Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Tusk i Kaczyński o podatkach. Bez podwyżki?

0
Podziel się:

- Chcemy uniknąć podwyżki podatków w 2010 roku. Mamy pakiet pomysłów - mówił premier.

Tusk i Kaczyński o podatkach. Bez podwyżki?
(PAP/Leszek Szymański)
bESPiYJh

(Aktualizacja: 16:25)

- *_ Chcemy uniknąć podwyżki podatków w 2010 roku. Mamy pakiet pomysłów, które mają szansę na realizację jeśli uzyskamy poparcie prezydenta. Odniosłem wrażenie, że prezydent jest otwarty na to _ **- mówił premier po spotkaniu z prezydentem. *

- _ Omówiliśmy możliwości przeprowadzenia działań finansowych. Wymagają one zmian ustawowych _- powiedziałDonald Tusk.

bESPiYJj

- _ Liczę na współpracę prezydenta w tej kwestii. Mamy pomysły, które pozwolą nam nie na nie podnoszenie podatków i pozyskanie pieniędzy z innych źródeł - _komentował premier.

Wymienił między innymi ograniczenie wydatków na zbrojenia i zakup sprzętu za granicą. Ta propozycja ma być rozważana.

- Jak podkreślił Donald Tusk, nowelizacja budżetu _ nie napotkała na opór ze strony prezydenta _, choćLech Kaczyńskimiał parę pytań w tej kwestii.

Premier przypomniał, że narastanie długu publicznego nie może trwać w nieskończoność. _ - Proponuję, by nie wydawać coraz więcej, lecz w 2010 r. poszukać rezerw, a w 2011 r. zrównoważyć wydatki i podatki _- stwierdził.

bESPiYJp

_ - Rozmowa była rzeczowa i przebiegała w pogodnej atmosferze _ - mówił z kolei Piotr Kownacki, prezydencki minister. Spotkanie trwało półtorej godziny.

Kownacki powiedział po spotkaniu, że premier chce by zysk z NBP w przyszłym roku trafił do budżetu. Będzie to około 10 mld złotych.

W odniesieniu do wypowiedzi Prezesa Rady Ministrów w sprawie prognozy zysku NBP za 2009 rok, Narodowy Bank Polski poinformował, że_ w 2008 roku Narodowy Bank Polski odnotował zerowy wynik finansowy, co wynika z konieczności tworzenia rezerwy na pokrycie ryzyka zmian kursu złotego do walut obcych. _

_ Plan finansowy NBP, stanowiący podstawę prowadzenia gospodarki finansowej Banku zakłada, że w 2009 roku wynik finansowy banku centralnego również ukształtuje się na poziomie zerowym, co przełoży się na brak wpłaty z zysku do budżetu państwa w 2010 roku. _

bESPiYJq

O możliwości wypłaty zysku NBP sceptycznie wypowiada się też Dariusz Filar z Rady Polityki Pieniężnej: _ - Rozważanie o tym w tej chwili jest zakładaniem pewnego scenariusza rozwoju sytuacji kursowej. Wynik NBP zależy w bardzo dużym stopniu od kształtowania się kursów walutowych _ - powiedział w rozmowie z PAP Filar.

Premier powiedział też, że minister skarbu państwaAleksander Gradprzygotuje przyspieszony program prywatyzacji w 2010 roku.

_ - Prywatyzacja to szansa na większe wpływy, jestem zwolennikiem by zdynamizować prywatyzację. Minister Grad ma przygotować przyspieszony program prywatyzacji na 2010 rok _ - dodał Donald Tusk. _ _

Przed spotkaniem podano informacje, że rozmowa będzie dotyczyła m.in. zmniejszenia - do zera - funduszu solidarności społecznej. Środki te, jak przypomniał minister, w pierwszym projekcie pakietu antykryzysowego miały być przeznaczone na pomoc osobom dotkniętych kryzysem. Piotr Kownacki przed spotkaniem mówił, że prezydenta martwi też skreślenie, w planowanej nowelizacji budżetu, nakładów na dostosowanie szkół na przyjęcie sześciolatków.

bESPiYJr

Rano szef Kancelarii Prezydenta wyjaśnił, że przekazał kancelarii premiera dokument zawierający najważniejsze kwestie, o których Lech Kaczyński chce rozmawiać z szefem rządu. Kownacki zaznaczył, że Lech Kaczyński zamierza także poruszyć sprawę planowanych oszczędności w policji i wymiarze sprawiedliwości.

Według prezydenckiego ministra, rząd od miesięcy nie informuje wyczerpująco o stanie polskich finansów i gospodarki. Piotr Kownacki mówił, że prezydent oczekuje od ekipy rządzącej dokładnej informacji na temat długoterminowego planu walki ze spowolnieniem gospodarczym. Jak dodał, rząd stara się jedynie doraźnymi działaniami chronić swój wizerunek medialny.

Minister finansów Jacek Rostowski powiedział wcześniej, że _ rząd koalicji Platformy Obywatelskiej i Polskiego Stronnictwa Ludowego jest ostatnim rządem, który chciałby podwyższać podatki _ .

_ - Podwyższenie podatków jest ostatecznością. Jeżeli do tego przystąpimy, to dlatego, że nie będzie innej możliwości, aby zapewnić bezpieczeństwo finansów publicznych. Zawsze lepiej jest oszczędzać na wydatkach, zawsze lepiej jest unikać wzrostu podatków, jeśli tylko można _ - dodał Rostowski.

bESPiYJs
bESPiYJK
podatki
wiadomości
gospodarka
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)