Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Tusk: To my będziemy dyktować gazowe warunki

0
Podziel się:

Eksploatacja komercyjna gazu łupkowego rozpocznie się prawdopodobnie w 2014 r. - twierdzi premier.

Tusk: To my będziemy dyktować gazowe warunki
(kprm.gov.pl)

Z umiarkowanym optymizmem, eksploatacja komercyjna gazu łupkowego rozpocznie się w 2014 r., a bezpieczeństwo gazowe osiągniemy w 2035 r. - powiedział premier Donald Tusk.

Premier odwiedził jeden z próbnych odwiertów gazu łupkowego prowadzonego przez PGNiG w Lubocinie koło Wejherowa. - _ Jeżeli wszystko zagra jak tu w Lubocinie, bezpieczeństwo gazowe będzie polegało na naszym gazie. Po wielu latach możemy dzisiaj powiedzieć, że moje pokolenie dożyje tego, że będziemy samodzielni, jeśli chodzi o gaz i to my będziemy mogli dyktować warunki _ - powiedział premier.

[ ( http://static1.money.pl/i/h/0/t111360.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/unia-europejska/wiadomosci/artykul/shell;europa;prawdopodobnie;nie;bedzie;potrzebowac;gazu;z;lupkow,237,0,906477.html) Łupki to wcale nie żyła złota? "Europa nie potrzebuje gazu łupkowego"
Jak ocenił szef rządu, _ jeśli okaże się, że punktów bogatych w gaz będzie wystarczająco dużo, to we współpracy z Gaz-systemem będziemy budowali sieć gazociągów, która doprowadzi ten gaz do powszechnego systemu gazowego _. _ - To daje największe możliwości pracy z tym gazem _ - podkreślił.

Tusk powiedział, że trwają również prace analityczne, które mają ocenić także wykorzystanie gazu punktowo, w postaci lokalnych skraplarni czy niedużych elektrowni gazowych. _ - Daje to bardzo ciekawą perspektywę _ - zaznaczył.

_ - Poprosiłem wiele miesięcy temu ministra Tomasza Arabskiego, aby z ekspertami z PGNiG jak i z ekspertami kanadyjskimi, norweskimi i z naszym działem analiz strategicznych przygotowali założenia przepisów prawa z tych inwestycji przyniosą konkretne pieniądze polskiemu państwu _ - poinformował szef rządu.

_ - Przyjęliśmy te projekty, które są zbliżone do rozwiązań norweskich i trochę kanadyjskich. One pozwolą na kilku etapach w sposób ostrożny, bez przesady wyciągać także pieniądze dla państwa polskiego z tego opłacalnego, jak sądzimy dla wszystkich gazowego biznesu _ - ocenił premier.

Jak prognozował Tusk, fundusze pozyskane z gazu miałyby też zasilić specjalny fundusz, który _ w przyszłości miałby zabezpieczać, gwarantować bezpieczeństwo polskich emerytur, wspierać gminy i ochronę środowiska _.

Takie rozwiązania stosowane są m.in. przez Norwegię, która od 1996 roku część zysków ze sprzedaży ropy naftowej lokuje np. na specjalnym funduszu emerytalnym. Środki ulokowane na potocznie nazywanym _ funduszu szczęśliwości _ bądź _ naftowym _ w połowie zeszłego roku przekroczyły 500 miliardów dolarów.

_ - Dostałem zapewnienia, że dobrze przeprowadzone odwierty i eksploatacja nie będzie stanowiła zagrożenia dla środowiska naturalnego, a dla nas to jest bardzo ważne _ - zaznaczył premier. Jak podkreślił, _ to jest argument w tej wielkiej dyskusji w Europie, czy gaz łupkowy jest do zaakceptowania czy nie. Ten bój prowadzimy od wielu, wielu miesięcy _.

SPRAWDŹ JAK W CIĄGU ROKU ZMIENIAŁY SIĘ CENY GAZU:

Polska może mieć największe złoża gazu łupkowego w Europie. W kwietniu amerykańska Agencja ds. Energii (EIA) poinformowała, że Polska ma 5,3 bln m sześc. możliwego do eksploatacji gazu łupkowego, czyli najwięcej ze wszystkich państw europejskich, w których przeprowadzono badania (raport EIA dotyczył 32 krajów). Ta ilość gazu - podkreśliła Agencja - powinna zaspokoić zapotrzebowanie Polski na gaz przez najbliższe 300 lat.

Gaz łupkowy wydobywa się za pomocą tzw. szczelinowania hydraulicznego, który polega na tym, że pod bardzo dużym ciśnieniem pompuje się wodę zmieszaną z substancjami chemicznymi, by rozsadzić podziemne skały i uwolnić gaz. Pionierami tej techniki są Amerykanie, którzy nie ujawniają niektórych aspektów produkcji.

Więcej o gazie łupkowym czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/84/136276_s.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/tusk;poszukiwanie;zloz;gazu;priorytetem,103,0,802407.html) Tusk: Poszukiwanie złóż gazu priorytetem Premier Donald Tusk podkreślił znaczenie posiadania własnych złóż surowców energetycznych. Duże nadzieje wiąże z gazem łupkowym.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/227/135907_s.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/bulgarzy;nie;chca;lupkow;wyszli;na;ulice,200,0,901832.html) Boją się gazu łupkowego. Wyszli na ulice W kilku miastach Bułgarii odbyły się protesty z udziałem kilkuset osób przeciw poszukiwaniom gazu łupkowego.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/226/135906_s.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/najwieksze;zloza;gazu;w;europie;sa;w;polsce,231,0,861159.html) Największe złoża gazu w Europie są w Polsce? Kilkanaście światowych firm wydobywczych zamierza wykonać w najbliższych latach nawet 120 próbnych odwiertów, by to sprawdzić.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)