Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Tusk odkrył karty. Nie ma mowy o ZUS-ie w umowach śmieciowych

0
Podziel się:

Premier za to obiecuje, miliardy lecą szerokim strumieniem. Zobacz, co ma się zmienić.

Tusk odkrył karty. Nie ma mowy o ZUS-ie w umowach śmieciowych
(Reporter)
bFfYHCLF

_ - To nie będzie polityczny fajerwerk. Chcę po roku niełatwym zdać bardzo krótkie sprawozdanie z tego, co zrobiliśmy - _ zaczął Donald Tusk swoje drugie expose. Przemówienie trwało niecałą godzinę, a premier zdążył w nim wydać niemal 800 miliardów złotych. Teraz posłowie mają przerwę, dopiero za dwie godziny zagłosują za wotum zaufania dla rządu.

[Aktualizacja: godzina 11.50]

Szef rządu wyjaśnił, że postanowił wygłosić drugie expose, gdyż chce przedstawić działania na wypadek spodziewanej zmiany sytuacji w kraju i w Europie w przyszłym roku. Premier podkreślił, że stosowane do tej pory środki pozwoliły Polsce dobrze radzić sobie z kryzysem.

bFfYHCLH

Łączna wartość zaplanowanych inwestycji w najbliższych latach wyniesie 700-800 miliardów złotych.

_ - Rok 2013, będzie rokiem trudnym, nie tylko dla Polski. Rokiem, gdzie znaków zapytania będzie więcej niż pewności dla gospodarki - _ zaczął Prezes Rady Ministrów._ - Nie oczekuję cudów, ale zdecydowałem się wystąpić o wotum zaufania dla mojego rządu. _

_ - Kiedy przypomnę sobie te czarne scenariusze, jakie przed nami rozpościerały niechętne nam środowiska opozycyjne, to z satysfakcją mogę Polakom powiedzieć, że potrafiliśmy zrobić najważniejszą w naszej historii imprezę - _ powiedział o prezydencji w UE Donald Tusk.

Umowy śmieciowe bez zmianNie będzie _ ozusowania _ tak zwanych umów śmieciowych - zapowiedział premier Donad Tusk. Podkreślił, że w obecnej sytuacji nie można podnosić kosztów pracy. W przyszłym i 2014 roku rząd będzie robił wszystko, aby chronić miejsca pracy - zapowiedział Donald Tusk podkreślając, że większość zatrudnionych na tak zwanych _ umowach śmieciowych _ nie ma szans znalezienia innego zajęcia. Nie będzie więc żadnej decyzji, która obciąży wszystkie tego typu umowy,_ nawet brew rosnącej presji związkowców _.

bFfYHCLN

Donald Tusk oświadczył, że nie do przyjęcia jest sytuacja, w której 5 milionów zatrudnionych płaci najniższe składki. Dodał, że zdarza się, iż najzamożniejsi płacą tyle, co salowa w szpitalu. Premier zapowiedział uporządkowanie systemu obciążeń wynagrodzeń i walkę ze związanymi z tym nadużyciami._ - Nie mogą się czuć bezpieczni, co, którzy nadużywają prawa i wykorzystują luki - _zapewnił.

Specjalna strategia inwestycyjna_ - Jeśli wszyscy przewidują, że 2012 będzie kolejnym krytycznym w całej Europie, to powinniśmy stworzyć plan. Powinny być dwa priorytety. Utrzymanie wzrostu gospodarczego i tempa rozwoju polski, który wzbudza podziw na całym świecie. Po to, aby chronić każde miejsce pracy. Aby to zrobić, kluczowe jest znalezienie finansowania wzrostu _ - powiedział Donald Tusk

_ - Przygotowaliśmy narzędzie w postaci specjalnej spółki na program _ Inwestycje Polskie _. Trafi tam do 40 miliardach złotych jako kapitał na inwestycje w BGK. Według obliczeń, które jutro zaprezentują ministrowie Rostowski i Budzanowski, powinniśmy zbudować dźwignię na rzecz inwestowania i kredytowania polskiej gospodarki, odmrażając kapitał ulokowanych w spółkach skarbu - _zapowiedział Donald Tusk.

Państwo będzie inwestować w bezpieczeństwo energetyczne kraju - zapowiedział w Sejmie Donald Tusk. Premier oświadczył, że państwo przeznaczy 60 miliardów złotych do 2020 roku na przedsięwzięcia związane z energetyką. Premier zapewnia, że inwestycje przełożą się na dodatkowe miejsca pracy. Donald Tusk powiedział też o zakończeniu prac nad ustawą o wydobyciu gazu łupkowego. Premier zapowiedział też budowę trzech kopalń. Te inwestycje mają osiągnąć wartość 50 miliardów złotych.

bFfYHCLO

_ Czytaj więcej [ ( http://static1.money.pl/i/h/65/m212289.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/dlug;publiczny;polski;jest;ryzyko;przekroczenia;progow;ostroznosciowych,40,0,1161768.html) *Dług wymyka się spod kontroli. Potrzebne są zmiany * Zwiększa się ryzyko przekroczenia przez dług publiczny w relacji do PKB progu 60 procent - wskazują rządowi eksperci. - Będziemy inwestowali również w modernizację naszych kolei. Polacy czują się rozczarowani przez długie inwestycje. Jednak płacimy cenę dyskomfortu pasażerów, po to żeby one przyniosły w końcu efekty. Sfinalizujemy je ogłoszeniem kolejnych przetargów na zakup nowego taboru dla PKP. Mówimy o zaaangażowaniu 30 miliardów złotych - _ dodał premier.

