Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Władze Turcji: od teraz za nieruchomości płacimy tylko w lirach

Władze Turcji: od teraz za nieruchomości płacimy tylko w lirach

Rozliczanie nieruchomości w obcych walutach jest w Turcji bardzo popularne Fot. AP/EAST NEWS
Rozliczanie nieruchomości w obcych walutach jest w Turcji bardzo popularne

Wszystkie transakcje kupna i wynajmu nieruchomości mają być teraz zawierane w tureckich lirach - postanowił prezydent Erdogan. To może skomplikować życie i przedsiębiorstw, i zwykłych Turków, bo w tej branży niezwykle popularne jest rozliczanie się w euro i dolarach.

Postanowienie dotyczące tureckiej liry już podpisał turecki prezydent Recep Tayyip Erdogan. Od teraz wszystkie transakcje na rynku nieruchomości muszą być więc rozliczane w tureckiej walucie. Dotyczy to też umów zawartych przed wprowadzeniem nowych przepisów - trzeba będzie je po prostu odpowiednio zmienić. Nowe prawo obejmuje zarówno kontrakty biznesowe, jak i te prywatne.

Czytaj też: Spór Stanów z Turcją się zaostrza. Lira na dnie

Tańszy prąd i gaz dzięki innowacjom. Zobacz wideo:


 

- Każdy biznes w naszym kraju powinien być wyceniany, negocjowany i przeprowadzany w naszej walucie - tłumaczył prezydent Erdogan w oświadczeniu. Jego zdaniem, obracaniem obcymi walutami w Turcji mogą zajmować się co najwyżej eksporterzy i importerzy. Jak podaje agencja Reuters, rozliczanie się w obcych walutach jest w tym kraju niezwykle popularne, zwłaszcza jeśli chodzi o nieruchomości komercyjne. Na przykład w przypadku centrów handlowych niemal 70 procent umów najmu rozliczana jest właśnie w ten sposób.

Czytaj też: Turcja u progu kryzysu. Erdogan podnosi cła na amerykańskie towary

Zachodnie media są przekonane, że tym ruchem prezydent Erdogan chce wzmocnić turecką walutę. A lira od początku roku straciła około 40 procent w stosunku do dolara. Spadek kursu tej waluty tłumaczony jest przede wszystkim obawami co do polityki tureckich władz - zarówno zagranicznej, jak i fiskalnej.

Przeczytaj także: Dzięki niemu możemy dziś wysyłać maile w Polsce. Pomóżmy Tadeuszowi uratować syna

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Już 19 września premiera książki pt. Łowcy z kotłowni. Dziki świat finansowych naciągaczy. Książka dostępna jest w przedsprzedaży w księgarniach internetowych

waluty, turcja, erdogan, turecka lira
Czytaj także
Polecane galerie
Obrotny Zbyszek
2018-09-14 08:10
Co za problem? W akcie notarialnym zapisze się, że kupujący zapłaci w lirach według kursu euro lub dolara. Kwota będzie indeksowana do waluty. I po sprawie.
michoo
2018-09-13 22:24
Warto popatrzeć co się tam dzieje. Niebawem i nas to czeka pod przywództwem naszego światłego dyktatorka.
czy ja jestem wariatem
2018-09-13 22:00
prawie jak nasz jarosław z pomocą perpetrejtora
Pokaż wszystkie komentarze (5)