Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Turcja bojkotuje cypryjską prezydencję Unii Europejskiej

0
Podziel się:

Turcja nie weźmie udziału w żadnym spotkaniu zorganizowanym pod przewodnictwem Cypru, gdy kraj ten przejmie w lipcu prezydencję Unii Europejskiej.

Turcja bojkotuje cypryjską prezydencję Unii Europejskiej
(Money.pl/Anna Kraszkiewicz)

Turcja nie weźmie udziału w żadnym spotkaniu zorganizowanym pod przewodnictwem Cypru, gdy kraj ten przejmie w lipcu prezydencję Unii Europejskiej - oświadczył turecki minister spraw zagranicznych Ahmet Davutoglu.

Zaznaczył jednocześnie, że współpraca Ankary z UE będzie normalna. Turcja nie uznaje Cypru jako suwerennego państwa. W roku 1974 zbrojnie zajęła zamieszkałą przez Turków północną część Cypru i patronowała ogłoszeniu jej niepodległości - co wspólnota międzynarodowa całkowicie zignorowała.

_ - Stosunki UE z Turcją i kontakty polityczne, jakie ustanowiliśmy, będą kontynuowane bez zmian. Jednak żadne ministerstwo ani organizacja Republiki Tureckiej nie wezmą udziału w jakimkolwiek spotkaniu, któremu będzie przewodniczył Południowy Cypr _ - powiedział Davutoglu w Stambule na wspólnej konferencji prasowej z szefową unijnej polityki zagranicznej Catherine Ashton i komisarzem UE do spraw jej rozszerzenia Sztefanem Fuele.

Turcja rozpoczęła negocjacje akcesyjne z UE w 2005 roku, ale przyniosły one tylko niewielki postęp ze względu na stanowisko Ankary w sprawie Cypru i opozycję ze strony prezydenta Francji Nicolasa Sarkozy'ego. Opowiadał się on za ustanowieniem specjalnego partnerstwa z Turcją, a nie jej pełnym członkostwem. Obecnie, gdy następcą konserwatysty Sarkozy'ego został socjalista Francois Hollande, Ankara liczy na większą przychylność Paryża.

Na konferencji prasowej Ashton podziękowała Turcji za przyjęcie blisko 27 tys. uchodźców, którzy zbiegli z pogrążonej w krwawym konflikcie wewnętrznym Syrii.

Czytaj więcej w Money.pl
Kolejny kraj w kryzysie! Oni też sięgną po pomoc Cypryjski system bankowy ucierpiał w związku z umorzeniem części długów Grecji. Zaczyna się efekt domina?
Izrael zaprzecza. Nie zamierza wysyłać wojsk Izrael zdementował informacje tureckich mediów o tym, że zamierza rozmieścić tysiące żołnierzy w Republice Cypryjskiej, aby bronić swych interesów energetycznych w związku ze sporem z cypryjsko-tureckim.
Nie chcą ich w Unii. Muszą czekać pięć lat _ Zasada negocjacji została wprowadzona. To prezydent Jacques Chirac ją zaakceptował. Negocjacje są w toku _
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)