Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Tusk porozmawia o stoczniach z Barroso

0
Podziel się:

Premier liczy, że Polska nie będzie musiała wnosić o przekazanie sprawy stoczni do Rady Unii.

Tusk porozmawia o stoczniach z Barroso
(PAP/ EPA)

Rząd rozważy, czy skierować do Rady Unii Europejskiej wniosek, by to ona, a nie Komisja Europejska, zajęła się sprawą pomocy publicznej dla polskich stoczni.

Według informacji PAP ze źródeł zbliżonych do Kancelarii PremieraDonald Tuskw trakcie posiedzenia Rady Ministrów ma rozmawiać o stoczniach z szefem Komisji Europejskiej Jose Manuelem Barroso. Według ministra skarbuAleksandra Gradabędzie to _ kluczowa rozmowa _ w tej sprawie.

_ - Jestem dobrej myśli, mam nadzieję, że dzisiejsza kluczowa rozmowa premiera z przewodniczącym Barroso ostatecznie tę sprawę rozstrzygnie _ - powiedział Grad we wtorek w radiowych _ Sygnałach Dnia _.

PAP dowiedziała się z dobrze poinformowanych źródeł w Brukseli, że Komisja Europejska da Polsce dodatkowy czas na dokończenie rozmów z inwestorami stoczni (chodzi o 3 miesiące). Oficjalnie nie potwierdzają tego ani KE ani strona polska. Decyzję w sprawie polskich stoczni Komisja ma podjąć jutro.

Polskie stanowisko w sprawie stoczni wyjaśniał szefowi KE w liście szef polskiego rządu. Jak wynika z informacji PAP jeszcze w poniedziałek wieczorem strona polska przekazała dodatkowe informacje w tej sprawie.

Tusk podkreślał, że ma nadzieję, iż argumenty przekazane Barroso wystarczą i Polska nie będzie musiała wnosić o przekazanie sprawy stoczni do Rady Unii Europejskiej. Premier zastrzegł jednak, że jeśli _ nie będzie innego wyjścia _, to Polska _ odwoła się do Rady _.

Zdaniem Tuska Polska ma prawo oczekiwać _ rozumnego podejścia _ KE do sprawy stoczni, kiedy _ jesteśmy o krok od dobrego finału _. Podkreślił, że _ nie prosimy nikogo o łaskę _, a rząd _ energicznie wziął się za restrukturyzację i prywatyzację stoczni _. _ Nie ukrywam, że Polsce potrzebny jest czas, wstępnie do września i dobrze argumentujemy, dlaczego tych kilkanaście tygodni jest nam niezbędnych, żeby tę sprawę zakończyć pozytywnym finałem _ - mówił premier.

Również szef MSZRadosław Sikorskimówił w TVN24, że byłoby lepiej, żeby to KE zdecydowała o wydłużeniu terminu dla stoczni. Jak argumentował, wniosek do Rady UE o zajęcie się stoczniami oznaczałby _ przeniesienie sprawy na poziom polityczny _, a to _ jest bronią ostateczną _.

| RESTRUKTURYZACJA STOCZNI: |
| --- |
| KE analizuje nadesłane przez Polskę poprawki do planów restrukturyzacji stoczni w Gdańsku, Gdyni i Szczecinie. Polski rząd miał czas do minionego czwartku na uzupełnienie programów restrukturyzacyjnych dla stoczni Gdynia i Szczecin, przesłanych po koniec czerwca. Te poprzednie KE odrzuciła, bo nie spełniały stawianych przez nią wymogów. Dla zakładu w Gdańsku, który został już sprywatyzowany, termin na uzupełnienie programu wydłużono do końca września. Stoczniom grozi nakaz zwrotu pomocy publicznej, którą KE szacuje łącznie dla trzech zakładów na ponad 7 mld złotych. |

wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)