Notowania

uber
13.07.2017 14:41

Uber nie poradził sobie w Rosji. Megafuzja z Yandeksem, rywalem Google'a

Podziel się
Dodaj komentarz
(Alper Çuğun/Flickr (CC BY 2.0))

Po Chinach to już drugi duży rynek, na którym Uber oddaje pole konkurentom. Amerykański koncern odsprzeda swój lokalny oddział Yandexowi, w zamian za nieco ponad jedną trzecią udziałów w nowej spółce.

W tą nową spółkę - jeszcze bez nazwy - Uber zainwestuje 225 mln dol. Prawie 60 proc. akcji będzie miał Yandex, właściciel Yandex Taxi i rosyjski rywal Google'a. Na wieść o transakcji kurs rosyjskiej spółki skoczył w czwartek o 15 proc. na giełdzie w Moskwie. Osiągając przy okazji poziom 1,8 tys. rubli - najwyższy kurs w historii.

- Ta umowa to dowód na nasz wyjątkowy wzrost w regionie. Pomoże to Uberowi budować stabilny i globalny biznes - tyle oficjalnego komunikatu, tak mówi europejski szef Uber, Pierre-Dimitri Gore-Coty. W praktyce to osładzanie nieudanego podboju Rosji - szacuje się, że spółka wydała na rywalizację z Yandex Taxi nawet 2 mld dol. Marka Uber zostanie na rosyjskim rynku, ale to lokalny koncern będzie miał kontrolę nad joint-venture. Zakopanie wojennego topora ma poprawić wyniki operacyjne Ubera - innymi słowy, ograniczyć straty. W pierwszym kwartale tego roku Uber miał ok. 1,5 mld dol. przychodów i był 708 mln dol. na minusie.

W zeszłym roku Uber w podobny sposób zrezygnował z walki o Chiny - w zamian za 17,5 proc. udziałów w konkurencyjnej spółce Didi Chuxing. Jak pisze Bloomberg, umowa z Yandeksem może uruchomić domino - inwestorzy powątpiewają w skuteczność Ubera w Indiach i na rynkach Azji Płd.-Wsch.

Tagi: uber, wiadomości, gospodarka, najważniejsze, gospodarka światowa
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
13-07-2017

zibi34Tak to jest robic interesy w dzikim kraju.

14-07-2017

xyzLeszy zysk z czegoś niż z niczego... trzeba przyznać że idą jak burza. Nie ma wątpliwości, że maja wysoką jakość usług. Osobiście spróbowałem i już … Czytaj całość

13-07-2017

maryan kszakuładna Pani, ogóra ma w oczach...

Rozwiń komentarze (4)