Notowania

turcja
13.09.2018 19:44

Władze Turcji: od teraz za nieruchomości płacimy tylko w lirach

Wszystkie transakcje kupna i wynajmu nieruchomości mają być teraz zawierane w tureckich lirach - postanowił prezydent Erdoğan. To może skomplikować życie i przedsiębiorstw, i zwykłych Turków, bo w tej branży niezwykle popularne jest rozliczanie się w euro czy dolarach.

Podziel się
Dodaj komentarz
(AP/EAST NEWS)
Rozliczanie nieruchomości w obcych walutach jest w Turcji bardzo popularne

Wszystkie transakcje kupna i wynajmu nieruchomości mają być teraz zawierane w tureckich lirach - postanowił prezydent Erdogan. To może skomplikować życie i przedsiębiorstw, i zwykłych Turków, bo w tej branży niezwykle popularne jest rozliczanie się w euro i dolarach.

Postanowienie dotyczące tureckiej liry już podpisał turecki prezydent Recep Tayyip Erdogan. Od teraz wszystkie transakcje na rynku nieruchomości muszą być więc rozliczane w tureckiej walucie. Dotyczy to też umów zawartych przed wprowadzeniem nowych przepisów - trzeba będzie je po prostu odpowiednio zmienić. Nowe prawo obejmuje zarówno kontrakty biznesowe, jak i te prywatne.

*Tańszy prąd i gaz dzięki innowacjom. Zobacz wideo: *

- Każdy biznes w naszym kraju powinien być wyceniany, negocjowany i przeprowadzany w naszej walucie - tłumaczył prezydent Erdogan w oświadczeniu. Jego zdaniem, obracaniem obcymi walutami w Turcji mogą zajmować się co najwyżej eksporterzy i importerzy. Jak podaje agencja Reuters, rozliczanie się w obcych walutach jest w tym kraju niezwykle popularne, zwłaszcza jeśli chodzi o nieruchomości komercyjne. Na przykład w przypadku centrów handlowych niemal 70 procent umów najmu rozliczana jest właśnie w ten sposób.

Zachodnie media są przekonane, że tym ruchem prezydent Erdogan chce wzmocnić turecką walutę. A lira od początku roku straciła około 40 procent w stosunku do dolara. Spadek kursu tej waluty tłumaczony jest przede wszystkim obawami co do polityki tureckich władz - zarówno zagranicznej, jak i fiskalnej.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez * *dziejesie.wp.pl

Tagi: turcja, wiadomości, gospodarka, najważniejsze, gospodarka światowa
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
13-09-2018

michooWarto popatrzeć co się tam dzieje. Niebawem i nas to czeka pod przywództwem naszego światłego dyktatorka.

13-09-2018

czy ja jestem wariatemprawie jak nasz jarosław z pomocą perpetrejtora

13-09-2018

Art. 7 ust. 3 TUENiedobrze. Tak więc polski turysta Janusz już nie zapłaci za wynajem pokoju hotelowego kartą kredytową ani Viisa, ani Euroocard Masteercard ani tą … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (5)