Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Tomasz Grynkiewicz
Tomasz Grynkiewicz
|

Uber nie poradził sobie w Rosji. Megafuzja z Yandeksem, rywalem Google'a

4
Podziel się:
Uber nie poradził sobie w Rosji. Megafuzja z Yandeksem, rywalem Google'a
(Alper Çuğun/Flickr (CC BY 2.0))
bEKbOcZh

Po Chinach to już drugi duży rynek, na którym Uber oddaje pole konkurentom. Amerykański koncern odsprzeda swój lokalny oddział Yandexowi, w zamian za nieco ponad jedną trzecią udziałów w nowej spółce.

W tą nową spółkę - jeszcze bez nazwy - Uber zainwestuje 225 mln dol. Prawie 60 proc. akcji będzie miał Yandex, właściciel Yandex Taxi i rosyjski rywal Google'a. Na wieść o transakcji kurs rosyjskiej spółki skoczył w czwartek o 15 proc. na giełdzie w Moskwie. Osiągając przy okazji poziom 1,8 tys. rubli - najwyższy kurs w historii.

- Ta umowa to dowód na nasz wyjątkowy wzrost w regionie. Pomoże to Uberowi budować stabilny i globalny biznes - tyle oficjalnego komunikatu, tak mówi europejski szef Uber, Pierre-Dimitri Gore-Coty. W praktyce to osładzanie nieudanego podboju Rosji - szacuje się, że spółka wydała na rywalizację z Yandex Taxi nawet 2 mld dol. Marka Uber zostanie na rosyjskim rynku, ale to lokalny koncern będzie miał kontrolę nad joint-venture. Zakopanie wojennego topora ma poprawić wyniki operacyjne Ubera - innymi słowy, ograniczyć straty. W pierwszym kwartale tego roku Uber miał ok. 1,5 mld dol. przychodów i był 708 mln dol. na minusie.

bEKbOcZj

W zeszłym roku Uber w podobny sposób zrezygnował z walki o Chiny - w zamian za 17,5 proc. udziałów w konkurencyjnej spółce Didi Chuxing. Jak pisze Bloomberg, umowa z Yandeksem może uruchomić domino - inwestorzy powątpiewają w skuteczność Ubera w Indiach i na rynkach Azji Płd.-Wsch.

bEKbOcZK
wiadomości
gospodarka
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(4)
tom
4 lata temu
Ciekawe jak będzie z nimi u nas w kraju. Chociaż ja wolę optitaxi zamawiać, bo i kierowcy i ceny mi bardziej odpowiadają. Dobrze, że jest kilka firm na rynku, w końcu podniosła się jakość usług, bo kiedyś taksówkarze nie mieli żadnej konkurencji i robili z klientami co chcieli.
xyz
4 lata temu
Leszy zysk z czegoś niż z niczego... trzeba przyznać że idą jak burza. Nie ma wątpliwości, że maja wysoką jakość usług. Osobiście spróbowałem i już nigdy więcej TAXI!!
zibi34
4 lata temu
Tak to jest robic interesy w dzikim kraju.
bEKbOcZL
maryan kszaku
4 lata temu
ładna Pani, ogóra ma w oczach...