Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Twierdza Modlin sprzedana. AMW znalazła kupca

0
Podziel się

Po prawie pięciu latach starań i dziewięciu przetargach znalazł się nabywca na Twierdzę Modlin. Z początkowych 220 mln zł, cena spadła aż do...

Twierdza Modlin sprzedana. AMW znalazła kupca
(amw.com.pl)
bEqtycol

Po prawie pięciu latach starań i dziewięciu przetargach znalazł się nabywca na Twierdzę Modlin. Firma deweloperska zapłaci wojsku za ten zabytkowy obiekt niecałe 18 mln zł - poinformowała Agencja Mienia Wojskowego.

W poniedziałek odbyła się licytacja twierdzy. Jak poinformowała rzeczniczka prasowa Agencji Mienia Wojskowego Małgorzata Golińska, nabywca wylicytował cenę 35,7 mln zł. Przysługuje mu jednak 50-proc. bonifikata z uwagi na zabytkowy charakter obiektu, a więc rzeczywista cena za twierdzę to 17,85 mln zł.

Nabywcą jest firma deweloperska. _ W tej chwili jeszcze nie mogę podać nazwy z uwagi na to, że musi minąć siedem dni na ewentualne skargi od uczestników licytacji _ - wyjaśniła Golińska. Prócz zwycięskiego dewelopera twierdzę wspólnie chciały kupić dwie osoby fizyczne.

bEqtycon

Nabywca kupił 58-hektrową działkę wraz z najdłuższym w Europie, XIX-wiecznym budynkiem koszar. W ostatnich przetargach złagodzeniu uległy zalecenia konserwatora zabytków. _ Konserwator dopuszcza bardzo szerokie możliwości adaptacji, przerobienia koszar pod warunkiem, że zostanie zachowana bryła budynku. Wnętrza będę mogły być adaptowane do funkcji mieszkalnych, hotelowych, usługowych, kulturalnych i turystycznych _ - powiedziała Golińska.

Konserwator wykluczył jednak przystosowanie całości koszar wyłącznie na cele mieszkaniowe. Umożliwił natomiast wprowadzenie podziemnych parkingów i dojazdów, form małej architektury oraz niezbędnych nowych ciągów komunikacyjnych. Ogólnodostępny powinien pozostać teren cytadeli, część wnętrz oraz części budynku koszar wraz z tarasami widokowymi na dwóch wieżach.

AMW udało się sprzedać twierdzę w dziewiątym przetargu. W pierwszym, ogłoszonym w grudniu 2008 r. cena wywoławcza za twierdzę wynosiła 220 mln zł. Większość środków ze sprzedaży Twierdzy Modlin zasili fundusz modernizacyjny armii. Agencja przekaże na ten cel 93 procent ceny, jaką uzyskała z przetargu.

Pierwszy raz twierdza poszła pod młotek w 2008 roku. Właśnie wtedy Agencja Mienia Wojskowego chciała ją sprzedać za 220 milionów złotych. W kolejnym przetargu obniżono już cenę do 160 milionów. Niestety ogólnoświatowy kryzys i stagnacja na rynku nieruchomości negatywnie odbijały się na kolejnych próbach sprzedaży.

bEqtycot

Twierdza Modlin to zespół umocnień z elementami fortyfikacji francuskich, rosyjskich i polskich. Budowla położona jest u zbiegu Wisły i Narwi, 30 kilometrów od Warszawy. Twierdza wielokrotnie odpierała ataki obcych wojsk, między innymi w czasie walk z bolszewikami w 1920 roku.
Po drugiej wojnie światowej na terenie Twierdzy Modlin stacjonowało wojsko. Armia zajmowała większość obiektów, z cytadelą na prawym brzegu Narwi włącznie.

Czytaj więcej w Money.pl
Rynek nieruchomości w Polsce. ATAL nie narzeka na kryzys W komunikacie spółka chwali się, że od początku roku nabywców znalazły 654 mieszkania z oferty dewelopera. Z kolei w pierwszym miesiącu wakacji firma sfinalizowała łącznie 161 umów.
Uproszczenia w przetargach. Jest projekt Chodzi o uproszczenia w przeprowadzaniu przetargów w sprawie sprzedaży nieruchomości. Zmiany dotyczą wysokości wadium oraz sposobu publikacji ogłoszenia o przetargu.
Rusza wielka wyprzedaż na kolei Do sprzedaży wyznaczono między innymi nieruchomości w Warszawie i Jachrance.
bEqtycoO
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)