Prezes zapewnił, że inwestycje nie wpłyną negatywnie na obronność Polski. Premier obiecał w latach 2013-2014 przeznaczyć na ten cel 10 miliardów złotych. oraz miliard złotych na budowę i modernizację komend policji w kraju. Donald Tusk odniósł się też do sytuacji w Unii Europejskiej._ - Trwa walka o budżet unijny. Batalia o pieniądze na 2014-2020 r. w wysokości 300 miliardów złotych jest w punkcie kulminacyjnym. Będę o tym jeszcze informował w listopadzie. Jestem przekonany, że polskie ambicje i nasz plan, chociaż trudny, jest realny. _

_ - Wszystkie projekty muszą być bezpieczne ze względu na bezpieczeństwo finansów publicznych. Państwo nie jest teraz zdolne do rozdawania pieniędzy lub przywilejów - _zastrzegł Donald Tusk.

Dłuższy urlop macierzyński_ - Chcemy skupić się na bezpieczeństwie polskiej rodziny. Zaproponujemy przedłużenie urlopu macierzyńskiego z pół roku do roku. Szukamy modelu, który dobrze sprawdził się w Europie, chociaż tylko Szwecja zdecydowała się na taki wymiar - _ powiedział Tusk.

bFfYHCLP

- _ Będziemy proponowali rodzicom taką formę urlopu macierzyńskiego, w którym będą mogli otrzymać wynagrodzenie w wysokości stu procent w przypadku pół roku lub 80 procent w przypadku rocznego urlopu. Chcemy także, żeby w 2015 mogli z czystym sumieniem powiedzieć, że każde małe dziecko ma miejsce u boku mamy i taty, a w odpowiednim momencie ma miejsce w przedszkolu i żłobku - _ dodał premier.

Będzie jednak wymagana zmiana sposobu finansowania przedszkoli. 20 procent da samorząd, 80 procent państwo. W 2013 roku na ten cel trafi 320 min złotych, obiecał Tusk.

_ - Z mojego punktu widzenia, czas w którym Polska skutecznie walczy z kryzysem, to nie jest czas żeby podrażać koszta pracy w żadnym wymiarze _- odniósł się do wcześniejszych zapowiedziach o dodaniu składek na ubezpieczenia społeczne do umów zlecenia i o dzieło Donald Tusk.

Tusk jest przekonany, że dostanie wotum zaufania?

bFfYHCLQ

Premier zwrócił się do Sejmu o wotum zaufania. Kończąc prezentację założeń polityki rządu na resztę kadencji Donald Tusk oświadczył, że podziela marzenia Polaków o bezpiecznym rozwoju. Przyznał, że _ nie jest specjalistą od wielkich romantycznych wizji _, ale dziś są ważniejsze cele.

Premier podkreślił, że obecny okres spokoju nie jest nam dany na zawsze i musi być wykorzystany.

Wezwał Polaków, do rzetelnej pracy na rzecz przyszłości._ - Będziemy starali się każdego dnia odzyskiwać zaufanie Polaków - _oświadczył.Donald Tusk zapewnił, że najbliższe 3 lata jego rządów będą bardzo intensywne. Debata nad informacją rządu rozpocznie się około południa. Po niej posłowie zagłosują nad wotum zaufania.

Poseł PO Andrzej Halicki nie ma wątpliwości, że wynik głosowania będzie korzystny dla rządu. Premier kładzie karty na stół - mówią politycy PO o zapowiedzianym przez premiera Donalda Tuska wniosku o wotum zaufania dla rządu. PiS mówi o desperacji premiera, a RP twierdzi, że szef rządu jest w defensywie. Przeciwko wotum zaufania zagłosuje SLD.

Wiceszef PO Grzegorz Schetyna powiedział, że premier swoją decyzją chce przeciąć wszystkie sygnały, że są kandydaci na premiera, że jest jakiś alternatywny gabinet, że ktoś gdzieś się wybiera, tworzyć nową Radę Ministrów. _ - Takiego tematu nie ma, więc ja rozumiem, że (Tusk) gra va banque, kładzie karty na stół - _ ocenił Schetyna.

Rzecznik PiS Adam Hofman nie ma wątpliwosci, że rząd otrzyma dziś wotum zaufania, choć jego zdaniem niesłusznie. A rzecznik SLD Dariusz Joński już zapowiedział, że jego klub nie poprze koalicji w głosowaniu. Do poparcia wniosku o wotum zaufania wystarczy zwykła większość głosów.

Po południu w Sejmie planowany jest też blok głosowań, w tym głosowanie nad wnioskiem o odrzucenie informacji ministra sprawiedliwości na temat podejmowanych przez resort działań dotyczących zagwarantowania właściwych procedur postępowania ze zwłokami ofiar katastrofy smoleńskiej na terenie Rosji, której Sejm wysłuchał na posiedzeniu przed dwoma tygodniami.

Czytaj więcej o drugim expose Tuska w Money.pl
Jutro Tusk im powie, co będzie w drugim expose Jutro o godz. 18 premier Donald Tusk weźmie udział w posiedzeniu klubu PO.
Pawlak ujawnił tajny plan Tuska na piątek? Przy okazji wystąpienia premiera Donalda Tuska, być może zostanie złożony wniosek o wotum zaufania dla rządu.
Tusk wybrał dzień na expose. W Sejmie w... Graś nie spodziewa się, by wystąpieniu Tuska towarzyszyła rekonstrukcja rządu.
bFfYHCMi
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)