Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Turyści zostawiają w Polsce więcej pieniędzy

0
Podziel się

Przeciętny turysta wydał u nas w ciągu jednego dnia 65 dolarów.

Turyści zostawiają w Polsce więcej pieniędzy
(PAP/Grzegorz Momot)
bEiYVkOd

Przychody z turystyki przyjazdowej w Polsce od 2005 do 2007 roku wzrosły z 6,2 mld dolarów do 10,6 mld dolarów.

Jak wynika z opracowania ministerstwa sportu, łączne przychody z turystyki przyjazdowej w badanym okresie systematycznie rosły - w 2006 r. zwiększyły się o 16 proc., do 7,2 mld dolarów z 6,2 mld dolarów w 2005 r. Natomiast w 2007 r. podliczono je na 10,6 mld dolarów - to wzrost o 47 proc. w stosunku do poprzedniego roku.

_ - Ogromna dynamika wzrostu przychodów z turystyki w 2007 r. może wynikać z umacniającej się wartości złotówki, a co za tym idzie - spadku wartości euro i dolara w stosunku do złotego _ - czytamy w komunikacie resortu.

bEiYVkOf

W 2007 r. o 53 proc. w stosunku do 2006 r. wzrosły przeciętne wydatki turystów zagranicznych w naszym kraju - ze 167 dolarów w 2006 r. do 253 dolarów rok później.

W ub. r. przeciętny turysta wydał u nas w ciągu jednego dnia pobytu 65 dolarów, czyli o 42 dolarów więcej niż rok wcześniej.

W 2007 r. turyści zagraniczni wydali w Polsce 23,3 mld zł - to wzrost w porównaniu z rokiem 2006 o 1,9 mld zł, a w stosunku do 2005 r. - o 4 mld zł.

ZOBACZ TAKŻE:

bEiYVkOl

Eksperci resortu prognozują, że sektor ten będzie rozwijał się na świecie w bardzo szybkim tempie.

_ - Rola turystyki jest bardzo duża - wystarczy tylko przypomnieć prawie 4 proc. PKB światowego, które w ogóle nie zaistniałoby, gdyby nie przemysł turystyczny, prawie 3 proc. światowego zatrudnienia generowanego przez sam tylko przemysł turystyczny, 10- proc. udział gospodarki turystycznej w światowym PKB i ponad 8- proc. udział gospodarki turystycznej w światowym zatrudnieniu _ - podano.

Przemysł turystyczny jest definiowany jako _ turystyka w wąskim znaczeniu _. Pod uwagę brane są tylko wydatki poniesione przez turystów i podróżnych na dobra i usługi związane bezpośrednio z turystyką, np. wydatki na hotele i restauracje, biura podróży.

bEiYVkOm

Pojęcie _ gospodarka turystyczna _ zawiera wydatki nie tylko związane bezpośrednio z turystyką, ale również wydatki pośrednie (np. na transport, żywność, paliwo, ubezpieczenie).

Specjaliści ministerstwa podkreślili, że w polskiej gospodarce turystyka zaczyna być dostrzegana jako znaczący i dynamicznie rozwijający się sektor.

Według szacunków Instytutu Turystyki, udział gospodarki turystycznej w PKB w 2007 r. wyniósł 6 proc. i był o 0,1 pkt. proc. niższy niż w 2006 r. oraz o 0,3 pkt. proc. wyższy niż w 2005 r. IT ocenił, że w ub. r. wpływy z gospodarki turystycznej w Polsce wyniosły 70,2 mld zł.

bEiYVkOG
turystyka
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)