Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Tusk mówi o wygranej w dużych miastach

0
Podziel się:

Premier chce wygrać w już I turze w wyborach samorządowych. Naradzał się z baronami.

Tusk mówi o wygranej w dużych miastach
(PAP/Radek Pietruszka)

Premier Donald Tusk prowadził konsultacje z władzami regionalnymi PO z województw: mazowieckiego, kujawsko-pomorskiego i podlaskiego, w sprawie wyborów samorządowych. PO chce wygrać w I turze w wyborach prezydenckich w Warszawie, Białymstoku i Bydgoszczy.

Tematem spotkań z premierem była przede sytuacja w poszczególnych regionach Polski, a także strategia kampanii i szanse wyborcze PO.

Szef kampanii wyborczej Platformy w wyborach samorządowych i zarazem przewodniczący podlaskiej PO Robert Tyszkiewicz powiedział PAP, że w każdy region przekazał premierowi stan przygotowań do wyborów samorządowych. _ Mówiliśmy o strategicznych, kierunkowych decyzjach wyborczych _ - dodał.

Zaznaczył, że spotkania u premiera służą wypracowaniu rekomendacji dla struktur regionalnych, co do kluczowych koalicji, decyzji dotyczących wyłaniania kandydatów w wyborach bezpośrednich na prezydentów miast i strategii w wyborach do sejmików.

Tyszkiewicz ocenił, że spotkania potwierdziły dotychczasową strategię PO, czyli szukania koalicji w miastach prezydenckich, m.in. poprzez współpracę z urzędującymi prezydentami - którzy mają duże szanse na reelekcję oraz wystawianie własnych, nowych kandydatur w ramach porozumień ponadpartyjnych.

Posłanka Domicela Kopaczewska z zarządu kujawsko-pomorskiej PO powiedziała, że spotkanie z premierem było rzeczową rozmową o przygotowaniach do wyborów samorządowych.

Według informacji uzyskanych od członków zarządu kujawsko-pomorskiej PO, w Bydgoszczy Platforma będzie popierała obecnego prezydenta Rafała Bruskiego (PO), w Inowrocławiu obecnego prezydenta Ryszarda Brejzę. W Toruniu kandydatem PO jest były przewodniczący rady miasta Waldemar Przybyszewski (PO), a we Włocławku - poseł Platformy Marek Wojtkowski.

Tyszkiewicz poinformował, że Platforma poprze w wyborach obecnego prezydenta Białegostoku Tadeusza Truskolaskiego (w dwóch ostatnich wyborach wspieranego przez PO). _ Truskolaski wystartuje z własnego komitetu, ale będzie miał poparcie Platformy, to bity faworyt w Białymstoku _ - stwierdził. _ Wyzwaniem dla Platformy będzie walka o zwycięstwo w Warszawie (Hanna Gronkiewicz-Waltz)
, Białymstoku i Bydgoszczy w pierwszej turze _ - podkreślił Tyszkiewicz.

Konsultacje Tuska ze strukturami regionalnymi Platformy mają potrwać do początku przyszłego tygodnia. W poniedziałek premier przyjmie działaczy z woj. lubuskiego i małopolskiego, a we wtorek - z łódzkiego.

W ramach przygotowań PO do wyborów samorządowych grupa ekspertów pracuje nad programem, który ma być gotowy we wrześniu. To właśnie w tym miesiącu miałaby ruszyć kampania PO. Struktury regionalne pracują nad listami wyborczymi i lokalnymi porozumieniami. PO ma nadzieję, że uda jej się utrzymać stan posiadania w sejmikach województw i lokalne koalicje z PSL. Politycy PO wykluczają jednocześnie możliwość współpracy z PiS.

Platforma Obywatelska musi postawić na współpracę z popularnymi prezydentami dużych miast. Zdaniem Rafała Trzaskowskiego, ministra administracji i cyfryzacji, jego partia nie może sobie pozwolić na wystawienie samodzielnych kandydatów. Taka sytuacja dotyczy między innymi Wrocławia czy Poznania, gdzie władzę sprawują samorządowcy niegdyś bliscy Platformie, jednak obecnie posiadający własne komitety. Musimy współpracować z takimi politykami - stwierdził w radiowej Jedynce Rafał Trzaskowski.

Jak podkreślał, popularność Rafała Dutkiewicza czy Ryszarda Grobelnego bierze się z faktu, iż nie są oni powiązani z żadną z głównych sił politycznych. To pozwala im na osiąganie poparcia rzędu 70-80 procent.

_ - Uważam, że ten ruch, by wchodzić z nimi w koalicje, nie konkurować bez sensu z ludźmi, którzy mają podobny pomysł jak rozwijać te miasta, jest sensowny - _powiedział Rafał Trzaskowski.

Wybory samorządowe odbędą się w listopadzie; wybrani zostaną w nich wójtowie, burmistrzowie i prezydenci miast, a także rady gmin, powiatów i sejmiki województw.

Czytaj więcej w Money.pl
PO boi się o wynik wyborów? Współpraca z... Sytuacja dotyczy między innymi Wrocławia czy Poznania, gdzie władzę sprawują samorządowcy niegdyś bliscy Platformie, jednak obecnie posiadający własne komitety.
Platforma straci miejsca w samorządach? Od jutra spotkania premiera z szefami regionów.
Schetyna ostro: Platforma nie będzie faworytem - _ Musi być nowy program i nowi ludzie _ - taką receptę na sukces widzi główny konkurent Donalda Tuska w rządzącej partii.
Rośnie przewaga PiS. Platforma w szoku Według badania opublikowanego przez Rzeczpospolitą, PiS z 36-procentowym poparciem ma 11-punktową przewagę na Platformą Obywatelską.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)