turcją a UE, a zwłaszcza jej niektórymi państwami członkowskimi z zachodniej Europy, są napięte. Ankara jest jednak gwarantem zahamowania napływu uchodźców z Bliskiego Wschodu i Afryki Północnej do UE. Po zeszłorocznym porozumieniu UE-Turcja droga przez ten kraj do Grecji została praktycznie zamknięta.

Turcja prowadzi negocjacje akcesyjne z UE od 2005 roku; od tamtej pory postęp w rozmowach jest niewielki. Porozumienie unijno-tureckie dotyczące powstrzymania fali uchodźców przewidywało wprawdzie otwarcie kolejnych rozdziałów negocjacyjnych, ale złe relacje (opór Turcji przed zmianą swojego prawa czy represje wobec przeciwników władz) nie pozwoliły na pójście do przodu. W listopadzie 2016 roku Parlament Europejski wezwał Komisję Europejską do formalnego zamrożenia negocjacji z tym krajem, czego dotychczas KE nie zrobiła.

bEKtVwqG
wiadomości
gospodarka
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(24)
antyklerykał
4 lata temu
wystarczy popatrzeć na skorumpowana polske katolicką , która ma dwa rządy, jeden w warszawie cara watykanu i drugi w brukseli dyktatora USA , nazywają to DEMOKRACJĄ !!!!!!!!!!!!!
jo44
4 lata temu
kasę wzieli "za pilnowanie granic" i fajrant. przecież wiedzą że za holokaust Kurdów nikt by ich tu nie przygarnął. swetra warci.
Mariusz
4 lata temu
Unia pod wodzą żałosnego triumwiratu: gdańskiego przekrętasa, pijaczyny z Luksemburha i doornia z Holandii straciła tak bardzo na swoim uroku, że Anglicy już się wypisali, a Turcy nie chcą się zapisywać. Jeszcze trochę a spadek popularności UE wśród Polaków spadnie z z niedawnych 75% do 40, a potem jeszcze niżej i niżej. Żeby zmienić ten trend trzeba przede wszystkim i najpierw odsunąćb ten nieszczęsny triumwirat od władzy!
bEKtVwqH
demokrata
4 lata temu
Turcji w ue nie chcą tak samo jak w ue nie chcą ukrainy-wyjątek stanowi tylko Polska
ayna
4 lata temu
"(opór Turcji przed zmianą swojego prawa)". W Turcji są bezpłatne leki i wiele pakietów socjalnych, dopłaty do rolnictwa, których nie chce znieść, VAT 1% na spożywkę nieprzetworzoną, 8%, 18% , a Bruksela nie chce się godzić
...
Następna strona