Notowania

minister energetyki
09.09.2014 22:51

Turcja stawia warunki względem umów energetycznych z Izraelem

Agencja Reutera wskazuje, że porozumienie, które zapewne nie zostanie podpisane, dotyczy budowy gazociągu przez Morze Śródziemne z Izraela do Turcji.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Norbert Schiller/CC BY-SA 2.0/Wikimedia)
Minister energetyki Taner Yildiz.

Turcja uzależnia dalszy postęp we wspólnych projektach energetycznych z Izraelem od ustanowienia trwałego pokoju w palestyńskiej Strefie Gazy - powiedział turecki minister energetyki Taner Yildiz.

Agencja Reutera wskazuje, że porozumienie, które zapewne nie zostanie podpisane, dotyczy budowy gazociągu przez Morze Śródziemne z Izraela do Turcji.

_ - Aby projekty energetyczne postępowały naprzód, musi zostać przerwana ludzka tragedia w Gazie i Izrael musi tam wprowadzić trwały i pełnowartościowy pokój _ - powiedział Yildiz dziennikarzom w Ankarze. Potwierdził następnie, że _ wykluczony jest dalszy postęp jakiegokolwiek projektu energetycznego, jeśli nie zostanie ustanowiony trwały pokój przy udziale wszystkich stron _.

Projekt, o którym obie strony rozmawiały w ostatnich latach, dotyczył budowy gazociągu po dnie morza o przepustowości 10 mld metrów sześciennych. Jego koszt oceniany jest na ponad 2 mld dolarów. Dzięki eksportowi gazu ze złoża Leviathan Izrael uzyskałby dostęp do jednego z największych rynków energetycznych w Europie, jakim ma się stać Turcja w ciągu najbliższej dekady.

Turcja była stosunkowo niedawno bliskim strategicznym sojusznikiem Izraela w regionie. Jednak wśród sunnickiej większości w Turcji sympatie propalestyńskie są bardzo silne, a na szczeblu politycznym politykę Izraela wobec Palestyńczyków ostro krytykuje obecny prezydent, wcześniej premier, Recep Tayyip Erdogan.

Stosunki między dwoma krajami ochłodziły się znacznie po rozbiciu w 2010 roku przez izraelskich komandosów tzw. Flotylli Wolności płynącej z pomocą humanitarną do Strefy Gazy. Zginęli wówczas obywatele tureccy.

Czytaj więcej w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/98/m315234.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/konflikt;w;strefie;gazy;turcja;oferuje;pomoc;w;uwolnieniu;izraelskiego;zolnierza,133,0,1592709.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Turcja oferuje pomoc. "Wszyscy są równi" Szef MSZ Turcji powiedział, że _ jeśli rozejm został zerwany, ponieważ izraelski żołnierz został uprowadzony, to ktoś powinien też odpowiedzieć za zabicie dzisiaj 70 Palestyńczyków. _
[ ( http://static1.money.pl/i/h/68/m202308.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/izrael;redukuje;personel;dyplomatyczny;w;turcji,210,0,1584082.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Izrael redukuje personel dyplomatyczny w Turcji Stosunki turecko-izraelskie uległy poważnemu pogorszeniu w związku ze sprawą "Mavi Marmara".
[ ( http://static1.money.pl/i/h/136/m307080.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/stosunki;turcja-izrael;komandosi;przed;sadem,72,0,1547080.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Izraelscy komandosi przed sądem. Za co? Sąd złoży w Interpolu wniosek o wystawienie międzynarodowego nakazu aresztowania wobec czterech byłych przedstawicieli izraelskiego wojska, którzy od 2012 roku są zaocznie sądzeni w Turcji.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/186/m293306.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/rozmowy;w;sprawie;porozumienia;izraelsko-tureckiego;w;martwym;punkcie,170,0,1478058.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Nie wypłacą 20 mln dolarów odszkodowania? Premier Izraela niespodziewanie wycofał się z oferty wypłaty 20 mln dolarów odszkodowania rodzinom ofiar izraelskiego ataku na turecki statek z pomocą dla Strefy Gazy w 2010 r.
Tagi: minister energetyki, wiadomości, wiadmomości, gospodarka
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz