Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Tusk: żołnierze USA w Polsce zwiększają poczucie bezpieczeństwa

0
Podziel się:

Premier odwiedził Bazę Lotnictwa Taktycznego, gdzie stacjonuje 16 polskich samolotów F-16 i gdzie od połowy marca na ćwiczeniach jest 12 samolotów tego samego typu należących do sił powietrznych USA.

Tusk: żołnierze USA w Polsce zwiększają poczucie bezpieczeństwa
(PAP/Grzegorz Michałowski)
bFeSskmZ

_ Wasza obecność w Łasku oznacza dla nas większe poczucie bezpieczeństwa w dzisiejszych trudnych czasach _ - powiedział premier Donald Tusk na spotkaniu z polskimi i amerykańskimi żołnierzami stacjonującymi w bazie lotniczej w Łasku koło Łodzi.

Premier odwiedził dziś 32. Bazę Lotnictwa Taktycznego, gdzie stacjonuje 16 polskich samolotów F-16 i gdzie od połowy marca na ćwiczeniach jest 12 samolotów tego samego typu należących do sił powietrznych USA.

_ Wasza obecność w Łasku oznacza dla nas większe poczucie bezpieczeństwa w dzisiejszych trudnych czasach. To jest dla nas bardzo ważne _ - zwrócił się szef rządu po angielsku do amerykańskich żołnierzy.

bFeSsknb

Jak dodał, amerykańscy żołnierze bardzo dobrze rozumieją, że w obecnych czasach - trudnej sytuacji na Ukrainie - znacznie bardziej potrzebujemy solidarności. _ Chciałbym was powitać gorąco w Polsce _ - podkreślił Tusk.

Przypomniał też, że w ostatnim roku jest w Łasku już po raz drugi. W czerwcu ub.r. Tusk mówił w Łasku o programie _ Polskie kły _, który ma zapewnić wojsku zdolność do odstraszania potencjalnego przeciwnika, i podkreślił znacznie współpracy z USA.

Jak powiedział dziś premier, program _ Polskie kły _ okazał się potrzebny także ze względu na niestabilną sytuację na Wschodzie. Z kolei współpraca z USA - zdaniem Tuska - _ daje nam realne gwarancje bezpieczeństwa _.

_ Będziemy to wzmacniać. Temu będzie służyła m.in. wizyta ministra obrony Tomasza Siemoniaka w Waszyngtonie. Ta wizyta ma na celu zwiększenie wymiaru współpracy militarnej, także jeśli chodzi o modernizację naszej armii, ze Stanami Zjednoczonymi _ - powiedział Tusk. Siemoniak, który w poniedziałek towarzyszył premierowi w Łasku, do USA ma pojechać w środę.

bFeSsknh

Szef rząd złożył też żołnierzom wielkanocne życzenia.

Rotacyjne stacjonowanie w Polsce komponentu lotniczego Sił Powietrznych USA jest wypełnieniem postanowień polsko-amerykańskiego porozumienia międzyrządowego z 2011 r. Pobyty amerykańskich pilotów przygotowuje przebywający w Polsce na stałe pododdział lotniczy (AvDet - aviation detachment) złożony z 10 żołnierzy - pilotów, techników, logistyków, specjalistów informatyki i łączności.

Ze względu na kryzys na Ukrainie w obecnej turze rotacyjnych ćwiczeń biorą udział większe siły z USA niż początkowo planowano. Pierwotnie zakładano, że odbędą się ćwiczenia z udziałem lotnictwa transportowego (przez ostatnie dwa tygodnie takie ćwiczenia odbywały się w bazie w Powidzu w Wielkopolsce). Jednak na początku marca sekretarz obrony USA Chuck Hagel poinformował, że podczas kryzysu na Ukrainie Stany Zjednoczone zwiększą pomoc militarną dla swych sojuszników w NATO, w tym dla Polski i krajów bałtyckich. W połowie ub. miesiąca do Łasku przyleciało 12 amerykańskich samolotów wielozadaniowych F-16 i 300 osób personelu.

  1. Baza Lotnictwa Taktycznego (BLT) w Łasku jest jedną z dwóch w Polsce, które mają na wyposażeniu samoloty F-16. Koło Łodzi stacjonuje 16 takich maszyn, pozostałe zgromadzono na lotnisku w Poznaniu-Krzesinach, gdzie jest też dowództwo 2. Skrzydła Lotnictwa Taktycznego, któremu podlega baza w Łasku.
bFeSskni

Pierwsze wielozadaniowe samoloty F-16 pojawiły się w łaskiej bazie jesienią 2008 roku. W bazie służy prawie tysiąc żołnierzy i pracuje ok. 200-300 pracowników cywilnych.

Czytaj więcej w Money.pl

bFeSsknC
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)