Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Tusk chce brać udział w rozmowach eurogrupy

0
Podziel się:

Państwa strefy euro zastrzegły sobie możliwość spotkań tylko we własnym gronie.

Tusk chce brać udział w rozmowach eurogrupy
(kprm.gov.pl)
bEKFiTkR

Premier Donald Tusk powiedział na spotkaniu z zagranicznymi dziennikarzami, że podczas półrocznej prezydencji Polska będzie chciała uczestniczyć w spotkaniach strefy euro, by być na bieżąco w sprawie kryzysu zadłużenia w krajach wspólnej waluty.

_ - Powiedziano nam, że państwa strefy euro mają prawo spotykania się w trybie niezależnym _ od państw Unii Europejskiej, które nie są częścią strefy - zauważył Tusk na spotkaniu z korespondentami mediów akredytowanymi w Brukseli, w dniu objęcia przez Polskę przewodnictwa w Radzie UE.

_ - Przyjęliśmy to _ - dodał, zastrzegając jednocześnie, że minister finansów Jacek Rostowski będzie jednak uczestniczył w tych spotkaniach eurogrupy.

bEKFiTkT

_ - Nie przestanę mówić moim europejskim partnerom, że z powodu sprawowania prezydencji musimy uczestniczyć w spotkaniach strefy euro, żeby być informowanym i być na bieżąco z rozwojem sytuacji _ - podkreślił polski premier, zapewniając, że nie chodzi w tym kontekście _ o prestiż _ Polski.

Tusk przyznał jednocześnie, że ma trudności _ z przekonaniem do tego (swych europejskich) partnerów _. _ Rodzice nauczyli mnie, że nie powinno się na siłę wchodzić tam, gdzie cię nie chcą _ - powiedział Tusk z ironią, jak napisała AFP.

Później na marginesie spotkania z dziennikarzami - zauważa AFP - polski premier przyznał, że nie wie, czy kwestia ta (uczestnictwa Polski w spotkaniach eurogrupy) została już uregulowana.

Rzecznik szefa eurogrupy, Jean-Claude'a Junckera, powiedział francuskiej agencji, że nic mu nie wiadomo o ewentualnym udziale Polski w spotkaniach ministrów finansów strefy euro. Dodał, że _ nigdy do tej pory nie było przypadku _, aby kraj, który nie jest członkiem eurostrefy, regularnie brał udział w spotkaniach eurogrupy, nawet jeśli pełni rotacyjną prezydencję.

bEKFiTkZ

Na spotkaniu z zagranicznymi mediami, premier Tusk uzależnił wejście Polski do strefy euro od zaostrzenia wspólnej dyscypliny budżetowej w celu wyciągnięcia nauki z kryzysu greckiego - jak to ujął - _ jednego z najtrudniejszych momentów _ w historii UE.

_ - Wydarzenia, które zachodzą w strefie euro, nie zniechęciły Polski i obecnego rządu w Polsce do przyjęcia wspólnej waluty i przyłączenia się do strefy euro, jak tylko będzie to możliwe _ - oświadczył polski premier.

_ Kiedy mówię "jak tylko będzie to możliwe", mam na myśli to, że Polska musi spełnić kryteria _ Traktatu z Maastricht, zwłaszcza ograniczyć deficyt (do poziomu 3 proc. PKB) oraz że _ strefa euro musi być dojrzała i zdawać sobie sprawę, że kryteria te muszą zostać przestrzegane _- tłumaczył Donald Tusk. - _ Przystąpimy do strefy euro, kiedy będziemy spełniać kryteria i kiedy będziemy mieć system, który na stałe wdroży te kryteria _ - podkreślił polski premier.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/236/t124396.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/tusk;polska;wypelni;kryteria;strefy;euro,62,0,729662.html) Tusk: Polska wypełni kryteria strefy euro W rozmowach z premierem Tuskiem kanclerz Merkel zaznaczyła, że UE potrzebuje silnej waluty, a Niemcy zrobią wszystko, by ją umocnić.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/147/t90259.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/unia-europejska/wiadomosci/artykul/polska;prezydencja;w;trudnym;czasie,26,0,864026.html) "Polska prezydencja w trudnym czasie" Tusk: Trwa kryzys finansowy strefy euro, najmocniej dziś widoczny w Grecji. Wydarzenia w Afryce i Bliskim Wschodzie wywołały dodatkowe problemy i wyzwania.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/6/t101894.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/tusk;na;szczycie;opowiada;o;prezydencji,184,0,852152.html) Tusk na szczycie opowiada o prezydencji W Pałacu Namiestnikowskim w Bratysławie rozpoczął się w czwartek szczyt krajów Grupy Wyszehradzkiej.
bEKFiTlu
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)