Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Władze Turcji: od teraz za nieruchomości płacimy tylko w lirach

5
Podziel się:

Wszystkie transakcje kupna i wynajmu nieruchomości mają być teraz zawierane w tureckich lirach - postanowił prezydent Erdoğan. To może skomplikować życie i przedsiębiorstw, i zwykłych Turków, bo w tej branży niezwykle popularne jest rozliczanie się w euro czy dolarach.

Rozliczanie nieruchomości w obcych walutach jest w Turcji bardzo popularne
Rozliczanie nieruchomości w obcych walutach jest w Turcji bardzo popularne (AP/EAST NEWS)

Wszystkie transakcje kupna i wynajmu nieruchomości mają być teraz zawierane w tureckich lirach - postanowił prezydent Erdogan. To może skomplikować życie i przedsiębiorstw, i zwykłych Turków, bo w tej branży niezwykle popularne jest rozliczanie się w euro i dolarach.

Postanowienie dotyczące tureckiej liry już podpisał turecki prezydent Recep Tayyip Erdogan. Od teraz wszystkie transakcje na rynku nieruchomości muszą być więc rozliczane w tureckiej walucie. Dotyczy to też umów zawartych przed wprowadzeniem nowych przepisów - trzeba będzie je po prostu odpowiednio zmienić. Nowe prawo obejmuje zarówno kontrakty biznesowe, jak i te prywatne.

Zobacz także: Tańszy prąd i gaz dzięki innowacjom. Zobacz wideo:

- Każdy biznes w naszym kraju powinien być wyceniany, negocjowany i przeprowadzany w naszej walucie - tłumaczył prezydent Erdogan w oświadczeniu. Jego zdaniem, obracaniem obcymi walutami w Turcji mogą zajmować się co najwyżej eksporterzy i importerzy. Jak podaje agencja Reuters, rozliczanie się w obcych walutach jest w tym kraju niezwykle popularne, zwłaszcza jeśli chodzi o nieruchomości komercyjne. Na przykład w przypadku centrów handlowych niemal 70 procent umów najmu rozliczana jest właśnie w ten sposób.

Zachodnie media są przekonane, że tym ruchem prezydent Erdogan chce wzmocnić turecką walutę. A lira od początku roku straciła około 40 procent w stosunku do dolara. Spadek kursu tej waluty tłumaczony jest przede wszystkim obawami co do polityki tureckich władz - zarówno zagranicznej, jak i fiskalnej.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez * *dziejesie.wp.pl

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(5)
Obrotny Zbysz...
6 lat temu
Co za problem? W akcie notarialnym zapisze się, że kupujący zapłaci w lirach według kursu euro lub dolara. Kwota będzie indeksowana do waluty. I po sprawie.
michoo
6 lat temu
Warto popatrzeć co się tam dzieje. Niebawem i nas to czeka pod przywództwem naszego światłego dyktatorka.
czy ja jestem...
6 lat temu
prawie jak nasz jarosław z pomocą perpetrejtora
pistolecik
6 lat temu
niech zarządzi jeszcze wzrost PKB o 10% rocznie i sprawa załatwiona
Art. 7 ust. 3...
6 lat temu
Niedobrze. Tak więc polski turysta Janusz już nie zapłaci za wynajem pokoju hotelowego kartą kredytową ani Viisa, ani Euroocard Masteercard ani tą ulubioną. zwyczajowo wyciąganą w Bieedronce kartą Dineers Cluub. Tak się bowiem pechowo składa, iż żadna z nich nie jest rozliczana w lirach tureckich. Skoro transakcja wynajmu na rynku nieruchomości ma być ROZLICZANA jedynie w TRY, to zaraz po wybrzmieniu oklasków po udanym lądowaniu w Antalya, Janusz będzie musiał wysłać Grażynę w obstawie poliglotów Karyny oraz Seby do kantoru w celu wymiany dewiz na walizkę miejscowej waluty. A zauważmy, że sprawdzenie poprawności przeliczenia po aktualnym kursie będzie wymagać od Janusza wykonania skomplikowanego mnożenia dwóch liczb nawet trzycyfrowych. To może zająć sporą część urlopu. Niedobrze.